Reklaam sulgub sekundi pärast

Buduaari peol esinev Laura Kassin: Edukuse saavutamiseks ei ole vaja uhket haridust ega suurt kapitali

Laura Kassin
Laura Kassin — FOTO: Kerttu Jahhu

Finantsvabadus on teema, millest paljud meist on ilmselt tänaseks kuulnud, kuid mida pole kodus ega koolis väga palju õpetatud. Teadmatus omakorda põhjustab ebaselgust, mis on suureks takistuseks edu saavutamisel. Jõukust võib kasvatada meist igaüks – vajalik on ainult õige mentor või kogukond, kes annaks kogu vajaliku informatsiooni sulle edasi lihtsasti ja arusaadavalt. Personalileidja ja investor Laura Kassin on viimase kahe jooksul töötanud ja õppinud koos inimestega, kes soovivad enda jõukust kasvatada. Starfish Academy Siseringi toetava kogukonnaga liitumine on Laura jaoks olnud teadlik valik – eelmisel aastal oli naine veel palgatöötaja, kuid siis otsustas ta otsida paremat väljundit. Tänu Starfishi Siseringile leidis ta julguse alustada enda ettevõtlusega ning kõigest aastaga pani ta kokku enda meeskonna, leidis esimesed kliendid, tegi esimesed investeeringud ja viis läbi esimesed koolitused.

Edukuse saavutamiseks ei ole vaja uhket haridust ega suurt kapitali

Paljud meist on ilmselt enda elu jooksul arvanud, et edukuse ja jõukuse saavutamiseks on meil vaja uhket erialast haridust ja ohtralt kapitali, et üldse investeerimisega alustada.

„See ei ole tõsi! Sinu taust, haridus ja kogemus ei defineeri sinu võimalusi seoses finantsharidusega, mida enamikele meist koolis ilmselt ei õpetatud,“ tõdeb Laura. Järgnevad soovitused sobivad kahte tüüpi inimestele. Algajad saavad teada, kuidas alustada enda teekonda rahalise vabaduse poole ning edasijõudnud, kes on juba jõudnud teha enda esimesed tehingud, saavad aru, kuidas nad investeerimise teekonnal paigutuvad ja kuidas enda jõukust veelgi teadlikumalt edasi kasvatada.

Kolm saladust finantsvabaduseni jõudmiseks

Laura on kokku koondanud kolm salajast võtit finantsvabaduse teekonna alustamiseks:

  1. Kogukonna jõud. Rakenda kiirteed majandusliku heaoluni, ehk tea, kus sa oma finantsteekonnal hetkel asud, leia sarnaselt mõtlevad inimesed ja fokusseeri väikestele sammudele. Viimaseks – õpi, vii õppetunde päriselt ellu ja jaga kogukonnas teistega!
  2. Investori teekaart. Esimene tase sellel teekaardil on ellujäämine, kus saad enda arved tasutud ning elad lihtsalt kuust-kuusse (2/3 eestlastest kuulub selle taseme alla). Teine tase on turvalisuse tase, kus kogutud on vähemalt kolme kuu kulutuste ulatuses rahavarusid ning istutatud on esimene seeme investeeringuteks. Kolmandale tasemele ehk heaolu tasemele jõudmiseks on esmalt vajalik turvalisuse plaan – me peame täpselt teadma, kus me oleme ja kuhu me tahame minna. Sellel tasemel on oluline ka tulude suurendamine, halva võla likvideerimine ning kapitali kasvatamine vähemalt 10 000 euroni. Neljas tase ehk jõukuse tase nõuab juba ka tarka ajalist panustamist (vähemalt 80% ajast varude loomiseks), hea võla kasvatamist (laen, mida maksab keegi teine sinu eest ning mis kasvatab sinu varasid), kindla rahavoo omamist ning võimalusel äri -ja investeerimistiimi kaasamist. Viimane, ehk viies tase on see, kus sa lood põlvkondade vahelist jõulist. Rahalise vabaduse tase nõuab portfelli plaani, kapitali kasvatamist vähemalt miljoni euroni, rahavoo hajutamist ja kasvatamist ning investeerimisnõustajate tiimi kaasamist.
  3. Võitjate mõtteviis. Inspireerivad tsitaadid investeerimisega alustamiseks: „Sul ei ole vaja raha, et teha raha“, „Meil on alati aega, see on lihtsalt prioriteetide küsimus“, „Me ei pea teadma kõiki vastuseid, et saavutada tulemusi“, „Kuhu läheb fookus, sinna voolab ka energia“.

Lõpetuseks ütleb Laura, et investeerimisel on alati olemas risk, mida ei saa täiesti nulli viia. „Osad investeeringud on turvalisemad kui teised. Kindlasti tasub uurida investeerimisvõimaluse pakkuja tausta – kas tegu on mõne tunnustatud ettevõttega, ning teha põhjalik eeltöö, et tegu ei oleks mõne laialt leviva petuskeemiga,“ soovitab naine. Kokkuvõtteks soovitab ta kõigil otsused koos hoolika eelneva uuringuga teha ise.