KUIDAS KÕRVETISTEST ILMA ROHUTA jagu saada – 5 lihtsat nippi

KUIDAS KÕRVETISTEST ILMA ROHUTA jagu saada – 5 lihtsat nippi

Kõrvetiste ravimiseks on olemas mitmeid erinevaid ravimeid, kuid mõnikord on kasu ka lihtsatest asjadest.

Kõrvetisteks nimetatakse kõrvetavat, põletavat valutunnet, mis kulgeb ülakõhust või rindkere alaosast kaelani. Kõrvetised tekivad siis, kui mao ja söögitoru sulgurlihas töötab halvasti ning toimub maohappe tagasivool söögitorru ehk refluks. Tekkimise taustal võib peituda mitmeid põhjuseid. Ka liiga kitsad riided ja toit võivad põhjustada kõrvetisi.

Veebileht Rodale Wellness kogus kokku looduslikke näpunäiteid, kuidas kõrvetistest vabaneda.

1. Jälgi, mida sööd

Mõningad toidud võivad tekitada kõrvetust rohkem kui teised. Klassikalised näited on kohv, alkohol ja vürtsikad toidud. Ka tsitruselised viljad ja tomatid võivad mõningatel juhtudel sümptomeid põhjustada. Proovi vähendada eelpool mainitud toiduaineid.

2. Võta kaalust alla

Ülekaalulisus suurendab kõrvetiste tekkimise riski. Söö tervislikku toitu, mis sisaldaks piisavalt häid rasvu ja köögivilju, kuid väldiks tühje süsivesikuid.

3. Vähenda suhkru söömist

Uuringud on näidanud, et suhkru vähendamine leevendab sümptomeid. Suhkru vähendamine võib aidata isegi rohkem kui kohvi ja rasvase toidu menüüst välja jätmine.

4. Väldi stressi

Stress võib paljudele kõrvetisi tekitada. Inimesel, kellel on stress, suureneb happe tootmine ning enamjaolt pole ka sellise inimese eluviisid just kõige tervislikumad. Tihtipeale tarbivad nad ohtralt kohvi, alkoholi ja rasvast toitu. Sportimine on näiteks tõhus ravim stressi leevendamiseks. 

5. Pööra tähelepanu une kvaliteedile

Kui magad öösel halvasti, siis võib see järgmisel päeval põhjustada kõrvetisi ning see omakorda võib viia selleni, et ka järgmisel ööl ei magata hästi. Lõõgastu enne magamaminekut või käi sooja duši all. Väldi televiisori vaatamist ja telefoni näppimist. Ära söö enne magamaminekut liiga palju.