Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Kolm peamist põhjust, miks su kaal ei lange

Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: GoodNews, Evelin Kruus

Janika Koch-Mäe on toitumisnõustaja ja treener, kes on aidanud paljudel inimestel mõista, kuidas meie keha ja vaim toimivad kooskõlas ning kuidas nende tasakaal mõjutab meie enesetunnet ja tervist. Ta rõhutab oma töös teadliku ja tervisliku suhtumise olulisust toitumisse ning füüsilisse aktiivsusse, pakkudes praktilisi ja kergesti järgitavaid nõuandeid.

Janika toob välja kolm peamist põhjust, miks on paljud inimesed hädas oma kehakaaluga ning seda isegi siis, kui tervislik toitumine ja füüsiline aktiivsus on osa sinu elustiilist.

1. Liiga palju kaloreid, isegi tervislikust toidust

Sageli arvatakse, et kui me sööme tervislikke toite, ei tohiks kaalutõus probleemiks olla. Janika tuletab aga meelde, et ka tervislikud toidud sisaldavad kaloreid ja nende liigne tarbimine võib kaalulangust takistada. “Näiteks avokaado ja pähklid on meie kehale väga vajalikud, sest need sisaldavad häid rasvu. Siiski – kui me sööme neid liiga palju, võime sellegipoolest kaalus juurde võtta,” selgitab ta.

Nõuanne: Jälgi oma toiduportsjoneid ka siis, kui tegemist on tervislike toitudega. Tervislik ei tähenda kalorivaba.

2. Liiga vähe toitu ja aeglustunud ainevahetus

Teine levinud viga on liiga vähese toidu tarbimine. Kuigi see võib tunduda loogiline viis kaalu langetamiseks, võib ka see hoopis vastupidise tulemuse anda. “Kui me anname kehale liiga vähe kütust, aeglustub ainevahetus ja keha hakkab energiat talletama, kartes, et toit saab otsa,” selgitab Janika.

Nõuanne: Hoia oma toitumine tasakaalus – söö piisavalt, et keha saaks vajalikke toitaineid ning ainevahetus püsiks aktiivne.

3. Stress soodustab kaalutõusu

Kolmas kaalulangust takistav tegur on stress. “Stressiseisund võib hoida kehakaalu kinni, sest kehal on siis olulisemaid asju, millega tegeleda, kui rasvade põletamine,” märgib Janika. Kõrge stressihormooni ehk kortisooli tase soodustab põletikulisi seisundeid ja suurendab isu magusa ja rasvase järele, mis omakorda võivad kaalutõusule kaasa aidata.

Nõuanne: Stressi vähendamiseks soovitab Janika regulaarset liikumist, mis aitab kortisooli taset langetada ja suurendab õnnehormooni tootmist. Samuti ei tasu unustada, kui olulised on kehale piisav uni ja positiivne mõtteviis.