Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! 3 praktilist nippi, kuidas säilitada igapäevast õnnetunnet

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Õnnetunne pole juhuslik, vaid seotud meie keha ja vaimu tasakaaluga. 20 aastase kogemusega personaaltreener Janika Koch-Mäe selgitab, et olulist rolli mängivad õnnetunde taga hormoonid nagu dopamiin ja serotoniin, samuti meie mõtted. Janika jagab ka kolme nippi, mis aitavad igapäevaselt õnnetunnet säilitada.

Dopamiini kaks allikat

Janika sõnab, et dopamiin on naudingute ja motivatsiooni hormoon. „Kiire dopamiin, mida saame näiteks sotsiaalmeediast või kiirtoidust, pakub hetkelist rõõmu, kuid kaob kiiresti. Aeglane dopamiin, mida annab näiteks raamatu lugemine või trenn, pakub püsivamat rahulolu,“ lausub ta, lisades, et tegevused, mis stimuleerivad aeglast dopamiini, aitavad meil säilitada tasakaalu ja õnnetunnet pikema aja vältel.

Serotoniin ja päikesevalgus

Serotoniin on Janika sõnul seotud pikaajalise heaolutundega. Selle tootmiseks vajab keha trüptofaani, mida saame banaanidest, pähklitest ja kanalihast. „Samuti tõstab päikesevalgus serotoniini taset, mistõttu on oluline iga päev veeta vähemalt tund õues,“ rõhutab personaaltreener.

Mõtete jõud

Janika toob välja, et meie mõtted mõjutavad samuti tugevalt meie õnnetunnet - need võivad meid kas tõsta või langetada. „Paljud meie hirmud ei realiseeru, mistõttu tasub teadlikult suunata oma mõtted positiivsematele radadele. Kui me mõistame, et meie emotsioonid ja mõtted ei ole meie ise, saame valida, kuidas reageerida ja milliseid mõtteid edasi arendada.“

3 nippi, mis aitavad Janika sõnul igapäevaselt säilitada õnnetunnet:

  • Tasakaal kiirete ja aeglaste dopamiini allikate vahel.
  • Tervislik toitumine.
  • Piisav päikesevalgus.

VAATA VIDEO: