Reklaam sulgub sekundi pärast

Muuda oma elu: kuidas halvad harjumused positiivseteks pöörata?

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Mirjam Veisner

Motivatsioonikõneleja ja enesearengu treener Maria Baydar on aidanud tuhandeid inimesi avastada oma tõelist potentsiaali ja elamise kirge. Ta on loonud Eesti populaarseima teadvusteraapia keskuse ning arendanud rahvusvahelise heaolu retriidikeskuse Haapsalu lähedal. Maria raamat "Enesekasutusjuhend" käsitleb harjumuste olulisust meie igapäevaelus ja nende mõju meie seisundile ja saavutustele.

Harjumuste kategooriad

Maria jagab harjumused erinevatesse kategooriatesse: emotsionaalsed, käitumisharjumused, kehaga seotud, suhtumisharjumused, suhtlemisharjumused ja mõtlemisharjumused. Iga harjumus mõjutab meie elu ja heaolu erinevalt, ning nende teadlik muutmine võib viia positiivsete muutusteni igas eluvaldkonnas.

  1. Emotsionaalsed harjumused. Kuidas me reageerime emotsionaalselt erinevatele olukordadele.
  2. Käitumisharjumused. Igapäevased tegevused ja rutiinid, mis mõjutavad meie tervist ja elukvaliteeti.
  3. Kehaga seotud harjumused. Toitumine, liikumine ja uni, mis mõjutavad meie füüsilist seisundit.
  4. Suhtumisharjumused. Kuidas me mõtleme ja suhtume iseendasse ja teistesse.
  5. Suhtlemisharjumused. Meie suhtlemisviisid ja -mustrid, mis mõjutavad meie suhteid.
  6. Mõtlemisharjumused. Kuidas me mõtleme ja töötleme informatsiooni.

Harjumuste mõju meie elule

Harjumused, olgu need head või halvad, kujundavad meie elu. Negatiivsed harjumused võivad Maria sõnul viia kannatava seisundini, samas kui positiivsed harjumused toetavad head enesetunnet ja edu. Näiteks, kui inimene on harjunud stressi all sööma ebatervislikult, võib see viia kehakaalu tõusuni ja halvale enesetundele. Vastupidi, tervisliku toitumise harjumus võib parandada füüsilist ja vaimset heaolu.

Maria rõhutab, et harjumuste muutmine on oluline samm soovitud elumuutuste saavutamiseks. Selleks on oluline teadvustada, millised harjumused meie elus on ja kuidas need mõjutavad meie heaolu. Ta soovitab tuvastada kõik oma kahjustavad harjumused ja asendada need väestavate harjumustega.

Harjumuste muutmine

Harjumuste muutmine nõuab teadlikku tööd ja pühendumist, kuid see võib tuua kaasa suurepäraseid tulemusi ja parema elukvaliteedi. Maria toob välja mõned sammud, kuidas seda teha:

  1. Teadvusta kahjustavad harjumused. Esimene samm on märgata ja kirja panna kõik harjumused, mis sinu elu negatiivselt mõjutavad. See hõlmab kõiki emotsionaalseid, käitumuslikke, kehaga seotud, suhtumise ja suhtlemise ning mõtlemise harjumusi.
  2. Mõista mõju. Kirjelda, kuidas iga kahjustav harjumus sinu elu mõjutab. Mida see sinult võtab? Kuidas see mõjutab sinu seisundit, suhteid ja üldist heaolu?
  3. Asenda väestavate harjumustega. Leia igale kahjustavale harjumusele positiivne alternatiiv. Näiteks asenda stressisöömine tervislike toitumisvalikutega või negatiivne enesehinnang positiivsete afirmatsioonidega.
  4. Loo plaan ja ole järjekindel. Määratle, kuidas ja millal hakkad uusi harjumusi rakendama. Ole järjekindel ja anna endale aega uute harjumuste kinnistumiseks.

Näide harjumuste muutmisest

„Oletame, et inimene soovib muuta oma suhtumist endasse ja teistesse, keskendudes positiivsete tõekspidamiste ja väärtushinnangute arendamisele. Kui ta on harjunud end pidevalt kritiseerima, võib ta asendada selle harjumuse positiivsete afirmatsioonide ja enese kiitmisega. Kui inimene on harjunud vältima konflikte, võib ta õppida väljendama oma vajadusi ja lahendama probleeme enesekindlalt ja rahulikult,“ räägib Maria selle kohta, kuidas muuta oma harjumusi.