Reklaam sulgub sekundi pärast

10 toredat soovitust, mida Eestimaa looduse rüpes juulikuus teha 

Imeline aastaring
Imeline aastaring — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Vanarahva pärimused, taimsed stressileevendid, tervistavad rituaalid, õnnetoovad esemed … Taimetark Kristel Vilbaste soovitab oma raamatus „Imeline aastaring. Toredaid tegevusi Eestimaa 12 kuuks“ lustlikke ja harivaid tegevusi igale vanusele – peamiselt värskes õhus ja looduse rüpes. Raamatus on kümme vahvat ideed igaks kodumaa kuuks.

10 ideed, mida teha Eestimaal juulikuus:

Puhkuse ilmapäevik!

Vilbaste räägib, et enne, kui maakodusse puhkust veetma sõidate, ostke endale ruuduline vihik. Sinna kirjutage võrkkiiges lesides üles kõik, mida näete. „Kui mõni asi tundub kummaline ja arusaamatu, siis minge küsige naabrimemmelt või pöörduge loodusraamatute poole. Küllap märkate varsti, milline vahva ja mitmekesine maailm teid ümbritseb. Kui internetiühendus käepärast, siis toksige ilmavaatlused teistelegi lugemiseks netti.“

Peousaldus!

Eesti rahval on Vilbaste sõnul kõige rohkem puudu üksteise usaldamisest, aga seda on lihtne õppida käte kaudu. Tantsupeo rahvas teab, mis tunne on tunda peos kellegi toekat kätt ühises tantsuringis. „Võtke laps või lapselaps kaasa ja minge käsikäes metsa või linnaparki jalutama. Nii tunnete täieliku usalduse tunnet. Mikk Sarv ütles, et kui võtame ringis kätest kinni, siis tunneme, kuidas kõik on kõigi käes ja meie ise kõiksuse käes,“ nendib ta.

Pärleid vaatama!

Naabrid kirjeldasid Vilbastele kord õhinal: „Tead, me nägime hommikul imet, kuidas muru oli täis kuldseid pärle!" Pärlivaatlusteks on kaks aega. Esimene on üsna vara hommikul, kui kaste lööb madala päikese käes särama. Aga ka pärast hommikust vihmasadu tasub minna õue päikse kätte vaatama kõikides spektrivärvides helklevat muru - ja muru ei maksa nii madalaks niita, et pikemaid kõrsi pole. „Muuseas, sellised pärlid on ka teada-tuntud arstirohi silmadele,“ lausub taimetark.

Lähme rappa!

Vilbaste sõnab, et raba on praegu oma kauneimates toonides, älveserval õitsev erkroheline nokkhein ja punakad liimitilkades helkivad huulheinad, esimesed sirellillad kanarbikuõied ja kuldsed murakanupsud - ning lõputult palju puhast vett. „Minge rappa, lähme rappa,“ soovitab ta.

Lustlik jooks vees!

Vilbaste vaatas kord, kuidas täiskasvanud lummatult jälgisid, kui väikesed lapsed Peipsi rannas üksteist madalas vees kilgates taga ajasid. Millegipärast täiskasvanud endale enam sellist lusti ei luba. Aga miks mitte? „Kehastuge hetkeks lasteks ja jookske, kilgake, pritsige üksteist, kukkuge vette. Sellest energiahulgast jätkub nädalateks.“

Harvendusporganditele hambad sisse!

„Hankige endale aiast porgandeid - neid, mis pideva harvenduse käigus välja tõmmatakse. Need on kõige maitsvamad porgandid maailmas. Nägin kord, kuidas peotäit harvendusporgandeid ragistasid batuudil hüpates ka need lapsed, kes muidu porgandist lugu ei pea. Teravaid hambaid, porgandisõbrad,“ lausub Vilbaste.

Sooserva batuudihüpped!

Paarkümmend aastat tagasi mööda põhjamaid käies jäi taimetargal silma, et igas koduõues laiutas ümmargune batuut. Ta imestas siis, et mis hüppehaigus see on lahti läinud. „Nüüd on see maania ka Eestisse jõudnud, nii et igas külas on külakiige asemel külabatuut - või hüppamise-asi, nagu ütles mu tütar Aotäht. Aga murakal käies saame proovida ka soobatuuti: õõtsikul, just seal, kus palju ubalehtesid kasvab, on samaväärne pingul rabakumm, mis päris kõrgele lennutab.“

Korjame ravimtaimi!

Vilbaste selgitab, et suve keskpaigaks on kõige rohkem ravimtaimi küpsusikka jõudnud. Seega soovitab ta võtta vaba päeva ja teha jalutuskäik niidule ja metsa. „Korjake kaasa kõike seda, mis tundub tahtvat kaasa tulla. Kodus on muidugi tark raamatust järele uurida, mida korjasite ja mida see ravib. Nii võite jälile saada mõnele tõvele, mis aastaid vaevanud on, aga mida diagnoosida pole suudetud. Muidugi on mõistlik kõigepealt meie kõige mürgisemad taimed selgeks õppida, nendega pole mõtet võhikul eksperimenteerida,“ annab ta nõu.

Mesilase nõelravi!

Kui suvevihmad kontidesse poevad, saab Vilbaste sõnul looduselt ikka abi. Liigesehädalised võiksid kiirema taastumise huvides katsetada mesilasenõela. „Kindlasti ei tohi seda teha need, kes on mesilase nõelamise vastu allergilised või südamehädadega kimpus. Mina olen mesilase sutsust head abi saanud oma käele, millega pärast palju lihtsam arvutiklaviatuuril klõbistada.“

Kiidame naabri aeda!

„Kas teate, kui hea tunne on murda kasvuhoonest esimene omakasvatatud härjasüda või kui kaunilt tervitab suvehommikul pruuni südamesilmaga päikesevärvi saialill, millel kastepiisad helklemas. Nii lihtne ja nii südantsoojendav ... Ja lausa „kuumarabanduse" võib saada, kui keegi tuleb ja seda lihtsust ülistab! Kui olete naabri ilusat aeda imetlenud, siis astuge talle ligi ja kiitke tema aednikuosavust,“ soovitab taimetark.