Reklaam sulgub sekundi pärast

Viru Keskuses avati disainitudengite näitus

näitus “KARDINAALNE
näitus “KARDINAALNE" — FOTO: Marek Metslaid

Kolmapäeval avati Viru Keskuse aatriumis juba neljandat korda Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus “KARDINAALNE.” Moekunstnik Liisi Eesmaa ja visuaalkunstnik Flo Kasearu juhendamisel ja pea 40 tulevast disainerit kaasanud sündinud loomeprojekt tõstatab küsimuse kardinaalsete muutuste vajadusest materjalide taaskasutuses.

Viimasel kaheksal aastal toimunud eksperimentaalvormide näituste missiooniks on kujunenud materjali jääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv kasutamine disainis. Aina teravamalt esile kerkiva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet. Protsessi käigus äratasid EKA tudengid ellu 18 eksperimentaalset organismi, millest igaüks jutustab eri lugu, kuid kõik toetavad sama eesmärki - teadvustada ümbritseva keskkonna olukorda ning leida võlu asjadest, mille parim enne on juba möödas.

Näituse algmaterjaliks olid Sunoreki ja Avaeksperdi tootmisest ülejäänud aknaribid, voldikkardinad ning rulood. Lisaks visioonile ja suurele materjali hulgale, käis protsessiga kaasas ka pöörane hulk tööd. Näiteks neelas teos “Tants habemenugadel” 150 meetrit metallribi ja 419 kruvi ning “Dardin” nõudis 12 tundi üksnes materjali lihvimiseks. 

Moedisainer ja valminud vormide juhendaja Liisi Eesmaa sõnul oli seekordsele kursusele üheks keerulisemaks küsimuseks, kuidas panna suhteliselt tuim ja kandiline kardinajääk voolama, roomama ja lendama. “Kuidas luua millestki nii tehislikust midagi orgaanilist ja dünaamilist? Läbi lõputute katsetuste ja puudulike unetundide ärkasid ellu pööraselt põnevad mutant-karakterid. See kursus oli tõeline seiklus ja mul oli äge olla sellise segase ekskursiooni üks juhte!” kirjeldas Eesmaa.

Ka kursuse teine juhendaja Flo Kasearu nautis koostööd tudengitega. Kunstniku sõnul paneb eksperimentaalvormidega töötamine tudengeid hindama ka oma kursusekaaslasi, kes üksteist loomeprotsessis julgustavad. “KARDINAALSE” installatsiooni disaini olid kaasatud ka EKA noored sisearhitektid, kes lisaks näituse kujundusele panustasid ka targa materjalikasutuse läbimõtlemisse. Näiteks on väljapaneku infotahvlid loodud käsitrükina, võimaldades elimineerida vinüülkleepsud kasutuse.

Huvilised saavad väljapanekut külastada 12. märtsini Viru Keskuses, kus on juba avatud ka pressifotode aastanäitus. Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru mõtestab partnerlust kunstiakadeemiaga kui võimalust olulisi sõnumeid suurele auditooriumile võimendada. “Me oleme rohkem kui kaubanduskeskus, pakkudes oma külastajatele ka mõtlema panevaid väljapanekuid ning galeriisid oma igapäevategevuste teemal. Materjaliringluse tehnoloogiatel ning targa tarbimise populariseerimisel seisab ees mitmeid väljakutseid, et moe- ja tekstiilitööstuse suurt keskkonnajälge vähendada. Meil on hea meel teha koostööd EKAga, kes suunab tudengeid läbi vormimängude mõtisklema oma tegevuse sisulise vastutuse üle, vormistades selle mõtteprotsessi visuaalselt huvitavaks lahenduseks. Kindlasti kõnetab noorte ideelend ka keskuse külastajaid,” sõnas Sooaru.

Sooaru lisas, et “KARDINAALSE” kontseptsiooni on spetsiaalselt loodud sisearhitektuuri tudengite poolt uuenenud aatriumi jaoks, võttes kasutusele ruumi spetsiifika ning luues eksponaatidele omaenda ruumi. Sisearhitektuuri üliõpilasi juhendnud sisearhitekt Annika Kaldoja kommenteerib, et “Ruumilist kontseptsiooni luues oli mitmeid tingimusi – tuli arvestada nii eksponeeritud teoste eriilmelisusega, Viru keskuse olustiku kui ka näituseformaadiga kaasneva lühiajalisuse ja taasesitatavusega. Teadlikult on loodud lahendus, kus näitusel puudub määratletud alg- ja lõppteos. Kujundus ruumiliselt eraldab, kuid oma õhulisuses on keskuse külastajale ligipääsetav ja vaadeldav kõikidest suundadest ja erinevatelt korrustelt”. 

Teosed on üles pildistanud tunnustatud moefotograaf Riina Varol ning need on eksponeeritud ligi neljameetristel taaskasutatavatel õhulistel kangapannoodel.

Kunstnikud: Helina Raud, Jürgen Sinnep, Hanna Eliise Lahe, Angela Aavik, Meeli Kombe, Anjali Venkatasubramanian, Eleonor Tingas, Pauline Ööpik, Morgan Kinna, Karmel Kibena, Lilli Ann Linno, Anna Maria Teras, Hannabel Kaal, Ringo Roots, Rose-Marie Riitsalu, Vivian Vuks, Epp Vislapuu

Sisearhitektid: Linda Marie Zimmer, Emily Marin, Simona Aleksandra Porta, Marcus Kask, Susann Vahe, Anni Kärmik, Caitlyn Kesa, Arnold Zagurski, Villem Reimann, Kairi Mändla, Christine Rõõm, Nelelis Tasa

Vormide juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu

Ruumiloome juhendajad: Annika Kaldoja, Harold Kiisler, Gregor Taul

Produktsioon: Piret Puppart

Graafiline disain: Pille-Riin Valk, Markus Laanisto Fotode kunstiline juht: Liisi Eesmaa