Päike – sõber või vaenlane?


Me kõik teame, et liiga palju päikest suurendab nahavähi riski, kuid mõõdukal päikese nautimisel on päris palju häid külgi. Päike võib mõningal määral vähendada riski haigestuda rinna- ja munasarjavähki. Inimesed, kes elavad USA kõige päikeselisemates piirkondades, põevad nimetatud haigusi kõige vähem.


 

Me kõik teame, et liiga palju päikest suurendab nahavähi riski, kuid mõõdukal päikese nautimisel on päris palju häid külgi. Viimased uuringud on näidanud, et päike võib mõningal määral vähendada riski haigestuda rinna- ja munasarjavähki. Inimesed, kes elavad USA kõige päikeselisemates piirkondades, põevad nimetatud haigusi kõige vähem. USA teadlaste meelest võib seda seletada sellega, et loomuliku päikesevalguse käes viibimine suurendab D-vitamiini kogust organismis.

 

 

Suures koguses D-vitamiini leidub väga vähestes toitudes. Parim D-vitamiini allikas on rasvane kala (lõhe, makrill, sardiin), kuid uuringud on näidanud, et toidust saame me vaid 25% meile vajalikust D-vitamiini kogusest. Niisiis oleks üks soovitus süüa kala vähemalt 2 korda nädalas, teine aga viibida rohkem päikese käes. Eestis, kus päikesevalgust näeb niigi harva, peaks püüdma vähemalt kevadsuvel viibida iga päev minimaalselt 20 minutit päikese käes.

 

 

Mida meile päike veel annab?


â