Reklaam sulgub sekundi pärast

KOGEMUSLUGU I Ingrid Mänd: tänu coach`ingule on mu elus toimunud suur areng ja edasiminek

Ingrid Mänd
Ingrid Mänd — FOTO: Erakogu

Coach, motivatsioonikõneleja, enesearengu treener ja koolitaja Maria Baydar toob välja, et heaolu praktika on selguse ja teadlikkuse loomine ning murede-probleemide lahendamine koostöös kliendiga. See on probleemide põhjuste teadvustamine ja nende põhjuste likvideerimine samm-sammult igaühele vastavas omas tempos. Kuidas aga aru saada, millal vajaksid coach`i abi ning milline coach üldse sobida võiks?

Coach`ing aitab abivajajal luua selgust, milliseks isiksuseks ta soovib kasvada

Maria räägib, et erinevate heaolu praktikate eesmärgiks on suurendada teadlikkust, vastutustunnet ja eneseusku. Praktika aitab luua abivajajal selgust, millises suunas ta tahab liikuda ja milliseks isiksuseks ta seejuures soovib kasvada. Kõik meie eesmärgid, unistused, visioonid täituvad coach`i sõnul siis kui me kõigepealt kasvatame oma isiksuse selliseks, kes suudab need eesmärgid täita. „Coach`ingu eesmärk on toetada inimest enesetervenemise teekonnal ja anda talle selleks vajalikud tööriistad. Ehk siis see ei ole lihtsalt heietamine, süüdlase või lohutuse otsimine, enesehaletsemine. Coach`ing pole ka kellegi veenmine või abivajaja muutmine, vaid selle eesmärk on pakkuda inimesele vajalikud tööriistad, et ta saaks iseendasse vaadata ja vajalikud muutused teha. Coach`ingu eesmärk on pakkuda turvalist ja toetavat keskkonda, et inimene saaks võimaluse endasse vaadata ja ennast tervendada. Coach`ingu eesmärk kindlasti on aidata abivajajal saavutada soovitud tulemusi nii emotsionaalses ja vaimses mõttes, aga ka igapäevaelus,“ lausub Maria praktikate eesmärgi kohta lähemalt.

Polüteraapia praktika kui praktiliste meetodite kogum

Maria selgitab, et Baydari polüteraapia praktika on omakorda kahjustavate hävituslike mittetoimivate seoste nähtavaks toomine ja uute, tervendavate ning toetavate seoste loomine ja tugevdamine, nende kinnistamine. Ta lisab, et inimene on seoste kogum ja meie psüühika on seoste kogum. Maria toob näitena välja, et ükskõik, mida inimene vaatab või mida talle öeldakse, siis inimesel meenub enda kogemus või emotsioon seoses selle asjaga. Ehk see tähendab seda, et oleme üles ehitatud seostele. „Polüteraapia meetodi mõte on see, et praktiliste psühholoogiameetoditega aidata inimesel teha mittetoimivaid kahjustavaid seoseid ringi. Kõigepealt me toome need kahjustavad seosed nähtavaks ja siis teeme need kahjustavad seosed ringi positiivseteks toetavateks seosteks, et inimene saaks luua endale täpselt sellise elukogemuse nagu ta soovib,“ nendib ta.

Polüteraapia meetod on Maria sõnul praktiliste meetodite kogum, kuhu on kokku koondatud mitmeid erinevaid praktilisi harjutusi, ülesandeid, praktikaid, mida inimene seansside vahepeal hakkab iseendaga tegema, mida polüteraapia praktik talle soovitab ja personaalselt talle kohandab. Maria ise on paljud praktikad ise välja töötanud, mis polüteraapia meetodites on, aga mõned on ta ka erinevatest praktikasuundadest laenanud või siis juurde toonud.

„Polüteraapia praktika on hästi mitmekesine lähenemisviis. See on personaalne ja praktiline. Oluline on ka just see, et inimene ise hakkab neid praktikaid tegema. Samuti, et nende praktikate käigus, mis polüteraapia praktik on välja valinud ja koos kliendiga kokku leppinud, hakkab ta korrastama oma sisemaailma ja ka oma elu, oma suhteid, erinevaid eluvaldkondi. Selle tulemusena inimene paneb enda kasuks tööle selle psüühika materjali, mis meil kõigil sünnipäraselt on olemas, aga see on meil kõigil väga erinev. Ta paneb selle kaasa saadud nii-öelda pagasi, materjali enda kasuks tööle selle asemel, et olla selle ohver.“

