Reklaam sulgub sekundi pärast

Nõustaja Kristi Jõeorg: enese unarusse jätmine tekitab probleeme ka suhetes

Kristi Jõeorg
Kristi Jõeorg — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Ettevõtja, koolitaja, nõustaja ja kirjastaja Kristi Jõeorg räägib oma kogemustest, kuidas isiklik rahulolematus mõjutab paari- ja peresuhteid, nentides, et tema elu muutus hetkel kui ta sai aru, et on õnnetu ning enam nii edasi elada ei soovi. “Tean, mis on selle hind, kui liiga pikalt teha tegevusi, mis minuga ei sobi või jätan väljendamata oma vajadused ja ootused,” sõnab ta.

Me alustame uusi suhteid, vanu suhteid lõpetamata

Kristi räägib, et suhtenõustamisse tasub minna siis, kui on tunne, et ühendus suhtes on kahe   inimese vahel kadunud või ühendus on justkui katkemas, on tunne, et nii-öelda elektrisärtsud käivad õhus ja ei saa päris aru, mis tegelikult toimub. “See on tegelikult see koht, kus hakkab kerkima rahulolematus ja kui ise olla rahulolematu, ma võin täiesti enda praktika baasilt öelda, siis see rahulolematus hakkab koheselt projetseeruma ka teise inimese peale,” selgitab Kristi ning lisab, et kõik see, mis meid partneris häirib on see, millega tuleb enda juures tööd teha või teadlikult muul viisil tegutseda, et ennast hoida.

“Ükski inimene ei peaks kannatama füüsilist ja vaimset vägivalda. Mõnikord ongi vaja valida ennast ja lahku minna. Seda aga siis teadlikult, teades ja mõistes põhjuseid, miks antud otsuseni jõuti ning see on mõtestatud mõlema partneri poolt. Nii saame minna teadlikult ilma "vana taagata" uude suhtesse,” sõnab Kristi, öeldes, et peamine põhjus, mis vana suhe mõjutab uut on see, et me ei ole oma eelmist suhet teadlikult lõpetanud ehk pole täpselt aru saanud, miks selle suhte lõpetasime ja miks oleme valinud tulla uude suhtesse.

Tõde on alati kuskil keskel

Kristi selgitab, et ei ole olemas ühtset viisi, kuidas mingeid tegevusi teha või maailma näha. Inimesed on väga erinevad oma vajadustega ja sellega, mis nende puhul tegelikult töötab või oma kogemustega, mis paneb neid konkreetsel viisil tegutsema. “Oluline on kuulata ja mõista, et ennetada eeldamist. Kuulata ja osata küsida küsimusi, et näha teise inimese maailma, mille kaudu leida mõlema jaoks toimiv tulemus,” sõnab ta ning lisab, et seda tõde mõistes kasvab mõistmine ka erinevate olukordade ja otsuste suhtes.

Mõnikord juhtub nii, et perekond, mis on saanud alguse, avastab ennast tervikuna punktist, mis on tegelikult selline, millest enam edasi minna ei taha. “Siin ma tahan sulle öelda seda, et võta julgelt vastu see seisukoht, et sina oled täiesti erinev inimene, sinu elukaaslane on sinust täiesti erinev inimene, ka sinu lapsed on sinust täiesti erinevad inimesed,” lausub Kristi ning selgitab, et oluline on aru saada, et kõik inimesed on erinevad ning käituvad omamoodi ning ei saa eeldada, et kõik käib ainult sinu soovide ja tahtmiste järgi.

Kuidas me aga saame üksteise vajadusi ja ootusi austades luua ühe terviku, mis nii-öelda täidab ära kogu selle ruumi ja mis toob tegelikult sellise mõnusa sisemise kandva rahulolutunde kõikidesse inimestesse nii, et nende ootused ja vajadused on kaetud? Siin tuleb mängu perenõustamine, mis aitab luua selgust pere dünaamikas, suhete keerukuses ja individuaalsetes soovides. “See on väga oluline, et me kõik tunneme üksteist hästi ja mugavalt oma pere keskel ja seepärast on need taipamised ja märkamised hästi olulised, et teha korrektuure dünaamikates, mis on justkui paigast ära läinud,” lausub Kristi.

Kristi viis nõuannet

  • Kuula ja küsi, mitte ära eelda. Tea, et sa näed kõike läbi enda kogemuste ja maailmavaate.
  • Kuula enda keha ja meelt! Kui keha on väsinud või annab haigustunnuseid, tõmba hoog maha ja puhka! Kui meel ja emotsioon annab märku häirivast seisundist, kuula seda, et teha vajalikud muudatused.
  • Sisemine rahulolematus on märk sellest, et tuleb alustada enda jaoks õigema tee otsinguid.
  • Enda ambitsioone ja unistusi tuleb täita, aga selle juures ei tohi enda lähedaste vajadusi ära unustada.
  • Pealiskaudne lahmimine ja enda põhimõtete pealesurumine ei ole teiste inimeste suhtes aus. See kaotab ära teise inimese.