Reklaam sulgub sekundi pärast

Magamisasend mängib olulist rolli meie une kvaliteedis! Miks kõhuli magamine tervisele halb on?

Mai-Liis Kivistik
Mai-Liis Kivistik — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Suur osa inimestest võib ennast siinkohal ära tunda: õhtul magama minnes asetad padja mugavalt pea alla ning jääd rahulikult heas asendis magama, hommikul ärgates märkad aga, et oled kõhuli ja kael on ebaloomulikus asendis. Sellisel juhul võib kaela-õlgade piirkond kangeks jääda ning häda võib valmistada ka tärkav peavalu. Loodusterapeut ja näojooga õpetaja Mai-Liis Kivistik sõnab, et magamisasend võib mängida olulist rolli meie une kvaliteedis ja üldises heaolus. Ta selgitab, miks kõhuli magamine meie kehale negatiivset mõju avaldab.

Miks kõhuli magamine tervisele halb on?

Kaela- ja seljaprobleemid. Kõhuli magamine võib Mai-Liisi sõnul kaasa tuua kaela- ja seljaprobleeme, kuna pea ja kael peavad olema pikka aega sundasendis, tekitades nii ebamugavustunnet ja pinged kaelalihastes või seljas.

Siseorganite surve. Mai-Liis tõdeb, et kõhuli magamine võib tekitada liigset survet siseorganitele, eriti kopsudele ja maole. See survetegur võib omakorda mõjutada nii sinu hingamist kui ka seedimist. „Kujutle, kuidas keharaskus ja surve suunatakse otse rindkere piirkonda, piirates kopsude liikuvust. Hingamine võib muutuda raskemaks, eriti neile, kellel juba on hingamisraskused. Samuti võib seedeprotsessis esineda häireid. Seega võib selline pikaajaline siseorganitele avalduv surve mõjutada oluliselt keha normaalset toimimist ning tuua kaasa ebamugavustunde,“ selgitab ta.

Nahaprobleemid. Mai-Liis toob välja, et pidev näo survestamine vastu patja, viib kiirema kortsude tekkeni ja võib tekitada suisa erinevaid nahaprobleeme. Ta soovitab mõelda sellele, kuidas sinu nahk on pidevas kontaktis padjapinnaga ning kui see on surve all 7-8h ööpäevas, siis panustad oma harjumusega kortsude tekkesse või nende süvenemisse. „Lisaks kortsudele võib näonahk muutuda vastuvõtlikumaks erinevatele ärritustele, kuna pidev hõõrdumine mõjutab naha loomulikku niiskustasakaalu.“

Tuimus ja surin. Kui valid kõhuli magamise, võib Mai-Liisi sõnul juhtuda, et käed ja jalad hakkavad aeg-ajalt surisema või muutuvad tuimaks. See on seotud närvi kokkusurumisega, kui keha püsib liiga pikka aega ühes ja samas asendis, mis võib omakorda mõjutada vereringet ja närviimpulsse.