Lekkekindel pesu ja menstruaalanum – kas tõesti piisavalt head?

Erakogu

Ajakiri Buduaar

Meisi Volt

Imavad püksikud ja vedelikku koguvad topsikud – mis on neis nii erilist, et üha rohkem naisi otsustavad päevade ajal nende kasuks, hüljates sidemed ja tampoonid?

Kui vahepeal keerutas tolmu üles joogikõrte vastane kampaania ja nüüd paljudes kohtades kas näiteks bambusest või isegi nisust valmistatud kõrsi pakutakse, siis tegelikult ei maksa unustada ka seda, kui palju prügi toodab naine hügieenitarbeid kasutades. Aastas kasutab üks naine keskmiselt 240 tampooni, elu jooksul 11 000 hügieenisidet või tampooni, mille tootmisel kasutatakse nii naftapõhiseid kemikaale, lõhnaaineid kui plastikut. Lisaks võib nende lõplik lagunemine looduses võtta aega koguni 500 aastat. Sidemete puhul kulub aega aga veelgi kauem.

Teaduslikult ei ole küll tõestatud, kuidas tampoonide ja sidemete valmistamisel kasutatud kemikaalid meie organismile täpselt mõju avaldavad, aga tuleb tõdeda, et tegemist on naise keha puhul väga õrna piirkonnaga, nii et tasub hoolikalt läbi mõelda, mida selle vastu paigutame. Näiteks 2015. aastal avaldatud uurimuses selgus, et mitmed puuvilla sisaldavad sidemed ja tampoonid sisaldavad glüfosaati, mida tuntakse kui taimekaitsemürki, mis soodustab vähi teket.  Taimekaitsemürk meie intiimpiirkonnas? Ei tundu üldse ahvatlev idee!

Looduse- ja kehasõbralikud alternatiivid

Hea alternatiiv tavapärastele hügieenisidemetele ja tampoonidele on kuu- ehk menstruatsioonipesu ning verd koguvad anumad. Naise jaoks peaks piisama kahest kuni viiest paarist püksikutest ja ühest anumast, mida vahetada ja neid kombineerides kasutada. Kõik oleneb muidugi vooluse suurusest, mudelite imavusest ning kasutaja enda eelistustest. Näiteks on ideaalne kooslus anum koos vähemimavate tangadega. Kuupesule mõeldes tasub uurida, millest see on valmistatud. Näiteks on bambuskangast valmistatud pesu väga loodussõbralik, sest taim kasvab pestitsiidide, herbitsiidide ja väetisteta. Lisaks on kangas biolagunev ja ei ärrita nahka nii nagu sidemed seda teha võivad.

Kui pesu õigesti hooldada, peab see vastu aastaid. Sama kehtib ka silikoonist valmistatud menstruaalanuma kohta. Silikooni valmistatakse nimelt ränikivist, mis on liiva vorm. Lagunedes läheb materjal aeglaselt tagasi oma algolekusse ning ei ole keskkonnale ohtlik.

„Menstruaalanum sobib kasutamiseks enamikule naistest. Kuna anum kogub menstruaalverd kordades rohkem kui tampoon, siis pole seda vajalik sagedasti vahetada ka vererohkete menstruatsioonide korral,” selgitab naistearst dr Katrin Seidelberg. Kõik naised, kes kogevad tihti tupepõletikke (eelkõige tupeseent ja bakteriaalset vaginoosi), peaksid tema sõnul tampoonide asemel eelistama menstruaalanumat, sest tupepõletikke seostatakse kõige sagedamini just tampoonide kasutamisega. „Kuna erinevalt tampoonist ei põhjusta anuma kasutamine tupekuivust ja sellega seotud häireid tupe mikroflooras, siis ei teki menstruaalanumaga häirivat rohket voolust, kihelust ega ebameeldivat lõhna,” julgustab naistearst anumat proovima. On ka naisi, kellele nii sidemete kui tampoonide kasutamine põhjustab välisgenitaalide ärritust ja põletikulist voolust. Sellisel juhul on menstruaalanum kindlasti parim võimalik valik.

„Minu patsientide tagasiside on olnud positiivne, 90% kasutajatest on väga rahul ja ei soovi seda enam millegi muu vastu vahetada,” ütleb naistearst ja lisab, et menstruaalanuma paigaldamist tuleb alguses lihtsalt harjutada. „Tuleb valida õiges suuruses sobiv menstruaalanum ja kasutamise kogemus tekib tavaliselt esimese paari menstruatsiooni jooksul. Keskmise veritsusega menstruatsioonide korral ei pea õigesti paigaldatud menstruaalanumat vahetama rohkem kui paar korda päeva jooksul. Anum võib jääda tuppe kogu ööks ning seda saab kasutada nii treeningute ajal kui ka ujuma minnes,” avab dr Seidelberg veelgi selle kasutamise positiivseid külgi. Lisaks on anuma kasutamine tema sõnul täiesti ohutu. „Kui jälgida hügieeninõudeid ja anumat vahetades see korralikult ära pesta, pole tupepõletike teke võimalik.”

