Reklaam sulgub sekundi pärast

Kunst kui teraapia: kuidas visuaalse lihtsustamise abil stressi leevendada

Buduaari suvepidu
Buduaari suvepidu — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Vaimne tervis on meie igapäevaelu keskne osa ja mõjutab suures osas seda, millest me mõtleme, mida tunneme ja kuidas tegutseme. Kati Orav, tunnustatud visuaalse lihtsustamise ekspert ja koolitaja usub, et visuaalne eneseväljendus aitab meil leida sisemist tasakaalu ja rahu ning loovate tegevuste, nagu joonistamise ja visuaalsete tööriistade kasutamine, on tõhus vahend stressi ja ärevuse vähendamiseks. Orava lähenemine keskendub vaimse tervise toetamisele, pakkudes praktilisi vahendeid, kuidas oma igapäevaelu paremaks muuta.

Joonistamine kui meditatiivne praktika

Kati Orava sõnul on joonistamine justkui pintsli abil mediteerimine – joonistamise kaudu saame keskenduda hetkele ja luua ühendust oma mõtetega ning teha seda ilma sõnalise piiranguta. Selline protsess aitab mõtteid korrastada, vähendades seeläbi ka ärevust ja stressi.  Ühe lihtsa võttena soovitab Orav proovida harjutust nimega “Püüa päeva”, kus inimesed joonistavad iga päev ühe tänupildi, märkides üles hetked, mille eest nad on tänulikud. See harjutus mitte ainult ei soodusta positiivset mõtlemist, vaid aitab ka märgata igapäevaelu väikseid rõõme, mis sageli tähelepanuta jäävad.

Visuaalsed tööriistad vaimse tervise hoidmiseks

Orava pakutud harjutused, nagu mõttekaartide loomine ja visuaalsete teekonnakaartide joonistamine, aitavad inimestel oma tundeid ja mõtteid visualiseerida, andes neile selgust ja rahulolu. Näiteks mõistekaartide loomine võib olla kasulik vahend ärevuse ja murede kaardistamiseks. Kui joonistada emotsioonid ja probleemid paberile, saab neid objektiivselt vaadelda ja hinnata. See aitab tuua selgust olukordadesse, mis varem tundusid kaootilised või hirmutavad.

Üks Kati harjutustest nimega “Prügikast”, õpetab inimesi looma mõistekaarti, et vabastada oma mõtted ja tuua välja need stressorid, mida igapäevaselt peas kinni hoitakse. Oma mõtteid ja emotsioone kaardistades saab hakata otsima lahendusi ja vähendama ärevust.

Kuidas kunst sinu vaimset heaolu toetab

Loovuse ja vaimse tervise vahelist seost on palju uuritud. Ka Kati Orav viitab oma töös teadusuuringutele, mis näitavad, et visuaalne eneseväljendus, näiteks joonistamine ja kritseldamine, aktiveerivad meie aju erinevaid osi, parandades meie enesetunnet ja probleemide lahendamise võimet. Näiteks on uurimused näidanud, et loovad ülesanded aitavad aju rahustada, eriti stressirohketel hetkedel, ning pakuvad võimalust väljendada oma tundeid viisil, mis vähendab stressihormooni taset.

Visuaalse lihtsustamise praktilised kasutusvõimalused tiimitöös

Visuaalse lihtsustamise praktika ei ole aga suunatud ainult isiklikule arengule. Kati Orava meetodeid saab edukalt rakendada ka igapäevastes tegevustes ja töös. Näiteks tiimitöös aitab visuaalne lihtsustamine selgitada keerulisi protsesse ja luua ühist arusaama meeskonnaliikmete vahel. Joonistades välja protsessid ja eesmärgid, saavad tiimid selgemalt aru, kuhu nad liiguvad ja milliseid samme on vaja selleks teha.