Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Hobulausuja Ida Adele Raneli: meditatsiooni saab teha iga loomaga, kasvõi lõvidega

Monika Kuzmina ja Ida Adele Raneli Ruul
Monika Kuzmina ja Ida Adele Raneli Ruul — FOTO: Virko Veskoja

Rõõmufestivalil oma teraapilise rõõmu ja rahu hobuse Fidalgoga osalenud hobu- ja inimlausuja ja enesearengu teejuht Ida Adele Raneli selgitab, et hobulausumine on hobusega suhtlemine temale omases keeles. Seda ala on uuritud aastaid – näiteks uuris seda Monty Roberts, kelle isa oli hobustega ülimalt vägivaldne – selle termin on break the horse. Roberts hakkas aga metsikuid hobusekarjasid jälgima ja avastas, et nende omavaheline suhtlemine on väga-väga võimas ja seda saaavad ka inimesed õppida.

Hobulausumine on järjekindel töö

Raneli ütleb, et Fidalgo oli tema unistuste hobune, kelle ta lasi enda ellu kolm aastat tagasi. Selle ajaga on koos kõvasti tööd tehtud – on hakatud show’sid läbi viima ja seda vaid kaelarihma või nöörpäitseid kasutades – suus ei ole hobusel midagi. Ta on väga tänulik, et on jõudnud hobuteraapiate ja hobupühitsuste läbiviimiseni.

Oma päritolult pole Fidalgo aga kõige rahulikum hobune – tegu on kuumaverelise ehk täisverelise Portugali hobusega.

Raneli tõdeb, et alguses ta hingehobuse kontseptsiooni ei uskunud, aga tundis, et peab minema Portugali Lusitano tõugu uurima. Seal kohtas ta Fidalgot. „Kuna tegu oli minu esimese hobusega, siis mulle öeldi, et see hobune pole kindlasti sobilik esmasele hobuseomanikule enda veidi hullu iseloomu poolest,“ meenutab ta. Siiski oli Ranelil usk, et kuidagi saab! Tunne oli nii õige.

„Ma olen õppinud natural horsemanship’i, mis on selline keel, et räägid hobusega nagu hobune. Lisaks olen õppinud erinevaid hobulausumise tehnikaid – üks nendest on meditatsioon, millega peab tegema järjekindlat tööd,“ selgitab ta.

Meditatsioon aitab loomi, kes on läbi elanud trauma

Ta lisab, et meditatsiooni saab tegelikult teha iga loomaga, kasvõi näiteks lõvidega. Meditatsioon on mõeldud loomadele, kes on läbi elanud mingisuguse trauma ja sa saad koos loomaga mediteerida.

Raneli toob näite, et Fidalgoga oli see alguses väga raske, kuna ta pidi talle ütlema, et ta oleks rahulik. Aga näiteks kassid ja koerad jäävad tavaliselt juba esimesel korral kohe magama.  

Seetõttu on Ranelil väga tugev kutse pakkuda abi ka inimestele, kellel esineb probleeme enda hobusega suhtlemisel. „Sellised kliendid, kellel saan enda hobusega suhtle uuesti üles ehitada, teevad mind eriti õnnelikuks,“ ütleb ta.

Tõeline vabaduse rõõmuvalem on tunda iseennast

Lõpetuseks jagab hobulausuja enda rõõmuvalemit. „Minu jaoks on tõeline vabaduse rõõmuvalem tunda iseennast. Kui sa tead ise milline sa oled – mis sulle sobib ja mis mitte, siis sa oledki õnnelik. Pluss ühendus iseendaga – võta iga päev, iga hommik see hetk, kus sa ühendud iseendaga. See on igale inimesele erinev asi, mõnele jooksmine, teisele meditatsioon, kolmandale hoopis kakao- või teetseremoonia,“ ütleb ta.