Reklaam sulgub sekundi pärast

20 toitumisfakti, mis peaks olema iseenesestmõistetavad, kuid kahjuks ei ole

Mingil kummalisel põhjusel ei ole iseenesestmõistetavus toitumises kuigi levinud. Toome välja 20 toitumisfakti, mis peaksid olema iseenesest mõistetavad, kuid millegipärast ei võeta neid kuigi tõsiselt. 

Mingil kummalisel põhjusel ei ole iseenesestmõistetavus toitumises kuigi levinud. Toome välja 20 toitumisfakti, mis peaksid olema iseenesest mõistetavad, kuid millegipärast ei võeta neid kuigi tõsiselt. 

1. Transrasvad ei ole inimorganismile sobilikud. Mida küll inimesed mõtlesid, kui neid meie toidus kasutama hakkasid? Transrasvade tootmine nõuab metallkatalüsaatorit kõrge rõhu, kuumuse ja gaasilise vesiniku keskkonnas, mis muudab vedela taimeõli paksuks mürgiseks lögaks, mis on toatemperatuuril tahke. 

2. Pole mingit vajadust iga 2-3 tunni tagant süüa. Uuringud on näidanud, et tihe söömine ei avalda kaalu alandamisele mingit mõju.

3. Peavoolumeediat ei tohiks toitumisküsimustes usaldada. Tegelikult on see põhjuseks, miks enamik segadusest selles osas tekkinud on. Sageli on pealkirjad eksitavad ning õige informatsioon kontekstist välja rebitud.

4. Liha ei roisku käärsooles. See on puhas vale. Inimkeha on ka liha seedimiseks ning sellest toitainete omastamiseks hästi varustatud.

5. Muna on üks tervislikematest ja toitaineterikkamatest toiduvalikutest. Muna on ebaõiglaselt koheldud, kuna arvatakse, et see sisaldab liialt kolesterooli. Mitmed uuringud on aga näidanud, et see ei tõsta enamiku inimeste vere kolesteroolitaset.    

6. Suhkrurikkad joogid on moodsa ühiskonna kõige suuremaks kaaluprobleeme tekitavaks aspektiks. Lisatud suhkur on niigi kurjast, saada seda joogist, on veel hullem. 

7. Vähene rasvasisaldus ei võrdu tervislikuga. Kahjuks on see peavoolumeedia poolt tekitatud õnnetu vale. Toidud, mis sisaldavad loomulikult vähe rasva, näiteks puu- ja juurviljad, on muidugi tervislikud, paraku ei kehti see siis, kui tegemsit on töödeldud toiduga, millesse on rasva asendamiseks lisatud mitmeid ebatervislikke koostisaineid.

8. Puuviljamahlad ei erine kuigi palju suhkrurikastest karastusjookidest. Puuviljamahlad, mis ei ole 100% puuviljast, ei ole tegelikult tervislikud ning võivad sisaldada isegi rohkem suhkrut kui karastusjoogid.

9. Soolestikus elavate bakterite toitmine on ülioluline. Soolestikus elavad bakterid on inimese tervise seisukohalt väga olulised ning neid tuleb korralikult toita eelistatavalt lahustuvate kiudainetega. 

10. Kolesterool ei ole su vaenlane. Tegelikud vaenlased on hoopiski lipoproteiinid, mis kolesterooli transpordivad.

11. Kaalulangetuspreparaadid enamasti ei tööta. Usutakse, et need viivad maagiliste tulemusteni, kuid nende tõhusus ei ole siiani tõestatud. Nende kasutajad põhjustavad endale pigem kahju, kuna see viib neid eemale asjadest, mis tegelikult aitavad. Tõeline kaalulangetusmeetod seisneb siiski elustiili- ja toitumisharjumuste muutmises.

12. Tervslikkus seisneb palju enamas kui lihtsalt kaalunumbris. Tervislikkust on võimalik tõsta ka ilma kaalu alandamiseta, see hõlmab enamasti just kõhurasva, mis on seotud mitmete ainevahetusprobleemidega. 

13. Kalorid on küll need, mis loevad, kuid sa ei pea neid tegelikult lugema. Selle asemel aitab hoopiski proteiini lisamine menüüsse, mis aitab märgatavalt kaalu kaotada.

14. Kõrge veresuhkrutaseme või teise tüübi diabeediga inimesed ei tohiks pidada kõrge süsivesikutesisaldusega dieeti. Kui keegi üldse süsivesikutevaese dieediga võidab, siis on need kõrge veresuhkrutaseme või teise tüübi diabeeti põdevad inimesed. Mida rohkem nad süsivesikuid söövad, seda hullemaks nende seisund läheb ning seda rohkem nad veresuhkrut alandavat ravimit kasutama peavad.

15. Rasv ei tee sind paksuks, samuti ei tee seda süsivesikud. Selleks, et elada tervislikus kaalus, peab kõike olema mõõdukalt. Kui sööd nii rasva kui süsivesikuid normaalses koguses, ei tee kumbki sind paksuks.

16. Rämpstoit võib tekitada sõltuvust. Seda põhjustab töödeldud toidu võime panna ajus tööle suurenenud dopamiinitootmine, mida saab võrrelda narkootikumidest tekkiva sõltuvusega. 

17. Pakendit ei tohiks kunagi usaldada, kuna sellele märgitakse mitmeid eksitavaid märksõnu nagu "täistera" või "dieet". Kui leiad pakendilt taolise sildi, siis ei ole enamasti tegu täisväärtusliku ega ka tervisliku toiduga. 

18. Rafineeritud taimeõlisid tuleks vältida. Need on valmistatud kõrgel kuumusel töödeldes ning sisaldavad rohkelt oomega-6-rasvhappeid, mis ei ole suurtes kogustes tervisele kasulikud.

19. Orgaaniline ja gluteenivaba ei võrdu tervislikkusega. Orgaaniline on hetkel küll väga populaarne ja gluteenivaba väga trendikas, kuid see ei tähenda automaatselt, et tegemist oleks ka tervislikuga. Toidud, mis on naturaalselt gluteenivabad, on kindlasti tervislikud, kuid kui tegemist on töödeldud gluteenivabaga, on selles kasutatatud mitmeid kahjulikke koostisaineid, mis teevad selle toote veel ebatervislikumaks kui see gluteenisisaldusega oleks. Tõsi on see,  et ka orgaaniline suhkur on ikkagi suhkur ja gluteenivaba rämpstoit on ikkagi rämpstoit.

20. Milleks süüdistada terviseprobleemides toite, mida on söödud tuhandeid aastaid? Vaevalt, et alles viimase saja aasta jooksul tekkinud haigustes on süüdi või, muna või liha, mida on söödud läbi inimkonna ajaloo. Pilk tuleks siiski suunata kõige uue poole nagu töödeldud toidud, lisatud suhkur, rafineeritud teraviljad ja taimeõlid.

 

Allikas: http://eatlocalgrown.com