BIKIINIFITNESSIST AMANI KIIVIKASE 5 nippi, kuidas tervislikumalt süüa

pilt: erakogu

Karin Karu

Kulturist Ott Kiivikase tütar Amani Kiivikas, kes lisaks bikiinifitnessiga tegelemisele õpib ka eratreeneriks, jagab nippe, kuidas senisest tervislikumalt toituda.

Amani tõdeb, et mitte kunagi varem pole inimesed saanud elada sellises külluses nagu praegu – toitu on rohkem kui eales varem ja elu on tehtud äärmiselt mugavaks.

Need viis soovitust aitavad sul end tervislikul rajal hoida:

1. Pool toidust olgu süsivesikud.

Süsivesikud on määratud meie kütuseks. Energiat saame ka valkudest ja rasvadest, kuid kõige tähtsamaks energiaallikaks on siiski süsivesikud – need peaksid andma umbes poole meile vajalikest kaloritest. Seega, eriti halb mõte on minna süsivesikutevaesele dieedile. See vaid süvendab väsimustunnet ning nõrkust ja paneb meid rämpstoitu veelgi rohkem tahtma.

2. Hoia veresuhkrutase stabiilsena.

Mis juhtub siis, kui oled maiustanud? Veresuhkur tõuseb väga kiiresti väga kõrgele, kuid langeb siis samasuguse kiirusega väga madalale. Selline veresuhkru kõikumine kajastub ka sinu energiatasemes. Veresuhkru langedes tunned ennast jõuetuna, lisaks nõuab organism siis juba uut magusat ampsu. Kiired süsivesikud annavad äkilise energiapuhangu, millele järgneb järsk energialangus, aeglased aga tagavad stabiilsema ja püsivama energiavoo. Seega, peaksime oma menüüs hoidma igapäevaselt just aeglaseid süsivesikuid.

3. Liikumine ja trenn kui õnneallikad.

Liikumine ja trennis käimine võiksid olla hea harjumus, aga mitte ebameeldiv kohustus. Seega, alati mõtle, kas see mida sa teed, teeb sind õnnelikuks? Võibolla sa teed vale trenni ja midagi muud sobiks sulle hoopis paremini. Minul on alati nii, et kui teen korralikult trenni ja liigun palju, siis mind isegi ei isuta väga rämpstoit, sest mul on hea olla! Kui sa pole varem trenni teinud, siis alusta liikumisest- käi jalutamas ja proovi ka päeva jooksul olla aktiivsem.

4. Iga päev ei ole sünnipäev.

Muidugi on tore vahetevahel endale head ja paremat lubada, aga mina lähtun tavaliselt sellest, et iga päev ei saa ka sünnipäev olla ja selleks on mul nädala sees kindlad toidukorrad ja söögid, mida söön ja siis 1x nädalas luban endale seda, mida hing soovib, aga ka mitte hommikust õhtuni vaid 1-2 toidukorda. See lihtne reegel aitab rajal püsida.

5. Taju vastutust.

Mõnikord kipume unustama, et oma tervise ja heaolu eest vastutame me ise. Ükskõik, kas oleme veel alaealised või juba täiskasvanud. Kui ma tunnen ennast halvasti, siis on minu kohus mitte lasta sellel tundel olla, vaid ma pean sellega tegelema. Peangi siis mõtlema, kas ma äkki olen teinud halbu toiduvalikuid või olnud liialt passiivne. Vastutustunde igapäevane tajumine, aitab mind tihti nii trenni tehes kui ka toiduvalikuid tehes.

Loe ka Amani blogist siin.