Reklaam sulgub sekundi pärast

Mai-Liis Kivistik: iga inimene võiks õppida kuulama oma keha ja loodust

Jürgen Pärnsalu, Mai-Liis Kivistik ja Andres Puusepp Star FM stuudios
Jürgen Pärnsalu, Mai-Liis Kivistik ja Andres Puusepp Star FM stuudios — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Helen Haava, biodünaamilise hingamise ja trauma vabastamise praktik, on üks kahest uuendusmeelse teraapiaplatvormi Rikardia loojatest. Rikardia missiooniks on muuta terapeutilised praktikad ja teraapiad kättesaadavamaks ning aidata neid integreerida tervishoiusüsteemi ennetava tegevusena. Helen Haava sõnul ei pidanud ta inspiratsiooni sellise ettevõtmisega kaugelt otsima: “Olles ise kogenud, kui palju võivad erinevad praktikad ja teraapiad muuta enesetunnet ja igapäevast reaalsust, tekkis soov teadlikkust tõsta ning muuta teraapiate broneerimine sama lihtsaks kui hotellitoa broneerimine. Meie missiooniks on muuta need praktikad ja teraapiad kättesaadavamateks ja tervishoiusüsteemi ennetustegevuse osaks.”

Heleni ja Rikardia visiooni elluviimisel mängib olulist rolli loodusterapeut, joogaõpetaja ja ettevõtja Mai-Liis Kivistik. Mai-Liis soovib, et iga inimene oskaks õppida kuulama oma keha ja loodust, sest need on parimad õpetajad, kes näitavad meile teed tervikliku ja tasakaaluka elu poole. Loodusterapeudina on Mai-Liisil jagada väärtuslikke näpunäiteid ja nõuandeid oma tervise hoidmise kohta, lisades oma igapäevaellu ja -rutiini tükikesi loodusest.

Milliseid on tervisega seotud ohumärgid, mida kindlasti ignoreerida ei tohiks?

Tervisehäirete märkamise oskus on oluline varajase sekkumise ja ravi jaoks. Kõige levinumad märgid on püsiv väsimus, seletamatud või kroonilised valud kehas, seedeprobleemid nagu puhitus või kõhukinnisus, nahahäired, näiteks muutuvad sünnimärgid või lööbed, ning turse jalgades ja pahkluudes. Kui märkad neid sümptomeid, on see märk sellest, et oleks aeg pöörduda spetsialisti poole.

Miks on immuunsüsteemi pidev toetamine nii olulise tähtsusega?

Tugev immuunsüsteem aitab paremini toime tulla nii tavalise külmetuse kui ka erinevate viirushaigustega. Tervislik toitumine, piisav vedeliku tarbimine, regulaarne kehaline tegevus ja piisav uni on immuunsüsteemi alustalad.

Mitmed ravimtaimed võitlevad aktiivselt mikroorganismidega ja on suurepärased vahendid tervise toetamiseks igal aastaajal, nende integreerimine oma igapäevaellu ja toidulauale aitavad tõhusalt ennetada külmetushaigusi ja tugevdada organismi loomulikku kaitsevõimet. See on kõige lihtsam viis oma keha eest igapäevaselt hoolt kanda - sooja ingveri- või piparmünditee joomine ning pune ja salvei manustamine on lihtsad igapäevased harjumused, mis on muutnud minu elu ja aidanud mul hoiduda sagedastest külmetushaigustest. Usun, et loodus pakub meile vajalikke vahendeid tervise hoidmiseks - tuleb vaid osata neid õigesti kasutada.

Millist rolli mängib immuunsüsteemi tervise juures meie toidulaud?

Toitumine mängib immuunsüsteemi tervise juures olulist rolli, sest see, mida oma kehasse paneme, mõjutab otseselt meie keha funktsioonide toimimist. Näiteks hommikuse kohvi taimeteedega asendamine aitab kehal rahuneda ja saada vajalikku energiat ilma neerupealseid koormamata. Tänu sellele aitavad teatud ravimtaimed vähendada ka ärevust.

Suurepärased looduslikud immuunsuse toetajad on ka küüslauk, koriander ja petersell. Uuringud näitavad, et küüslauk aitab vähendada külmetushaiguste sagedust ja kestust ning petersell sisaldab C-vitamiini, kaltsiumi ja tsinki, mistõttu ei toeta see mitte ainult meie immuunsüsteemi, vaid on kasulik ka põiele ja neerudele. Koriander on aga looduslik antibiootikum, millel on antibakteriaalsed omadused.

