Reklaam sulgub sekundi pärast

GOODNEWS PODCAST: Janika Koch-Mäe annab nõu, kuidas oma elu tervislikumaks muuta

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: Siim Kinnas

GoodNews podcast’i teises osas käis külas personaal- ja rühmatreener ja toitumisnõustaja Janika Koch-Mäe. Janika südameasjaks on olla toeks inimestele, kes soovivad oma elukvaliteeti päriselt tervislikumaks muuta ning inspireerida inimesi tervislikuma elu suunas. Ta ütleb, et talle sai see selgeks üsna kohe, kui ta 2004. aastal treeneriks õppis ja hakkas pärast kutsetunnistuse kätte saamist tunde juhendama.

Spordiarmastus süttis aeroobikatunnis

Oma elus on Janika alati olnud tegus naine. Juba kooliajal käis ta muusikakoolis, kunstikoolis, õppis neljadele-viitele ja ei armastanud niisama passida. Küll aga ei olnud ta kuigi sportlik. Üks põhjus oli selles, et ta oli klassi kõige pikem tüdruk ja keha ei suutnud koormust hästi vastu võtta, teiseks polnud klappi kehalise kasvatuse õpetajaga.

Spordiarmastus süttis keskkoolieas, kui ta avastas aeroobika. Rühmatreeningud meeldivad talle siiani – see on kombinatsioon muusikast, energiast, treenerist ja pingutusest. Ta sai aru, et see on asi, mida ta teha tahab.

Nüüd omab Janika Eesti Olümpiakomitee V taseme treeneri kutsetunnistust nii aeroobikas ja rühmatreeningutes kui ka kulturismis ja fitnessis. Lisaks omab ta Personaaltreeneri sertifikaate FAFilt, Trainer4You’lt ja Glücker Kollegg’ilt. Samuti on ta läbinud pooletestaastase toitumisnõustaja õppe Annely Sootsi Tervisekoolis. Lisaks erialastele koolitustele on ta täiendanud end Äripäeva Akadeemias juhtimise- ning EOK-s spordijuhtimise vallas, samuti turunduses ja müügis läbi erinevate koolituste. Janika oli ka Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu peasekretär. Ta on loonud videotreeningute keskkonna sinutreener.ee, mille ideele ta tuli koroona ajal, mil treenimisvõimalused väljas olid raskendatud. Ta lõi keskkonna täiesti tavalistele inimestele, kes ei saa ehk mingil põhjusel spordiklubis käia ja tahavad teha trenni kodus.

Trenn peab rõõmu valmistama

Et trenn pakuks rõõmu, peaks leidma endale sobiva treeningu. Seda saab Janika sõnul teha katse-eksitusmeetodil.

Kui alustad trenniga, on Janika sõnul mõistlik võtta kasvõi lühikeseks ajaks treener, kes teeb selgeks põhitõed ning näitab harjutused ette. Eriti oluline on see jõusaalis, et teha harjutusi korrektselt.

Suurimad vead, mida trenniga alustades tehakse

Janika ütleb, et suurim viga, mida trenniga alustades tehakse, on see, et tehakse kas liiga palju või hoopiski liiga vähe. Sinna kõrvale ka süüakse liiga vähe, kui on eesmärk kaalu kaotada. Ta selgitab, et kui kulutad liiga palju energiat ja annad kehale vähe energiat, kurnad oma organismi ära ja nii ei pruugi kaua vastu pidada. Optimaalne trennide arv algajale on 3 korda nädalas.

Toituma peaks mitmekülgselt

Toitumise kohta kehtib Janika sõnul rusikareegel süüa mitmekülgset toitu ja jälgida koguseid. Ta toob välja, et tihti inimesed keskenduvad liiga palju sellele, mida süüa kell 6, mida kell 8 ja mitu vahepala. Ta selgitab, et need on täiesti tähtsusetud asjad, kui baas on paigas. Kõige olulisem on süüa mitmekülgset ja võimalikult puhast toitu – mitte töödeldud või poolfabrikaate. Jälgima peaks, et toidus oleks piisavalt vitamiine, kiudaineid ja mineraale ning värske toidu osakaal oleks kõrge. Sööma peaks regulaarselt. On normaalne vahel tahta küpsist või saiakest – oluline on see, et neist iga päev ei toituks.

Janika usub, et keha on tark. Ta toob näite, et vahel tekib tunne, et tahaks kala, kohupiima või muna. See on ilmselt märk sellest, et keha tahab rohkem valku. Kui tahab aga magusat ja rasvast, on see märk sellest, et on stressirohke periood. Tasub keha kuulata ja mõelda, millest selline seisund on tekkinud.

Meelespea
  • Keha on tark!
  • Oluline on süüa mitmekülgselt toitu.
  • Trennidega alustades võta appi personaaltreener.
  • Leia just sulle sobiv treening katse-eksitusmeetodil.
  • Optimaalne trennide arv algajale on 3 korda nädalas.

Seitse elulist küsimust Janikale

·       Mis on hea elu saladus? Hea elu saladus on see, kui oled ise õnnelik. Ei ole vaja tohutut maist rikkust või viimase peal asju. Peab lihtsalt olema ise õnnelik.
·       Miks ja kuidas unistada? Janika on suur unistaja. Ta usub, et unistada on vaja, et teada, mida sa elult tahad ja et elus oleks midagi, mida saavutada. Kuidas unistada? Tema ise viskab end diivanile pikali ja hakkab pilt jooksma.
·       Mille poole tasub elus alati püüelda? Alati tasub püüelda heade suhete poole. Head suhted on elus väga oluline tahk. Mitte ainult perekonna ja lähedastega, aga kõikide inimestega, kes su elust läbi käivad. Ka kui inimesed su elust lahkuvad, tuleks lõpetada suhted kenasti, sest kunagi ei tea, mis eluetapis taas kokku puutute.
·       Kuidas elus mitte alla anda ja alati püsti tõusta? See tahe peab tulema sinu seest. Ükski inimene ei pane sind mitte alla andma, vaid sinu enda sees peab olema teadmine, miks sa midagi teed ja mille nimel pingutad. Samas on oluline, et ümber on inimesed, keda saad 100% usaldada.
·       Mis on kõige suurem vale, mida sa oled uskunud? Janika tõdeb, et on kunagi uskunud, et raha teeb õnnelikuks. Nüüd ta teab, et see on teisejärguline. Küll aga ei kahetse ta ühtegi uskumust, sest kui neid asju ei oleks olnud, ei oleks ta praegu seal, kus on.
·       Milline on kõige olulisem sõnum, mida sa oled kuulnud, lugenud või mida keegi on sulle elu jooksul öelnud? Tänulikkuse tunne, mille peale Janika on hakanud aina rohkem mõtlema ja igapäevaselt praktiseerima. Ja ka see, et alati tuleb inimestele öelda, kui nad teevad midagi hästi. Eestlastel pole kombeks midagi öelda, aga miks mitte astuda võõrale inimesele ligi ja kiita, mida ta hästi teeb.
·       Mis on elus kõige tähtsam? Elus on kõige tähtsam tingimusteta armastus!
KUULA SAADET!
https://goodnewspodcast.ee/saates-janika-koch-mae/