Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Tiit Trofimov: meie üks suuremaid eesmärke on olla parim versioon iseendast

Tiit Trofimov
Tiit Trofimov — FOTO: Gerly Sepp

Enesearengu teejuht Tiit Trofimov ütleb oma kogemusele tuginedes, et inimesed kaotavad tihti oma eesmärgid, kui taipavad, et see, mida nad teevad, pole üldse see, millega nad tegelikult tegeleda tahaks. Nii tekib motivatsioonipuudus.

Selgus tuleb vanusega

Tihtipeale tuleb selgus inimeste ellu, kui nad saavad vanemaks ja hakkavad elu rohkem mõtestama. Nooretel kipub aga fookus olema palju väljapoole. On ju noortesse tihti programmeeritud programm – ruttu edukaks saada, ehitada üles tagala. See viib aga kiiresti krahhi ja siis tuleb hakata tegelema oma tervisega. Samas noored tegutsevad tihti hirmutundeta – vanemana on elus toimunud palju ebaõnnestumisi ja hakatakse endas kahtlema.

Tiit selgitab, et eesmärkide kaotus toimub tihti siis, kui ebaõnnestumise tagajärjel saad aru, et enam ei jaksa, põletad ennast läbi ja tekib jõuetuse tunne.

Tunnustuse pärast asju teha ei tasuks

Eesmärgid on tihti egopõhised ja sooviga saada tunnustust. Tiit toob välja, et kui hakkad enda sisemaailmaga tegelema, saavutad rahu ja tasakaalu enda sees ega pea otsima kogu aeg kellegi heakskiitu, et ennast väärtuslikuna tunda.

Eesmärkide täitmise taustal soovime me tihti saada tunnustust. Tiit ütleb, et kui sa hakkad ennast iga päev tunnustama, hakkavad lõpuks juhtuma imed. Inimesed hakkavad ka sind märkama ja tunnustama. „Sa ei vaja selleks nii pikka teekonda, et tunnustuseni jõuda. Tunnusta end ise iga päev sõnadega: ma olen täna parim versioon iseendast, täna mul kõik õnnestub, täna olen rõõmus ja õnnelik, loon maailma väärtust,“ soovitab ta. 

Tiit usub, et igas valdkonnas saab luua väärtust – oled sa piimatootja, automüüja või tegutsed hoopis kinnisvaras. Kui sa paned eesmärgiks, et pead ruttu rikkaks saama, oled selles kinni ja unustad praeguse hetke. Aga praegune hetk on kõige olulisem.

Näiteks kui tegutsed kinnisvara valdkonnas, ära mõtle kiirelt müümisele, vaid mõtle praegusele hetkele, näiteks et leidsid inimesele kodu ja oled tema rõõmus osaline.

Naudi seda hetke, kus sa praegu oled

Tiit soovitab tegeleda enesearenguga ja lahendada enda sees raskeid tundeid, mis panevad otsima ainult väliseid väärtusi. Ka eesmärk on väline väärtus. Ta soovitab mõelda – kas sa naudid teekonda või lõppu? „Arvan, et igaüks on nõus, et reisi ägedaim osa on reisil olemine, mitte reisi lõpp ja tagasi jõudmine,“ toob ta võrdluse.

Tiit naudib iga hetke iga päev. Ta ei pane endale suuri eesmärke, vaid loob tunnet. Ta õpetab ka koosviibimistel ja väereisidel tunnet hoidma ja endas looma. „Loo tunne. Ära keskendu välistele asjadele. Keskendu tundele. Mis tunnet sa tahad tunda, kui mingit asja teed? Mis tunnet sa tahad tunda, kui inimesed su käest teenust tellivad? Mis tunnet sa tahad tunda, kui sulle tagasisidet antakse. See on asja võti!“ räägib ta.

Oluline on olla parim versioon iseendast

Tiit usub, et meie kõigi elu üks suuremaid eesmärke on olla parim versioon iseendast. Kuidas saada parimaks versiooniks iseendas, selliseks versiooniks, keda tõesti ise ka naudid ja imetled ja saad peeglisse vaadates öelda: „Vau, ma tõesti olen parim versioon iseendast!“

3 nõuannet eesmärkide leidmiseks

  • Kõigepealt võta iseennast vastu, mis iganes kohas sa praegu oled – oled sa paks, peenike, rikas, vaene, lastega, lasteta. Võta see vastu ja ütle, et see on hetkel sinu parim versioon. See saab muutuda, sest elus ongi kõik muutumises.
  • Ära valeta kunagi iseendale. Muidu valetad ka teistele.
  • Käitu alati nii, nagu sa sooviksid, et sinuga käitutaks.