Reklaam sulgub sekundi pärast

MIDA SÜÜA ENNE ja pärast trenni?

Jälle on kiire, jõudsid vaevu-vaevu lõunasööki süüa. Ka vahepala ununes koju. Pärast tööd oled siiski lubanud trenni minna. Appi, mul pole energiat! Kas tuleb tuttav ette? Sportliku eluviisiga inimene peaks mõtlema, mida süüa enne ja pärast trenni. Liiga täis kõht pole hea, siis on ebamugav trenni teha. Liiga tühja kõhuga pole jällegi energiat. Pärast trenni vajab keha aga toitu, mis toetab taastumist.

Kõige tähtsam on regulaarselt süüa. Kui sa ei tangi oma keha piisavalt, väsid kiiresti ning ei saa treeningust maksimumi. Ajastus on teine oluline asi. Vahepala peaks sööma üks kuni kolm tundi enne trenni. See hoiab ära, et kõht liiga tühi oleks. Trennijärgse söögikorra peaks planeerima aga kaks tundi pärast trenni tegemist. Keha võtab siis kõige paremini toitaineid vastu.

Panime kirja sobilikke vahepalasid enne trenni ja mida võiks süüa pärast treeningut.

Enne trenni

Õun/kodujuust/kohupiim/jogurt

Need toiduained sisaldavad vajalikke valke ja süsivesikuid. Sel moel on organismil kasutada mitmekülgset energiat. Õun sisaldab lisaks süsivesikutele ka kiudaineid ja antioksüdante. 

Energia kohvist

Enne trenni joodud kohv võib anda kehale vajalikku lisaenergiat. Kas sooviksid trenni teha hommikul, kuid enese jõusaali vedamine käib üle jõu? Just siin võib sind aidata tassitäis kohvi.

Marjane smuuti

Marjadest ja Kreeka jogurtist või näiteks sojapiimast valmistatud smuuti on ideaalne valik. Seda on lihtne kaasas kanda, jogurt täidab kõhtu ja marjad on tervisele kasulikud. Smuutit tasuks ise valmistada, sest poest ostetud smuuti sisaldab liiga palju suhkrut. Lisa smuuti sisse ka jääd või vett, nii saad sealt trenniks vajalikku vedelikku.

Päästa olukord banaaniga

Mida teha, kui trenn algab 5-10 minuti pärast ja keha karjub energia järele? Haara banaani järele. Sellest saadud süsivesikud sulavad kiiresti. Banaan on ka hea kaaliumi ja magneesiumi allikas.

Pärast trenni

Tavaline toit

Aktiivse eluviisiga inimene saab suurepäraselt hakkama tavalise kodutoiduga. Näiteks riis, kana ja köögiviljad on hea valik pärast trenni. Kanas olev proteiin on kasulik lihastele, riisis olevad süsivesikud täidavad keha energiavarusid ja köögiviljadest saab kasulikke vitamiine ja kiudaineid.

Proteiinijook

Kui sa ei jõua vähemalt kaks tundi pärast trenni midagi süüa, on proteiinijook hea valik. Trennijärgne jook peaks sisaldama 60-70 protsenti süsivesikuid ja 30-40 protsenti proteiini. 

Klassikaline kakao

Madala rasvasisaldusega piimakakao on üks parimaid taastavaid jooke. Kasulik on see ise valmistada ning selles on tasakaalukas ports süsivesikuid ja valke. 

Vesi

Trenni käigus kaotad vedelikku ja soola. Ära unusta siis vett juua. Omal kohal on ka spordijook, mis sisaldab süsivesikuid ja mineraalaineid. 

Aga mida mitte süüa?

Ära söö toite, milles on ohtralt rasva või mida on raske seedida. Rasv imendub kõigist toitainetest kõige aeglasemalt ja raskelt seediv toit võib põhjustada seedetraktiprobleeme. Liikuva eluviisiga inimese toidulaud peaks sisaldama aga häid rasvu nagu näiteks oliiviõli ja pähkleid. Keha vajab neis sisalduvaid rasvhappeid ja energiat. 

 

allikas: WebMed