Reklaam sulgub sekundi pärast

TOITUMISNÕUSTAJA SOOVITAB: 4 olulisemat tõde tervisliku toitumise kohta

Tervislikust toitumisest räägitakse pea igas ajakirjas ja veebiväljaandes. Sellest hoolimata mõtleb enamik inimesi siiani, et tervislik toitumine tähendab vaid kapsalehe närimist, kuid tegelikult saab süüa ühtaegu nii tervislikult kui ka väga mitmekesiselt. Toitumisnõustaja ja peatreener Heikki Mägi pani kirja neli olulisemat tõde, mida jälgida tervisliku toitumise juures.

1. Toidul ja toidul on vahe

Kuigi võime tervisliku toitumise juures jälgida ainult “kalorid sisse ja kalorid välja” põhimõtet, määrab toidu kvaliteet ära selle, kuidas sa ennast tunned. Sellest sõltub, kas sinu kõht on täis, meel rõõmus ning energiat üleliiagi. Või vastupidi - piinled nälja ja isude käes. Kuigi paberil on karastusjookidest ja köögiviljadest pärit süsivesikutel sarnane energiarikkus, siis kehas töötavad need toiduained täiesti erinevatel režiimidel. 

2. Toidu kogus on siiski tähtis

Pole vahet, millist toitumisteooriat kummardad, päeva lõpuks on sinu ära söödud toidu kogused siiski olulised. Kui see ületab sinu keha vajadused, võtad kaalus juurde. Kui see jääb natuke sellest allapoole, kaotad kehakaalu. Ilmselgelt on kvaliteetsete toitude kogused sama energiasisalduse juures ebakvaliteetsetest suuremad. Kes meist ei tahaks rohkem süüa ja vormi saada?

3. Toitained peavad olema paigas

Lisaks toidu kogustele ja kvaliteedile määrab sinu enesetunde ära toitainete, süsivesikute, rasvade ja valkude suhe. Kui see on väga kaldu süsivesikute poole, võid tihti tunda tühja kõhtu. Kui aga asendad osa neist süsivesikutest valkude ja rasvadega, suudad isegi kehakaalu langetamise ajal nautida täis kõhtu ja head enesetunnet.

4. Tervislik toitumine ei tähenda nälgimist

Kuigi kaalu langetamine eeldab, et sa sööd õige natuke alla oma keha vajadusi, siis nälgimine on kiireim viis ebaõnnestuda. Siin ei kehti reegel – kui natuke toidu piiramist on hea, siis rohkem on veel parem. Vastupidi, nälgides muudab sinu keha ennast äärmiselt ökonoomseks ning kokkuhoidlikuks. Ta ei soovi loovutada mitte grammigi keharasva.