Reklaam sulgub sekundi pärast

Saunameistrid annavad nõu: 3 asja, mida saunas kindlasti teha ja 3 asja, mida mitte teha

Elamus SPA saunameistrid
Elamus SPA saunameistrid — FOTO: GoodNews, Karen Härms

Elamus SPA saunameistrid Johanna Jakobson ja Karl-Peeter Kangur käisid septembris Saksamaal Eestit esindamas ühel maailma parimal spaa- ja saunakeskuseid ühendava organisatsiooni Aufguss saunameistrite maailmavõistlusel. Aufguss on Saksamaalt alguse saanud saunarituaali stiil, kus kasutatakse õhuvoolu liigutamiseks rätikuid.

Aufgussi assotsiatsioon ühendab maailma parimaid saunakeskuseid

Tänaseks on loodud ka Aufgussi assotsiatsioon, mis ühendab maailma parimaid saunakeskuseid. Praegu on seal 17 erinevat riiki – näiteks Jaapan, Kanada, Itaalia. Eestist kuulub Aufgussi assotsiatsiooni ainukesena Elamus SPA. Elamus Spa on Aufgussi organisatsiooni uus liige ja sellest tulenevalt oli saunameistritel au Eestit, kui tugeva saunatraditsiooniga riiki tutvustada, aga mitte veel ametlikult võistelda. Maailma saunameistritega mõõduvõtmiseks läheb 2024. aasta sügisel.

Selleks, et Eesti saaks aga osaleda Hollandis Aufgussi maailmameistrivõistlustel tuleb esmalt välja selgitada Eesti meister. Eesti Aufgussi meistrivõistlused toimuvad 26. – 28. juulil Mustamäe Elamus SPA-s, kuhu on oodatud kümmekond saunameistrit nii Elamus SPA-st kui üle terve Eesti. Võistlusi tulevad Eesti meistrivõistlustele hindama kohtunikud välisriikidest, kes kuuluvad Aufgussi organisatsiooni.

Kohtunikud istuvad saunaetenduste ajal erinevates saunaosades – mõni istub üleval nurgas, mõni all keskel, kolmas kuskil mujal. See on vajalik selleks, et nad tunneksid kõige paremini seda, kuidas soe õhk ja aroomid jõuaksid nendeni. Samuti saavad kohtunikud pingsalt jälgida erinevatest nurkadest, kuidas saunameister oma tarvikuid hoiab, kuidas ta neid kasutab ja kuidas ta teeb rätitehnikat.

Saunameistri tööga avanes uus maailm

Nii Johanna kui ka Karl-Peeter tunnistavad mõlemad, et väiksena nad saunameistri tööst unistada ei osanud. Johanna armastab hobuseid ja lootis saada ratsatreeneriks. Karl-Peeter meenutab samuti, et väiksena ta saunameistri tööst unistada ei osanud. Pigem tahtis ta siis saada politseinikuks. Nagu tema isa. Või siis hoopis juuksuris või kokaks. Et Karl-Peeter oli spordipoiss, mõlkus unistuses ka profikarjäär.

Karl-Peeter käis lapsena saunas meeleldi, ent pikem paus tuli selle tegevusega sisse pärast seda, kui ta end vastu kerist ära kõrvetas. Seda kuni korvpallilaagrini, kus saunaarmastuse taas üles leidis. Tee saunavana ametini leidis ta läbi oma tuttava, kes ta spaasse tööle kutsus. See sobis talle hästi, sest talle meeldib väga sauna teha ja talisupelda. Tänaseks on mees saunameistri ametisse kiindunud aga sedavõrd, et end muu ameti peal ei näegi.

Johannal oli lapsena vanaisa-vanaema juures saun, kust on helged mälestused vihtlemisest ja sauna eesruumis istumisest. Ta selgitab, et ta on alati armastanud sooja ja sauna troopiline keskkond meeldib talle väga.

Saunarituaalidest ei teadnud ta tollal muidugi midagi. Saunas istuti, viheldi nagu ikka. Saunameistri tööga aga avanes uus põnev maailm, milliseid saunarituaale ja põnevaid trikke annab rätikutega teha, et saunalistele elamusi valmistada. Igal saunameistril on oma eripärad ja nii on ka kõigi rituaalid erinevad. Põhiasjad on küll samad, aga detaile lisab iga meister ise juurde. Näiteks Karl-Peeter laulab helirituaalil. Malbe olekuga Johanna mängib aga pille pigem vaiksemalt, et rituaalid oleks lõõgastavamad. „Samas leilirituaali teen kuumemalt kui teised,“ ütleb ta.

Saunameistrid toovad välja 3 asja, mida saunas mitte teha

  • Enne saunaminekut ei tohiks kõhtu liiga täis süüa, sest täis kõhuga on raskem kuumas viibida ning liigne seedimine saunaskäigu ajal koormab organismi.
  • Liiga kauaks sauna jääda - Eestlastel on mõnikord kombeks teha võistlust, kes kõige kauem saunas vastu peab, on võitja. Seda kindlasti mitte teha, sest saunas viibimine üle oma võimete võib lõppeda tervise kahjustustega. Sama kehtib ka elamus spaas - kui rituaali ajal hakkab liiga kuum, siis tuleb kuulata oma keha ning vajadusel rituaali ajal saunast väljuda.
  • Kerisele liiga lähedale istuda. Leili visates tõuseb keriselt kuum aur ning kui olla sellele liiga lähedal, võib end ära kõrvetada.

3 asja, mida saunameistrite sõnul tuleks saunas kindlasti teha

  • Tarbida korralikult vett. Enne ja peale saunaskäiku kindlasti juua, soovitavalt toasooja. Kui juua liiga külma vett, siis see on jällegi organismile koormaks. Tee joomine on samuti soovituslik - keha harjub paremini saunatemperatuuriga.
  • Võtta kaasa vähemalt 2 saunavihta. Kahe saunavihaga saab keha paremini masseerida ning vereringe veelgi paremini käima. Lisaks on see ka palju mõnusam kui teha kahe vihaga korraga.
  • Saunas võiks käia regulaarselt. Regulaarselt kord kuni neli korda nädalas saunatamine tugevdab väga hästi immuunsüsteemi, teeb tugevamaks südame ning stabiliseerib vererõhku. Johanna ütleb, et alates sellest ajast, kui ta on sauna tööle tulnud, on külmetushaigused peaaegu olematud.
  • Saunatamisega aga ei tohiks ka liiale minna, peab jällegi kuulama oma keha ning kui tihtipeale kehv tunne saunatamise ajal, siis tuleks seda vähendada.

Johanna leilirituaal, mis aitab ennast vabaks lasta

Johanna lemmik saunarituaal on leilirituaal, mis on kõige kuumem ja kus saab end täielikult vabaks lasta, külma veega jahutada, kõvasti vihelda ja välja elada.

Seda saab teha ka kodus ja sisse tuua ka erinevaid Aufgussi rätiku vehkimise tehnikaid tuule tegemiseks ja show-elemendiks.

  • Alguses rahulikult temperatuuri tõstmine, rätikuga saunalistele sooja tuule peale lehvitamine. (2-3 min)
  • Rohkema leili viskamine, soovi korral väljaelamine - iga kord kui leili visata tuleb karjuda südamest mured välja.
  • Vihtlemine. Vihtlemise ajal samuti Aufguss stiilis rätikuga tuule tegemine, selleks et saunalised saaksid vihtlemise ajal samuti kuuma tuult.
  • Karastus - jääkülma veega saunaliste üle valamine (selleks võib kasutada kibu, et saaks suures koguses peale valada külma vett).
  • Aufguss stiilis veel kord tuule tegemine.
  • Lõpuleil - see peaks olema eriti kuum ja järsk, aga peab ka kindlasti ettevaatlik olema ning kerisega varasemalt tutvunud.
  • Kui lõpuleil on visatud, võib jällegi teha lõpetuseks rätikuga tuult, et saaks kõige kuumema kuumuse kätte.

Kokku võiks võtta see rituaal umbes 12 minutit.

Johanna hoiatab, et selle rituaali läbiviimine väsitab keha päris kõvasti, peab olema ettevaatlik ning kuulama oma keha. Kui tunned, et oled liiga väsinud/tekib pearinglus, siis tuleb hetkeks saunast välja minna ja puhata.