Reklaam sulgub sekundi pärast

NAISINVESTOR avaldab kõige olulisema teguri investeerimise puhul

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Kristi Uibokand

Kuidas alustada rahatarkuse teekonda ja rakendada seda ka ettevõtluses?

Ettevõtja ja vabakutselise tõlkija Kristi Uibokandi investeerimisteekond sai alguse umbes kaks aastat tagasi, kui ta liitus Starfish Academy Siseringiga. Sinnani oli ta pigem olnud usin säästude koguja, kuid ei osanud nende säästudega midagi peale hakata. Naine räägib lähemalt, miks võiks investeerida, kui oluline on rahatarkus ja kuidas seda teekonda alustada.

Ära investeeri raha, mille kaotamist sa endale lubada ei saa

Kristi soovitab investeerida ainult raha, mida sa ei vaja igapäevaste elamiskulude katmiseks. „Öeldakse, et oleks hea, kui sul oleks enne investeerimist rahalisi vahendeid 3–6 kuu elamiskulude katmiseks. Alles siis saad sa ülejäävat raha rahuliku südamega investeeringutesse paigutada. Investeerimisel on alati võimalus, et sa võid oma raha kaotada, näiteks investeerid mõnda uude krüptorahasse, mis mõne kuu pärast kaotab kogu oma väärtuse (nagu juhtus hiljaaegu Terra Lunaga) või ostad aktsiad turu tipus ja mõne aja pärast on nende väärtus oluliselt kahanenud. Riske aitab loomulikult maandada piisava eeltöö tegemine ja teiste kogemustest õppimine,“ annab ta nõu.

Miks investeerida?

See on küsimus, mida Kristi sõnul iga alustav investor peaks endalt enne investeerimisega alustamist küsima. Ühest head vastust sellele aga ei ole, väga palju oleneb sellest, millises olukorras täna oled. „Kui oled praegu selles faasis, et sul on küll mõningaid rahalisi vahendeid, kuid soovid neid suurendada ehk kapitali kasvatada, siis on sul vaja otsida kapitalikasvu tehinguid. Ehk ostad midagi odavalt ja müüd hiljem kallimalt maha, näiteks ostad remonti vajava korteri, remondid selle ära ja müüd kallimalt maha. Kui aga oled selles faasis, et rahalisi vahendeid on piisavalt, siis tasub vaadata passiivset tulu toovate tehingute poole. Näiteks ostad korteri väljaüürimise eesmärgil, ostad dividendiaktsiaid jne. Neid kahte faasi saab ka samaaegselt rakendada. Näiteks – sul on mõningad rahalised vahendid korteri sissemaksuks, ostad selle laenuga ära, üürid välja, ja hakkad jälle otsast peale. Võimalusi on mitmeid ja igaüks peab ise enda tee leidma. Kuid jah, kõige olulisem on alustada sellest, et miks sa üldse tahad investeerida. Kui oled selle enda jaoks selgeks teinud, siis on juba oluliselt lihtsam edasi liikuda,“ selgitab ta.

Kui oluline on rahatarkus ja kuidas seda teekonda alustada?

Rahatarkus muutub üha olulisemaks ning Kristi leiab, et on väga kahju, et meile seda koolis ei õpetata ja koduski kipub rahateema pigem tahaplaanile jääma. Tema enda lapsepõlv jääb nõukaaega, kus kõigil oli võrdselt mitte midagi ja rahatarkusega ei oleks suurt midagi peale hakata olnud.

„Kahjuks on paljud vanemad inimesed sellesse aega kinni jäänud ja neil on väga raske kaasaegse kapitalistliku ühiskonnamudeliga kohaneda. Noored seevastu on üha targemad ja õnneks on internetist võimalik väga palju kasulikke õppematerjale leida. Minu enda jaoks algas teadlik rahatarkuse omandamine ikkagi Starfishi intensiivkursustel ja seejärel juba Siseringis. Väga oluline on keskkond, mis soodustaks rahatarkuse omandamist, ning alahinnata ei saa inimesi, kes sinu ümber on. Starfish Academy Sisering on lihtsalt üks võimalustest, mida saab kasutada oma rahatarkuse suurendamiseks. Olen igati nõus väitega, et „keskkond on tugevam kui tahe“ – kui sind ümbritsevad inimesed, kes rahatarkust millekski ei pea, siis ei ole neilt ka tuge loota, kui aga inimesed, kes seda üle kõige hindavad, siis on sul endal ka oluliselt lihtsam sellel teekonnal liikuda,“ lausub ta.