Coach`i visiitide arv sõltub palju praktikast endast

Maria toob välja, et see, kui mitu korda peaks coach`i külastama, sõltub väga palju praktikast endast. Ta nendib, et teab inimesi, kes käivad aastaid coach`i juures, aga seda mitte sellepärast, et nende probleemid muudkui jätkuksid, vaid sellepärast, et inimesed kasutavad praktikaid näiteks kord või kaks korda kuus, et ennast välja filtreerida ning üleüldist selgust ja head suhet iseendaga hoida. „Üldiselt polüteraapia praktikas käivad inimesed maksimum 5-6 korda ja tegelikult juba esimese seansiga jõuame probleemi tuumani. Ülejäänud seansid on mõeldud selle jaoks, et võtta see probleem osadena lahti ja luua kestvat muutust inimese elus läbi polüteraapia praktikate, mida ta vahepeal peab praktiseerima. Tihti probleem on hästi mitmetahuline ja peame kihtide haaval lähenema sellele lahendatavale probleemile või väljakutsele,“ lausub ta ja lisab, et oluline on ka kodus kahe nädala vältel praktilisi ülesandeid edasi teha.

See tähendab seda, et inimene on tervenemise protsessis sees, mitte ainult selle tunni aja vältel, vaid ka tema igapäevaelu vormub ringi ja ta korrastab seda vastavalt sellele, et see probleem laheneks. Ja laheneks kestvalt ning ei tuleks pärast praktika lõpetamist tagasi. „Ehk tähtis on ka vanade harjumuste ümber tegemine. Keskmiselt 3-4 seansiga saadakse oma probleemid lahendatud. Kui tulebki välja uus mure, siis tegeleme sellega ning loomulikult läheb sellisel juhul kauem aega. Seansse kordan tavaliselt kahenädalase intervalliga – see on sobiv aeg, et töötada läbi eelmisel seansil räägitu ja teha koduseid praktilisi ülesandeid ning näha nende mõju oma igapäevaelule ja enesetundele,“ selgitab Maria.

Inimesed on harjunud üksi oma probleeme lahendama ning mitte kedagi usaldama

Coach tõdeb, et üldiselt on väga keeruline saada aru sellest, et vajaksid coach`i või heaolu praktiku abi. Seda sellepärast, et inimesed on harjunud üksi oma probleeme lahendama ning mitte kedagi usaldama. Ta sõnab, et tänapäeval on kahjuks ikka veel justkui tabu käia praktiku juures ja millegipärast on tema juurde minek alati viimane valik. Nii aga ei tuldagi sellele mõttele, et võiks kellegi abi vaja minna, pigem räägitakse sõbrannadele või sõpradele ning loodetakse, et juhtub ime ja probleem kaob. Ehk inimesed püüavad enda õlgadelt vastutust teistele laiali jagada. „Sellepärast ongi keeruline saada aru, et vajatakse abi. Abi küsimine peab algama ikkagi inimese rahulolematusest ja pikaajalisest valust, mis püsib.“

Maria lisab, et kui vaeveldakse mitmeid kuid või lausa pool aastat ühe väljakutsega, proovitakse küll nii ja naapidi, kuid sellele vaatamata ilmutab probleem ennast järjepidevalt edasi ning tunned, et see läheb aina sügavamaks, siis tuleks ikkagi mõne coach`i või praktikuga arutada ning südamelt ära rääkida. „Sealt tekib esimene selgus ja vabanemine ning saab hakata juba edasi vaatama. Kõige hullem on see kui inimene jääb oma murega pikaks ajaks üksi. See võib süvendada psüühilisi kõrvalekaldeid ja probleeme, millest taastumine hiljem võtab väga kaua aega. Füüsilise keha haiguste ja terviseprobleemidega me nii kaua ootama ei kipu, sest kardame tüsistusi. Aga millegipärast emotsionaalsete teemadega muudkui vindume ja vindume ja venitame. Ka seal on aga tüsistused ja mitte ainult vaimsed, vaid mõjud kogu meie elule, meie tööle, perekonnale, suhetele, ehk kõigele meie ümber, enesehinnangule, minapildile, minakuvandile. Samamoodi nagu füüsilise tervise puhul ei tohiks ka vaimseid väljakutseid ja küsimusi tähelepanuta jätta,“ leiab ta.

Kuidas valida sobivat coach`i?

Maria toob välja, et coach`i valides tuleb silmas pidada asjaolu, et ka tema on inimene ning eelkõige peab ta sulle inimesena sobima. Teie olemused peaksid omavahel klappima ning üldiselt saab kohe peale vaadates aru, kas keegi on nii öelda sinu inimene või pole seda. Coach`iga peaks aga just selline tunne tekkima. „Coach ei ole sinu sõber, aga sa pead tundma, et ta on inimene, kellele tahaksid oma muresid rääkima minna. Kui juhtub, et see inimene ei ole ikkagi kohtudes õige tundega ning te ei klapi omavahel, siis ära anna alla. Coach`id on erinevad. Liigu edasi ning leia endale inimene, kellega tunned ennast paremini ja kellega sul tekib klapp,“ soovitab ta.

