Reklaam sulgub sekundi pärast

Maria Baydar: aeg on lõpetada enda eest põgenemine

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Life-coach, koolitaja ja autor Maria Baydar räägib oma raamatus „Enesekasutusjuhend“ vajadusest iseendale otsa vaadata ning enda ja oma elu eest põgenemine lõpetada, sest ükskõik milliseid teraapiaid ja praktikaid harrastad, pead lõpuks ikkagi tagasi pöörduma iseendasse.

Enesearmastus pole isekus vaid tingimusteta armastus enda vastu

Enesearmastus on teema, millega tegeleb iga inimene terve oma elu ning kõik enesejuhtimise praktikad taanduvad suures osas enesearmastuse tervendamisele. Enesearmastus on tegelikult puhas, tingimusteta armastus iseenda hinge, olemuse vastu.

“Tingimusteta armastus saab eksisteerida ainult siis, kui tunneme tingimusteta armastust iseenda vastu. Kõik tingimused teistele tulevad tingimustest, mis on esitatud iseendale,” selgitab Maria ning lisab, et enesearmastuse mõistet saab lahti seletada väga pikalt, kuid sellel poleks mõtet, sest selle sisu ja detailid paneb paika iga inimene ise.

Et alustada enesearmastuse tugevdamist ja treenimist, on esmalt vaja ajule luua seosed ja selgitada endale, mida tähendab enesearmastus sinu jaoks. Ei loe, mida on teised rääkinud enesearmastusest. Loeb vaid see, kuidas sina seda mõistad ning mis on sinu jaoks tähtis.

Enese eest põgenemine võrdub enda reetmisega

Maria selgitab, et kõik hetked, kus ütled jah, kuigi tahad öelda ei, hetked, mil sead enda heaolu madalamale teiste omast, hetked, mil eitad ja kritiseerid iseennast, valetad endale, surud oma emotsioone alla või teed midagi, mis on sinu väärtushinnangutega konfliktis on enese reetmine. “Neid asju teeb enamik inimesi iga päev. Sellega kaugenevad nad endast aina enam ja lõhuvad ära viimasedki enesearmastuse riismed,” sõnab ta.

Maria soovitab enesearmastuse treenimiseks anda endale uued lubadused. “Mida rohkem lubadusi enda jaoks täidad, seda enam tugevneb ja terveneb alateadvuse programm enesearmastusest. Lõpuks sinu keha, alateadvus ja aju näevad, et on aeg võtta kasutusele uued, positiivsemad programmid.”

Kannatlikkus viib sihile

Täielik iseendasse jõudmine võib võtta aega seega on oluline varuda kannatust. „Loo endaga ühendus, räägi ja ole kohal enda jaoks. Samuti võivad esmased tulemused tulla kiiresti kuid sealt edasi saabub tühjus. See on samuti okei, sest meie sees on emotsioonid kihtidena. Võibolla oled jõudnud tühjuse kihini. Mine ka sellest läbi,“ õpetab Maria.

Lõpuks on kõige olulisem võtta end vastu, teha sisemised vankumatud otsused, uskuda endasse ja valida ennast.

Maria kolm soovitust enesearmastuse treenimiseks

  • Võta tööd enesega kui elustiili mitte kui tüütut kohustust, sest koostöö endaga on elus esmatähtis.
  • Ole kannatlik ja ära anna alla! Alati ei liigu asjad nii kiiresti kui tahaksime, kuid see ei tähenda, et kõik on läbi ja mitte miski ei muutu.
  • Tunnusta ennast! Ükskõik kui väike on saavutus või muutus, kiida end tehtud töö eest – sa oled tubli!