Reklaam sulgub sekundi pärast

SÜGELEB JA KIPITAB? Millal pöörduda naistearsti poole?

Paljud sümptomid on mööduvad, kuid mõndadel juhtudel on soovitatav pöörduda arsti poole. Mõnikord võivad kasvõi väikesed muudatused, nagu valed aluspüksid või muutused toitumises, mõjutada tupe heaolu. Tulemuseks võib olla sügelus, põletustunne ja muudatused valgevooluses.

Tupes on hulgaliselt nii häid kui ka halbu baktereid. Limaskesta kaitsvad piimhappebakterid hoiavad bakteritüve tervena. Näiteks liiga tiheda pesemisega võib hea bakteritüve veega ära uhada ja seeläbi mõjutada ka tupe keskkonda. Mida võib teha kergete sümptomite puhul ning millal tasuks pöörduda arsti poole?

1. Käi nimekiri läbi

Kuigi sügelus, põletustunne või mingi muu sümptom ei sega veel igapäevaelu, peaks pöörduma arsti poole, kui lisaks sümptomitele juhtub midagi allpool toodudest:

 

  • Sümptom on korduv, näiteks alati pärast menstruatsiooni.
  • Sümptomitega kaasneb valu alakõhus/palavik.
  • Märkad verist voolust.
  • Oled rase.
  • Sul on raskusi urineerimisega.
  • Kahtlustad, et sul võib olla suguhaigus.
  • Ka su partneril esineb sümptomeid.

 

2. Koduapteek appi

Erinevate inimeste suguelundid reageerivad asjadele erinevalt. Näiteks ühele on ükskõik, mis materjalist ta aluspüksid on ja teisel tekivad koheselt sümptomid, kui puuvillasest püksikud stringide vastu vahetab. Kolmanda probleemid võivad tuleneda jälle sellest, et on pesu pesnud liiga tugevalõhnalise pesupulbriga. Õhku läbilaskvate aluspükste kandmine ja ilma püksteta magamine võivad sümptomeid leevendada. Lisaks tasuks kontrollida, et ega sa liiga tihti suguelundeid ei pese, pihusta vett otse tuppe või kasuta pesemiseks seepi. Samuti võib toimida, kui väldid menüüs suhkrut ja nisujahu. Toit peaks sisaldama ka C-vitamiini, mida leidub marjades, puuviljades ja köögiviljades.

3. Aeg külastada apteeki

Kui kodused nipid ei aita, tuleks külastada apteeki. Ilma retseptita on võimalik osta suukaudseid ja ka vaginaalseid piimhappebaktereid. Kui sügelusega kaasneb ka tükiline voolus, on tegu seenhaigusega. Ka selle vastu müüakse apteegis ravimeid. Ohter ja kalalõhnaline voolus aga viitab bakteriaalsele vaginoosile, mis vajab süptomite püsimisel raviks antibiootikume.

4. Arsti juurde

Kui sümptomid ei lähe üle, tasuks pöörduda naistearsti poole. 

 

allikas: Me Naiset