Teiseks peaks coach`i valides Maria sõnul silmas pidama asjaolu, et millise praktika meetodi endale valid. Kas soovid lihtsalt vestelda, soovid sa praktilisi ülesandeid või hoopis vaimsemat lähenemist. Ta ütleb, et tuleks mõelda selle peale, mis on see, mis sind kõnetab. „Kui sa kohe alguses ei tea, mis sind kõnetab, siis lihtsalt katseta ja leiad suhteliselt ruttu selle, mis sulle sobib ja mis mitte. Kõige olulisem on mitte alla anda, mitte teha kiireid eelarvamusi või anda kiireid hinnanguid, et kõik coach`id on samasugused. Sellisel juhul jääd abist ilma ja vaevled oma mure käes edasi. Anna endale iseenda pärast võimalus ja leia endale see, mis sulle sobib. Luba endal põhjalikult programm läbi teha ja kui oled leidnud selle oma inimese, kes sind saab aidata, siis pühendu, võta see aeg ning luba endal terveneda.“

Maria jagab ka soovitusi, kuidas hakata iseennast armastama. Ta soovitab:

  • vaadata minevikku ja mõelda, miks on kadunud sinu enesearmastus? „Pane kirja, mis on need hetked sinu elus, miks on enesearmastus ära kadunud. Mida sa oled teinud? Kas oled ennast eitanud, murdnud enesele antud lubadusi? Leia oma elust üles hetked, miks sa tunned, et pole armastust väärt. Põhjenda need endale kirjalikult ära.“
  • mõelda sellele, millistes olukordades oled end reetnud? „Hakka iga päev kirjalikult jälgima olukordasid, kus sa ennast reedad. Kui sa iga päev jätkad enesereetmist, siis sa ei saagi hakata ennast usaldama, endale turvatunnet pakkuma, endale toetuda ning ennast üleüldse väärtustada. Kui ühel hetkel lõpetad need enesereetmise momendid ja hakkad selle asemel endale antud lubadusi pidama, siis hakkab keha ja alateadvus üles ehitama enesearmastuse programmi uuesti.“
  • koostada põhjalik tegevuskava kõigest, mis sinu enda silmis tõstab eneseväärtuslikkust ja tugevdab enesearmastust. Pane sinna kirja kõik, mis on sulle tähtis, ning lisa ka kuupäevad, millal neid asju teed. Seal võivad olla suuremad, aga ka väiksemad eesmärgid, praktikad, unistused, lubadused, uued harjumused jne. „Anna endale uued lubadused. Mida rohkem lubadusi enda jaoks täidad, seda enam tugevneb ja terveneb alateadvuse programm enesearmastusest. Lõpuks sinu keha, alateadvus ja aju näevad, et on aeg võtta kasutusele uued programmid: ma saan endale loota, ma saan ennast usaldada, ma olen alati endale olemas, ma olen suurepärane, ma armastan ennast.“
  • defineerida, mida tähendab enesearmastus sinu jaoks. „Ühiskond võib küll öelda, et enesearmastus on see ja teine, aga mida tähendab enesearmastus sinu jaoks? Kuidas käitub üks inimene, kes tõeliselt ennast armastab? Pane see kirjalikult kirja. Kui sinu aju ei mõista definitsiooni, siis ta ei saa seda ka rakendada ja ei oska selle järgi käituda.“
  • panna kirja, kuidas olukordades, kus on ennast kõige raskem armastada, saaksid treenida enesearmastust. „Kui sul on juba visioon sellest, et milline see inimene on, kes käitub ennast armastavalt, siis seda visiooni saad sa integreerida ja rakendada nendesse olukordadesse, kus on sul kõige raskem ennast armastada. Võib-olla näiteks suhetes mingi kindla inimesega, koosolekutel, treeningsaalis või hoopis mingis kindlas situatsioonis.“

Ingrid Mänd Mariast: „Talle on lihtne ennast avada!“

Kosmeetik Ingrid Mänd räägib, et ühel hetkel tuli tema ellu Maria ja Ingrid sai kohe aru, et see juhtus mingil põhjusel. Ingrid tõdeb, et Maria juures käimine on talle väga palju kasuks tulnud. Tema elus on toimunud tänu Maria coach`ingule suur areng ja edasiminek. „Olen coach`ingus käinud ainult kolm korda. Kui Maria mulle ütles, et kohtume 1-2 korda, maksimum 3, siis arvasin, et ta teeb nalja ja see pole võimalik. Olen praegu psühhoteraapia praktikas käinud iga nädal ja olen alles alguses,“ lausub ta ja lisab, et Maria sõnul on vaja teha tööd oma mõtteviisiga. Mõelda sellele, mis on su eesmärk ja kas oled valmis panustama.

„Maria on ka inimesena hästi soe ja mõnus karakter. Talle on hästi lihtne ennast avada. Sa tunned ennast temaga turvaliselt. Ma tean, mis tunne see on, kui sul katus sõidab ja sa ei tea kuhu poole pöörduda,“ räägib Ingrid Maria töö kohta lähemalt.