Rahaline kokkuhoid

Kui nüüd mõelda, kas soetada endale verd koguv anum või püksikud, peab tõdema, et nende kasuks räägib ka rahaline kokkuhoid. Püksikute eluiga võib olla mõned aastad ning anumat saab veelgi kauem kasutada, seega tundub see mõistlik investeering. Uuringud näitavad, et keskmine eestlanna kulutab aastas tampoonidele ja sidemetele ligikaudu 180 eurot, seega on kokkuhoid ilmselge.

Dr Katrin Seidelbergi sõnul võib ühte menstruaalanumat kasutada kuni 10 aastat, nii et tegemist on väga keskkonnasõbraliku tootega. „Samas aitab see ka säästa raha, mis kuluks tampoonide ja sidemete ostmiseks.”

Seega, mis muud, kui katsetama ja uusi keskkonnasõbralikke vaheneid avastama, mille eest tänab meid kindlasti ka meie enda keha.

Brändi Rocking Undies looja Pille Männik:

Keemiatööstus on hüppeliselt arenenud, kuid tegelikud tagajärjed meie tervisele ei ole ju veel teada. Miks on täna nii paljudel naistel probleeme rasestumisega, erinevad vähid ja kasvajad? Võimalik, et arstiteadus on nii palju arenenud ning interneti ajastu võimaldab infot palju kiiremini levitada. Tõestusi ei ole täna küll piisavalt, et näpuga näidata, ent siiski paneb mõtlema. Eks igaüks peaks lähtuma oma sisetundest ning tegema oma teadmisi, vajadusi ja kogemusi arvestades paremad valikud.

Menstruatsioon on meie keha loomulik funktsioon. Kui ei oleks menstruatsiooni, siis ilmselt ei oleks ka kedagi meist olemas. Veri peab kehast välja tulema ja mida kiiremini, seda parem kehale. Mina soovisin leida parima lahenduse sellega toime tulemiseks, seega asutasin oma brändi Rocking Undies. Kuupesu lahendas minu jaoks ära nii palju probleeme. Kui juba esimene paar oli olemas, sai päris selgeks, et need on super head. Kõige mugavam on kuupesu juures see, et nad ei saa otsa, ei ole umbsed, minu ööd on rahulikumad ja ma tunnen end enesekindlalt igal pool.

Mul on olemas ka menstruaalanum ja see oli minu esimene asendustoode, kuid mitte ühelgi korral ei õnnestunud mul seda kasutada nii, et see poleks lekkinud. Üsna kiiresti tekkisid valud ja minu kehale see lihtsalt ei sobinud. Paljudele anum sobib ja usun, et igaühe jaoks on parim lahendus olemas ning kindlasti ei sobi üks toode kõigile. Alati on hea tooteid vastavalt vajadusele kombineerida.

Menstruaalanum:

Plussid

– kestab kaua

– reostab vähe

– õigesti hooldades on hügieeniline

– mugav ja väike ka käekotis kaasas kanda

Miinused

– võib lekkida

– pesemine/tühjendamine kodust väljaspool avalikes kohtades on keeruline ja määriv tegevus

– desinfitseerimise eesmärgil ei tohi unustada anuma keetmist

– võib „imeda“ end emakakaela külge

– enamik neist on toodetud Hiinas. Tasub selgeks teha, millest need tegelikult tehtud on?

Blogi Paljas Porgand autor Merilin Taimre:

Kõige hiljutisem avastus sai üsna ruttu ka mu lemmikalternatiiviks – lekkekindlad aluspüksid. Sportlikumal päeval, ujumisriietes ja hetkel, mil ei ole võimalik lekkekindlale pesule lootma jääta, armastan kasutada menstruaalanumat.

Esimesel menstruatsioonipäeval eelistan alati lekkekindlat pesu, sest see ei ole invasiivne ehk nende puhul ei pea sisestama midagi ning ei teki lisapinget ega valu tupekanalis ajal, kui see koht niigi hell on. Olen täheldanud, et esimesel päeval menstruaalanumat kasutades on emaka kokkutõmbeid rohkem tunda, mistõttu just lekkekindlat pesu eelistangi.

Tunnen end nendega 100% turvaliselt. On juhtunud apsakaid, eriti anuma kasutamise algusaegadel, mil korrektne paigaldus ei tulnud nii lihtsalt välja, kuid nüüd on asi käpas ja tunnen end kaitstult. Püksikutega oli ka algul hirmutav tunne, kui palju verd eritus, sest tekkis tunne justkui lekiks see läbi pükste. Kvaliteetsed püksikud imavad aga kõik endasse ja muretsemiseks pole mul olnud põhjust ka 12 tunni jooksul.

Alates päevast, mil hakkasin menstruaalanumat kasutama (lekkekindlad aluspüksid avastasin enda jaoks umbes aasta hiljem), pole ma kordagi tampooni, hügieenisideme ega pesukaitsme järele haaranud. Innustan kõiki eelistama jätkusuutlikke vahendeid, mis on nii loodushoidu kui naiste tervist silmas pidades oluliselt paremad variandid!