Reklaam sulgub sekundi pärast

TOITUMISEKSPERT ANU paljastas tervisliku magustoidu salanipid

Karin Karu

Anu Luts
Anu Luts — FOTO: erakogu

Magustoitu ei peeta enamasti just tervislikuks, ent tegelikult võiks see väga vabalt ka tervislik olla - kõik oleneb sellest, millised on komponendid.

Toitumisnõustaja ja -terapeut Anu Luts möönab, et tervislik magustoit võib tähendada väga erinevaid asju ning maiustamisel tulebki lihtsalt teha teadlikke valikuid. 

Kuidas aga maiustada nii, et sa toetad ka oma tervist? Anu soovitab mõelda nendele aspektidele: "Kas maiustuse koostises on lisaaineid, mida tegelikult kehasse panna ei tahaks nagu näiteks erinevad säilitusained, värvained jms?
Kas see maius sisaldab koostisosi, mis ei sobi minu seedimisele nagu näiteks kakao, laktoos, piim või mõni muu allergeen?
Kas see maius päriselt maitseb mulle või teen valiku lähtudes ainult sellest, mis ma arvan, et on niiöelda õige valik?
Kas ma tarbin magustoitu pearoa osana või eraldi einena?"

Anu tõdeb, et palju sõltub ka sellest, kas magustoit järgneb pearoale või mitte. Kui magustoit tuleb pärast pearooga, siis soovitab ta teha nii: "Kui magustoit on pigem süsivesikurohke nagu näiteks kook või komm, siis võiks vähendada pearoas sisalduva süsivesikukogust nagu riis, kartul, tatar vms ning panna rohkem rõhku kvaliteetsele valgule, rasvale ja kiudainele."

Kui aga magustoit on eraldiseisev eine, siis tulevad mängu teised tegurid. "Sellisel juhul võiks see sisaldada kõiki taldrikureegli koostisosi – kiudained, valk, rasv ja süsivesik. Näiteks pannkoogid kohupiima ja marjadega, mitte pannkook moosi või nutellaga. Täisterakaerahelbepuder, kuhu sisse kloppida muna, lisada seemneid ning pähklikreemi ja marj,u mitte kiirkaerahelbepuder moosiga."

Oluline on toitumiseksperdi sõnul ka oskus magustoitu nautida. "Ja mis kõige olulisem – naudi, rahulikult ja teadlikult nii, et ila voolab. Magustoitu tarbid ju siiski selle maitseelamuse pärast, mitte niivõrd toitainelistel eesmärkidel. Magusa ületarbimist esineb tihti siis, kui kiirustatakse ja tegeletakse samal ajal muude asjadega nagu näiteks töö, sotsiaalmeedia, telekas, auto juhtimine jne. Sellisel juhul jääb ainus magusa tarbimise põhjus – nauding, saamata ning isu ka seega rahuldamata," ütleb ta lõpetuseks.

Toitumisekspert Anu Luts ütleb enda kohta nii: olen aastate jooksul omandanud mitmeid terviseedendaja tiitleid nagu näiteks toitumisnõustaja ja -terapeut, personaaltreener, healthcoach ja kirglik kokkaja. Usun, et toitumisalased teadmised võiksid kõik inimesed saada juba koolist ning seetõttu annangi Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumis õpilastele õppeainet "tervist toetav toitumine" ning viin kolm korda aastas läbi 8-nädalast põhjalikku veebipõhist toitumiskoolitust. Olen veendunud, et toit ei ole kunagi probleem, vaid lahendus ning igaüks väärib seda „oh, ma tunnen end nii hästi!“ enesetunnet ilma, et peaks toitu kaaluma ega kaloreid lugema.

Anu Luts
Anu Luts — FOTO: erakogu