Kuidas mõjutavad meie füüsilist tervist stress ja vaimne heaolu?

Stress ja vaimne heaolu mõjutavad otseselt meie füüsilist tervist. Kahjuks on tänapäeval üldine stressitase üha kõrgem. Üheks lihtsaimaks stressiga tegelemise võimaluseks on näojooga ja erinevad hingamisharjutused, mis aitavad lõdvestada kehasse tekkinud lihaspingeid. Lihaspingete vabastamine toob kaasa üldise lõdvestuse, mis on oluline faktor stressi vähendamisel. Lisaks stimuleerivad näojooga tehnikad, eriti need, mis hõlmavad sügavat hingamist ja aeglaseid liigutusi, parasümpaatilist närvisüsteemi. See autonoomse närvisüsteemi osa vastutab keha puhkamis- ja seedeprotsesside eest, aidates rahu ja lõdvestust saavutada.

Nagu teistegi treeningute puhul, aitab ka näojooga käivitada endorfiinide ehk keha loomulike heaoluhormoonide vabanemist kehas. Endorfiinid parandavad meeleolu ja vähendavad ärevust ning stressi. Lisaks on teatud näoilmed seotud emotsioonidega - harjutades teadlikult positiivseid näoilmeid saab igaüks oma meeleolu positiivselt mõjutada.

Millised on peamised toimetulekustrateegiad, mis tervist hoida aitavad?

Piisav uni ja füüsiline aktiivsus on tervise hoidmise võtmekomponendid. Uni aitab immuunsüsteemil toota tsütokiine, mis võitlevad nakkuste ja põletikega, samas kui regulaarne liikumine aitab tõsta õnnehormooni serotoniini taset. Lihtsad harjumused, nagu igapäevane kehaline tegevus ja hea une prioriteediks seadmine, aitavad vältida kroonilisi haigusi ja parandavad elukvaliteeti.

Millal on mõistlik pöörduda tavameditsiini poole?

Kui sümptomid nagu palavik, köha, kurguvalu, peavalu, lihasvalu või väsimus kestavad üle nädala, on mõistlik pöörduda arsti poole. Eriti juhul, kui sümptomid süvenevad või kui tavalised enesehooldusmeetodid olukorrale leevendust ei too.

Kui tervisemured püsivad, on mõistlik konsulteerida spetsialistiga, kes saab määrata vajalikud uuringud. Üldine vereanalüüs, põletikumarkerite kontroll ja kilpnäärme funktsiooni hindamine on head alguspunktid terviseprobleemide põhjuste väljaselgitamisel.

Millised ravimtaimed võiksid meil alati kodus varuks olla?

  1. Meliss sisaldab aineid, millel on rahustav ja uinutav toime. Samuti võib see vähendada teatud viiruste ja bakterite kasvu.
  2. Piparmündil on antibakteriaalsed, viirusevastased ja põletikuvastased omadused. Seetõttu aitab piparmünditee võidelda infektsioonide, külmetuse ja allergiate tõttu ummistunud nina- ja kõrvaprobleemidega.
  3. Põldosi on rõgalahtistajana toimiv taim. Lisaks on põldosi ka põletiku leevendaja, mille tulemusel aitab see tugevdada immuunsüsteemi ja leevendada hingamisprobleeme.
  4. Kadakamarjad aitavad toetada immuunsüsteemi, kuna sisaldavad fütotoitaineid, sealhulgas polüfenoolseid ühendeid, mida tuntakse bioflavonoididena. Viimased aitavad organismi kaitsta vabade radikaalide eest.
  5. Raudrohi on põletikuvastane ja antimikroobne ning selle kibe maitse toetab seedimist. Taim on kootav, mis tähendab, et see hoiab kehas vett, et aeglustada viiruse liikumist kudedes.
  6. Naistepuna sisaldab antibakteriaalsed ja põletikke alandavaid omadusi. See on looduslik antidepressant, mis võib leevendada isegi närvikahjustusi.
  7. Pärnaõied aitavad leevendada seedehäirete, ebaregulaarse südametegevuse ja oksendamisega seotud ärevust. Pärnaõit kasutatakse paljudes köha- ja külmetusravimites, sest selle toimeained soodustavad higistamist, mis omakorda aitab alandada palavikku.

RETSEPT külmetuse leevendamiseks

Lisa kannutäie kuuma vee kohta 1tl põrnaõisi, 1tl raudrohtu, peotäis mustsõstraid ning viil ingverit. Lase tõmmata 10-15 minutit.