Kuidas alustada? 

„Alustada tuleks unistamisest ja eesmärkide seadmisest. Kui sa tead, milline on sinu unistuste elu ja millisena sa näed ennast näiteks 10 aasta pärast, siis on ka oluliselt lihtsam omale eesmärke seada. Kui sa oled täna rahul sellega, kus sa oled, ja sa ei unista millestki suuremast ja paremast, siis ongi sinu maailmas kõik väga hästi ja see on ka OK. Kui sa aga tahad elult midagi enamat, mida sul praegu ei ole, siis tasub võtta omale see aeg ja visualiseerida unistuste tulevikku,“ räägib Kristi ja toob näitena välja, et praegu on temal üheks heaks investeeringuks ühetoaline korter, mis toob talle igakuist passiivset üüritulu, ilma et naine midagi aktiivselt tegema peaks.

„Korteri ostsin koos kehtiva üürilepinguga. Olen selles korteris käinud täpselt ühe korra, kui käisin seda maakleriga vaatamas. Oma üürnikuga silmast-silma kohtunud ei ole, kuid kõik on siiamaani suurepäraselt toiminud, loodan et ka edaspidi,“ sõnab ta.

Mida tähendab Kristi jaoks investeerimise ABC?

„Üritan oma portfelli tasakaalus hoida. Kui volatiilsemate krüptovarade osakaal läheb liiga suureks, siis müün osa maha või ostan teisi varaklasse juurde. Mulle meeldib mitmekesine portfell ja ma ei investeeri ainult ühte varaklassi. Kinnisvara puhul üritan mitte vaadata, kui ilus diivan seal on, vaid pigem lähtun tootlust näitavast Exceli tabelist. Nii on lihtsam vältida emotsionaalset ostu, mida võin hiljem kahetseda. Kui tabel näitab, et tootlus on minu jaoks sobiv, siis on ka see konkreetne objekt minu jaoks sobiv. Kui mitte, siis jätan selle objekti sinnapaika ja otsin järgmist. Aktsiaid ja krüptosid ostan regulaarselt vähehaaval juurde, siis ei avalda ka nende varade kõikumised nii suurt mõju,“ räägib Kristi.

Kuidas algaja ettevõtjana rahaliselt hakkama saada?

Kõige lihtsam ja stressivabam on Kristi sõnul ettevõtlusteed alustada siis, kui sul on olemas säästud mõne kuu elamiskulude katteks. Nii ei tekita sa endale lisapingeid ja saad rahulikult keskenduda oma tegevusele.

„Kui mina alustasin väikeettevõtjana, siis loobusin palgatööst ja sain suunata kogu tähelepanu koostööpartnerite leidmisele ja innukalt pihta hakkamisele, kuna mul oli säästusid, mis võimaldasid mul seda teha. Kui sul seda võimalust ei ole, siis võib-olla pead mõnda aega palgatööd ja ettevõtlust paralleelselt tegema. See ei ole lihtne, kuid kindlasti võimalik. Ma ei julgustaks kohe palgatööd prügikasti viskama, kui sul ei ole rahalisi vahendeid elamiskulude katmiseks. Tasub oma sammud hoolikalt läbi mõelda ja siis hoogsalt tegutsema hakata,“ selgitab ta.

Kolm raamatut, mida lugeda:

• Robert T. Kiyosaki „Rikas isa, vaene isa“ – „See on esimene rahatarkuseteemaline raamat, mida lugesin. Selle peaks kindlasti läbi lugema iga alustav investor. Vähemalt mina sain sealt palju väärtuslikke mõtteid ja ideid, millele ma kunagi varem mõelnud ei olnud,“ lausub ta.

• George S. Clason „Babüloni rikkaim mees“ – „Tegemist on ligi 100 aastat vana raamatuga, milles toodud põhimõtted kehtivad praegu täpselt sama hästi kui esmatrüki avaldamise ajal. Ajatu klassika, mille lugemisel sain paremini aru endale esimesena maksmise põhimõttest,“ sõnab Kristi

• Kim Kiyosaki „Rikas naine“ – „Suurepärane ja inspireeriv raamat, mis kirjutatud just naistele mõeldes. Väga eluline ja mõtlemapanev,“ soovitab ta.