Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Keily Kaikkonen: kui teeme end haavatavaks, puudutame enda sisimas väga ilusaid kohti

Monika Kuzmina ja Kelly Kaikonen
Monika Kuzmina ja Kelly Kaikonen — FOTO: Virko Veskoja

Keily Kaikkonen viib läbi hääletubasid ja lauluringe. Ühenduses High on Life festivalil rääkis ta, et on osalenud Kreekas hääleretriidil rahvusvaheliste õpetajate käe all. 10-päevase intensiivkursusega võttis naine üle erinevaid praktikaid ruumi loomiseks, kus on eesmärgiks luua usaldust ja ehitada ülesse hääle avanemist. „Lõpuks laulame mitmehäälselt koos ja sul on võimalik ringi keskele visata pikali ja kuulata ka neid inimesi, kes alguses ütlevad, et nemad ei laula. Sa oled oma häälegrupis ning sa võtad seda kõike vastu. Sa tunned, et sa laulad oma grupiga ühte asja ja sa oled toetatud. Samal ajal kõrval teine grupp laulab täiesti teist asja. Samas jõuab see kõik harmooniaga üheks, mis tekitab täiesti teisel viisil ühtsustunnet. Seda tunnet kogeme me näiteks ka laulupidudel,“ räägib Keily.

Kellele on hääletoad suunatud?

Keily hääletuppa jõuavad pigem inimesed, kes tahavad enda hirme ületada. Kuigi eestlane on tänu laulupidudele tuntud kui laulurahvas, ei julge paljud meist seda siiski teha. Keily selgitab, et see kogemus võib ulatuda tagasi juba meie lapsepõlve, kus osad lapsed pandi ette ritta laulma, mikrofonile lähemale ja teised hoiti tagumises reas. „Väga väike ja lihtne asi, aga lapses tekitab see tunde, et kui ma olen tagapool, siis ma ei ole nii hea ja ma ei oska laulda,“ toob naine näite, kuidas me võime juba lapsena endale teha otsuse, et me ei oska mingit teatud asja teha.  

Keily helitubades võib kuulda naeru ja nuttu. „Kui me teeme end haavatavaks, siis me puudutame enda sisimas väga ilusaid kohti,“ ütleb naine. Ta ehitab enda töötubasid selliselt, et igaüks saaks olla enda ruumis. „Ei ole seda, et lähed seisad ringi keskele, võtad paljaks ja hakkad laulma. Ühtegi inimest ei panda ebamugavasse olukorda. Me hakkame esmalt lõdvestuma ja avanema,“ kirjeldab Keily enda töötubasid. Ta kasutab enda tundides väga palju liikumist. Väga paljud harjutused toimivad paremini, kui inimesed ei ole keskendunud ainult sellele inimesele, kes teeb parasjagu häält, vaid ollakse pidevas liikumises ja ühenduses.

Nõuanded enda hääle avamiseks

  • Ei ole õigesti ega valesti laulmist
  • Laulmise põhitöö ei käi ainult kõripiirkonnas vaid lihastes, millele hääl toetub.
  • Luba endale eksimusi
  • Vii läbi katsetusi – näiteks loomahäältega. Kassi hääl pole õigem ega valem kui koera hääl

Harjutus enda hääle leidmiseks

  • Vii tähelepanu enda pähe
  • Lase kellelgi end kergelt küljele lükata
  • Hinga häälega välja ning kuula, kust su hääl välja tuleb.
  • Vii oma tähelepanu enda hääle nabast allapoole ja jalgadesse.
  • Kui tähelepanu on viidud õigesse kohta, siis lase end taas küljele lükata ning hinga häälega välja.
  • Tunneta erinevust võrreldes esimese hingamise ja häälitsemisega!