Reklaam sulgub sekundi pärast

Nippe, kuidas suvel aknad laitmatult puhtaks pesta

Buduaar

Mihkel Nurm
Mihkel Nurm — FOTO: Karen Härms

Suvi on täies hoos ning aasta kõige valgem aeg käes. Kahjuks võivad ilusad päikesekiired välja tuua mitte nii ilusad plekid, kriimud ja kuivanud veeplekid akendel.

Ehitusalpinist ja Skyproffi tegevjuht Mihkel Nurm jagab nõuandeid, et kui tihti ja kuidas akndaid pesta nii, et aknast välja vaadata oleks ilus igal aastaajal.

Pikalt pesemata aken võib osutuda kulukaks

”Üks-kaks korda aastas akende pesemine mõjutab märkimisväärselt ruumi üldist atmosfääri ja inimeste meeleolu ning aitab sälitada akende eluiga,” selgitab Nurm. Ta lisab, et akende regulaarne puhastamine aitab vältida kahjustusi, mis muidu võivad tekkida mustuse, raske vee ja muu sette tagajärel. Kaua seisnud mustus võib päikse ja keemiliste reaktsioonidega klaasi sisse tugevalt ilmbuda. Selle eemaldamine on hiljem väga raske ning klaas muutub tuhmiks. Tavaline pesu enam siis ei aita ja peab kasutama keemiat või poleerimist, mis on kulukas protsess.

Nimekiri – mida on aknapesuks vaja?

Aknapesuks varu: 

Švamm või lapp mustuse lahti hõõrumiseks.
Kumm klaasi kuivaks tõmbamiseks.
Mikrokiudlapp veetilkade eemaldamiseks.
Aknapesutera, kui aknal on linnu väljaheiteid, vaiku, silikooni või värvitäppe.

Eksperdi nipid korrektseks aknapesuks:

Kõigepealt tee aken märjaks. Väliskülgi pestes võib rohkem vett panna, seespool vähem. Sisepindasid pestes oleks mõistlik panna akna alumisse serva rätik, et muid pindu musta vee eest kaitsta.
Kui kasutada tera linnumusta või vaigu maha võtmiseks, tuleb tera kasutada vaid märjal klaasil ning lükata ühes suunas, mitte edasi-tagasi kraapides. Tera peab olema uus ja väga terav. Roostetanud ja katkise teraga võib klaasi ära rikkuda.
Päikesepaistelisel päeval võib klaas kiiresti kuivada, aga klaas peab olema märg, et kumm klaasilt vee ja mustuse saaks maha tõmmata.
Kõige kindlam kummi tõmbamise meetod on küljelt küljele ehk ühest tihendist teise tihendini. Pärast kummiga tõmbamist peab klaas jääma täiesti kuivaks. Kui kummi järel on kas või õrn õhuke veekiht või mõni veetriip, siis see jääb pärast klaasil näha, isegi kui kohe pärast kuivamist ei ole seda märgata.
Kummiga tõmbamisel on oluline vett juhtida ühes suunas ja mitte lasta vett välja voolata mõlemast kummi servast, sest muidu jäävad veetriibud juba puhastatud aknale.
Kui kummi klaasi pealt ära võtad, tee see lapiga kuivaks ja alles siis pane uuesti klaasile tagasi.
Viimane samm on tõmmata kõik aknatihendid kuiva mikrokiudlapiga veeniredest puhtaks.

Vead, mida vältida!

Nurm ütleb, et kõige põhilisem viga klaasipesu puhul on see, et kumm on liiga jäik või seda ei vahetata piisavalt tihedalt. Kulunud kumm jätab klaasi triibuliseks.
Ta soovitab osta vahetatava ja pehme kummi, millel saab kasutada mõlemat külge.
Kui tihti kummi vahetama peaks? Nurm selgitab, et professionaalses kasutuses, kus pestakse sada akent päevas, kulub üks kumm päevaga ära, aga koduses kasutuses võib see pool aastat kesta. Samas peab silmas pidama, et väiksed täkked klaasil võivad kummi ka paari tõmbega ära rikkuda. 

Ajaleht, mida tihti kasutatakse, ei ole õige vahend akende pesemiseks. Akna teeb puhtaks kumm. Oluline vahend on ka mikrokiudlapp, mis eemaldab lõplikud jäljed, mis võivad aknale jääda. 

Märja ajalehega akende pesemine on mehe sõnul müüt ja sellega ei peseks ta isegi suvila aknaid. „Mustusest lahti saamiseks on vaja vett. Vahet ei ole, millise nuustiku või lapiga seda vett sinna peale panna. Akna teeb puhtaks kuivatamiseks mõeldud kumm,“ lisab ta.

Kuiv mikrokiudlapp on samuti oluline vahend, kuna see eemaldab lõplikult kõik jäljed, mis võivad aknale peale jääda.