Reklaam sulgub sekundi pärast

ROLAND TOKKO: ära lepi vähemaga kui see, mis sind päriselt õnnelikuks teeb

Buduaari ajakiri

Roland Tokko

Roland Tokko
Roland Tokko — FOTO: Kersti Niglas

Mida sina oma elus tolereerid, mida sa tead, et tegelikult ei peaks? Midagi oleks vaja ette võtta, aga lihtsam on leppida praeguse olukorraga?

See võib olla midagi lihtsamat, nagu mäletan, et ühel päeval tulin oma üsna värskesse üürikodusse peale paar päeva äraolekut ja õhtul ei saanud elukaaslane magama jääda, sest millegipärast oli meie magamistoa akna taga meie ülemise naabri õhksoojuspump, mis tööle oli pandud ja häirivat häält tegi.

Kuidagi ei tahtnud seda oma naabrile ütlema minna, väljas ju külm ja kuidas me ütleme, et palun võtke välja, me ei saa magama. Järgmisel öösel elukaaslane otsustas teise tuppa magama minna, aga ikka ei tahtnud sellest naabritega rääkima minna.

Mõne päeva pärast sain aru, et varsti lõpeb meie suhe, kui ma sellest rääkima ei lähe ja ühtlasi tekkis juba tahtmine lihtsalt naabritele midagi halvasti öelda või käru keerata.

Võtsin siis julguse kokku ja läksin naabri ukse taha ja küsisin, et kas see seal õues on teie õhksoojuspump? Endal peas tühi auk, et kuidas ma neile selgeks teen, et selle võiks ööseks välja võtta.

Ma ei tea, et meil oleks õhksoojuspumpa, sain ootamatuks vastuseks. Tulin segaduses alla ja mõtlesin, et vaatan korra meie elektrikappi. Ja mis ma avastasin, seal oli lüliti nimega õhksoojuspump, mis oli sisse pandud, kui vahepeal meil elektrikud käisid, et põrandaküttesüsteeme üle vaadata.

Sai üksjagu naerda pärast seda, aga tihti me tolereerime asju, mida ei peaks ja need muutuvad palju suuremaks probleemiks, kui neid ignoreerida.

Veelgi keerulisem on seda teha eluliselt suuremate otsuste puhul, mis puudutab su karjääri, suhteid, elukohta jne.

Võtame näitena karjääri. Kui sa teed tegevusi, mis sulle üldse ei meeldi ja ei tule ka välja, siis on üsna lihtne sellest rollist välja astuda või kui sa ise ei taha, siis peagi keegi ise vabastab su sellest rollist.

Nagu näiteks minu enda puhul on erinevad sündmuste korraldustegevused. Teeme pidevalt Edu Akadeemiaga erinevaid sündmusi nii füüsiliselt kui ka virtuaalselt, kuid mu tiim teab, et mind ei ole mõtet korraldustegevustega siduda.

Hea näide oli see, kui ühel viis päeva kestnud sündmusel taheti mulle kasvõi üks roll anda, hoolitseda esineja toitlustamise eest. Sinnamaani oli hästi, kui käisime lõuna ja õhtusöökide ajal väljas söömas, aga ühel päeval oli vaja toit tellida. Valisin sushi, sest teadsin, et seda on koolitaja valmis sööma. Kui ta oma toidukarbi avas, küsis ta kahtleva pilguga, et kas siin on piimatooted sees?

Teadsin väga hästi, et ta laseb alati piimatooted välja võtta, aga olin unustanud seda öelda. Selle peale koolitaja pöördus meie tiimijuhi poole ja ütles, et ära palun enam kunagi Rolandit sellesse rolli pane!

See oli ka mu ainus roll sellel sündmusel. Pärast seda mulle enam korraldusega seotud ülesandeid ei ole antud!

Palju keerulisem on aga väljuda rollist, mis tuleb hästi välja, aga mille tegemine ei pane enam endal silma nii palju särama või on oma aja ära elanud ja on vajadus edasi liikuda.

See on üks kõige keerulisemaid lõkse. Enda sees on tunne, et see on ju mulle meeldinud ja ma olen selles väga hea ning samamoodi on sinu identiteet selle oskusega seotud ka teiste inimeste silmis. Ja kuna see tuleb ka väga hästi välja, siis ei taha keegi, et sa seda tegevust lõpetaksid.

Lisaks võib sul olla teada see suund, et kuhu soovid liikuda, aga sellega seoses on jälle terve hulk hirme ja teadmatust. Kuidas ma hakkama saan, kas see ikka toimib jne.

Avastasin ka enda puhul, et näiteks turundustegevuste tegemine on üks selline asi, mida olen Edu Akadeemias alates selle loomise algusest 2014. aastal teinud ja milles olen praktika käigus saanud heaks ning ka ise seda väga nautinud.

Kuid olen juba mõnda aega tundnud, et ma ei taha seda teha järjepidevalt. Aeg-ajalt mõne projekti puhul küll, aga mitte igapäevaselt.

Täna pakub palju rohkem rõõmu see, et ise koolitaja rollis olla, oma teadmisi jagada ning aeg-ajalt mõni uus projekt või ettevõtmine käima tõmmata.

Tegin omalt poolt ka esimesed sammud, et seda muuta. Väga oluline on enda intuitsiooni ja sisetunnet kuulata ning samal ajal jagada seda tunnet ka inimestele, kes su lähedal või kes on sinu tegemistega otseselt seotud, et ka nemad oleks sinu soovist teadlikud, sind paremini mõistaks ja toetada saaks.

Jagan järgmise Buduaari numbris, kuidas oma intuitsiooni ja sisetunnet sellistes olukordades usaldada ja julgeda sellele järgneda ning mis on kolm faasi, kuidas ennast tagasi hoiame, kui tuleb näiteks tugev sisemine teadmine, et töökohta või midagi muud olulist on vaja elus muuta.

Mida aga soovitan sul praegu teha, on panna kirja, mida sa oma elus tolereerid, mida sa ei peaks tegema?

Nii oma isiklikus elus kui ka tööalaselt.

Väga oluline on alustuseks märgata, mis need kohad on ja siis vali välja üks, mille muutmine sind kõige rohkem elus saaks praegu edasi aidata.

Ja siis pane kirja, mida sa saad kohe ära teha, et see tolereerimine lõpetada. Erinevad tegevused, mis selle lõpetamisele kaasa aitavad.

Juba järgmises Buduaaris räägime sellest, kuidas julgeda ka oma intuitsiooni ja sisetunnet kuulata, isegi kui see ei tundu üldse loogiline.

Roland Tokko
Roland Tokko — FOTO: Kersti Niglas