Reklaam sulgub sekundi pärast

Praktiline harjutus, mis aitab muuta kooselu tugevamaks ja meeldivamaks

Hästi toimiva abielu 7 põhimõtet
Hästi toimiva abielu 7 põhimõtet — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Ameerika psühholoogi ja kultusliku suhteeksperdi John Gottmani praktiline käsiraamat „Hästi toimiva abielu 7 põhimõtet“ aitab paaridel keskenduda teineteisele ja pöörata tähelepanu väikestele igapäevastele hetkedele, mis kokku liidetuna moodustavadki iga suhte tuuma ja hinge. Ühte raamatusse kokku kogutud praktilised küsimustikud ja harjutused, käitumisjuhised ja oskused aitavad jõuda harmoonilise pikaajalise paarisuhteni ja seda ka hoida. Gotman jagab raamatus ka praktilist tänu avaldamise harjutust.

Tänu avaldamise harjutus

1. SAMM. Gotman soovitab püüda ühe nädala jooksul teadvustada endale oma kalduvust kõike kritiseerida. Selle asemel annab ta nõu suunata tähelepanu sellele, mis on hästi. „Mõelge, mis on teil olemas ja kuidas teised on sellele kaasa aidanud. Otsige põhjusi tunnustamiseks. Alustage lihtsatest asjadest. Kiitke maailma. Olge tänulik, et te hingate, et on olemas päikesetõusud, äikese ürgne ilu, uudishimu lapse silmades.

Öelge vaikselt mõned tänusõnad (otseselt kellegi poole pöördumata) nende väikeste imede eest oma päevas. See hakkab juhtima teie tähelepanu eemale kõigelt negatiivselt,“ leiab ta.

2. SAMM. „Kogu nädala vältel kiitke oma abikaasat iga päev vähemalt üks kord millegi eest siiralt ja südamest. Jälgige, kuidas see harjutus mõjutab partnerit ja teid ennast,“ toob Gotman välja ja lisab, et kui võimalik, siis pikendage harjutust veel ühe päeva võrra. Siis veel ühe.

Ta soovitab laiendada harjutust ka teistele inimestele oma elus, näiteks lastele. „Kui te mõne inimesega tuttavaks saate, siis püüdke näha, mis on temas erilist. Tunnustage neid omadusi. Pidage meeles, et see kõik peab toimuma siiralt ja südamlikult. Ärge teeselge. Märgake neid positiivseid omadusi. Nautige neid. Püüdke inimestele öelda, mida te nende juures tähele panete ja siiralt hindate. Leidke lihtsalt kasvõi üks hea omadus igas inimeses. Puudused jätke tähele panemata,“ toonitab autor.

Maailm, kus on suur roll armulikkusel ja andeks andmisel

Gotman selgitab, et kui te pikendate tänulikkuse väljendamise perioodi ühe päeva võrra, siis veel ühe ja veel ühe võrra ja nii edasi, saate preemiaks imelise kingituse: te muutute enda vastu vähem kriitiliseks. Teie maailma astuvad armulikkus ja andeksandmine. „Just sellest räägib tuntud spirituaal „Amazing Grace". Te hakkate oma saavutusi nautima ja ei pea neid enam ebapiisavaks,“ lausub ta.

Üks suurimaid kingitusi, mida vanem saab lapsele anda, on Gotmani sõnul tunnistada oma viga sõnadega „Mul ei olnud õigus" või „Palun vabandust". See on ääretult tugeva mõjuga, sest annab ühtlasi lapsele loa vigu teha, tunnistada oma eksimusi ja kõigele vaatamata mitte pahandada saada. „See põhineb enesele andestamisel. Samamoodi on suutlikkus öelda „Palun vabandust" ja seda tõepoolest mõelda. See on suurepärane kingitus abikaasale - ja teile endale. Mida rohkem suudate te põimida oma suhtesse tänulikkust ja armastavat tunnustust, seda tugevamaks ja meeldivamaks muutub teie kooselu,“ tõdeb autor.