Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Nõuandeid Oprah’lt, kuidas leida elus tasakaal

BANGKOK -JULY 22: A waxwork of Oprah Winfrey on display at Madame Tussauds on July 22, 2015 in Bangkok, Thailand. Madame Tussauds' newest branch hosts waxworks of numerous stars and celebrities
BANGKOK -JULY 22: A waxwork of Oprah Winfrey on display at Madame Tussauds on July 22, 2015 in Bangkok, Thailand. Madame Tussauds' newest branch hosts waxworks of numerous stars and celebrities — FOTO: 123RF.com

Foto: 123rf.com

Bruce D. Perry ja Oprah Winfrey kirjutatud ja Heliose kirjastatud raamat „Mis sinuga juhtus?“ jagab Oprah lugusid oma minevikust, kirjeldades isiklike kogemuste põhjal haavatavust, mille põhjuseks on noores eas kogetud traumad ja eluraskused. Kirja pandud vestluste käigus keskenduvad Oprah ja dr Perry inimestele, nende käitumisele ja selle mõistmisele. See on ehk väike, kuid oluline muutus suhtumises traumasse ja see võimaldab meil mõista oma minevikku ning luua paremat tulevikku – avada ukse tervenemisele tõestatud ja mõjusal moel.
Kui palju sa mõtled oma südame peale?
 
Oprah toob välja, et juba enne sündi pumpab süda ühtlaselt elu energiat sinu kehasse. Iga päev, vähemalt 115 000 lööki päevas, ainus eesmärk sind elus hoida.
 
Ent peale keerulise füüsilise funktsiooni viia olulisi toitaineid igasse rakku, koesse ja elundisse, reguleerib südame tuksumine ka emotsionaalset energiat. Tugev ühtlane tuksumine tekitab meelerahu. Kiire pekslemine võib paanikasse viia ka kõige tervema inimese.
 
Viiekümnendatele eluaastatele lähenedes märkas ta oma südame töös muutust, kiiret värelust. Ta tõdeb, et hakkas kohe kõige hullemale mõtlema. Ühel ööl ärkas ta sedavõrd tugeva südamekloppimise peale, et mõtles esimest korda elus, et nüüd ta sureb.
 
Tal kulus pool aastat mõistmaks, mis toimub. „Leidsin „Oprah Winfrey Show’“ salvestusstuudio eest laualt raamatu, kus oli kirjas, et südamepekslemine võib olla menopausi sümptom. Arst kinnitas, et see on tõsi, ja minu kehas toimuvad tõepoolest menopausiga seotud muutused, ning ma tundsin meeletut kergendust. Kergendust ja aukartust. Minu jaoks olid need oma südame otsesed signaalid kõige võimsamad sidemed, mis mul eales oma ainulaadse biosüsteemiga olnud on. Need olid kinnitus sellele, mida ma juba uskusin – et mu keha räägib minuga,“ räägib Oprah.
 
Ta kinnitab, et sama kehtib sinu puhul. Sündimisest saadik läkitab süda pidevalt signaale sinu heaolu kohta. See on intiimselt häälestunud kõige pisemateks muutusteks sinu füüsilises ja emotsionaalses tervises ja kui see hoiatuse annab, tunnevad selle mõju kõik kehaosad.
 
Neist südant puudutavatest saadetest alates on ta tundnud selle alati valvel oleva sisemise häiresüsteemi vastu sügavat tänulikkust. Stressiperioodidel on selle rütmimuutused olnud õnnistuseks.
 
Valvelolek mõjub tervisele halvasti
 
Dr Perry kinnitab, et pidev valvelolek võib olla üldisele füüsilisele ja emotsionaalsele tervisele hukutava mõjuga. Seosed pikaajalise stressi ja näiteks ärevuse, depressiooni, insuldi, südamehaiguste ja diabeedi vahel on tõestatud.
 
„Olin kahekümnene, kui pidin esimest korda ja suurel määral oma stressi reguleerima. Olin saanud tööd reporterina ja töötasin sada tundi nädalas. Tahtsin olla meeskonnamängija, aga tundsin, et midagi on aina enam paigast ära. Minu varase lapsepõlve traumeerivad sündmused, juurteta perekond, seksuaalne ahistamine ja pidev peksmine olid teinud minust inimese, kes tahtis teistele meeldida, isegi kui ma selle tõttu energiast täiesti tühi olin. Kui tundsin oma keha läkitatud stressisignaale, eirasin neid, eelistades lohutada end kõige lihtsamini kättesaadava narkootikumi – toiduga. Mida rohkem mu elu paigast ära oli, seda enam üritasin neile signaalidele leevendust leida,“ meenutab Oprah.
 
Ta tõdeb, et nii palju ta siiski teadis, et veab iseennast alt. Ta teadis, et tal on energiat piiratult, ja teadis sedagi, et energiat peab hoidma ja taastama, aga mul kulus kümneid aastaid aega mõistmaks, kuidas oma keha rütmide järgi elada.
 
„Kui ma nüüd tunnen, et midagi hakkab üle jõu käima, tõmban tagasi. Olen õppinud „ei“ ütlema. Kui viibin mõne energiavampiiri läheduses, tekitan barjääri – kujuteldava müüri, mis hoiab selle inimese negatiivse energia minust eemal,“ räägib ta oma kogemusest.
 
Ta on ka loonud ka enda jaoks püha isikliku ruumi, jättes pühapäevad taastumiseks, iseendaga olemiseks, lihtsalt olemiseks. Kui seda segab või ohustab keegi, kes temarahulikku ruumi tungib, muutub ta pahuraks, tal võib tekkida ärevushooge ja muretseb otsuste tegemise pärast – kuid ta ei taha selline inimene olla.
 
“Kõige kiirem ja terviklikum moodus oma rütmi tagasi saada on looduses jalutada. Keskendun hingamisele, ühtlasele südametööle, puu liikumatusele või lehemustrile ning see suudab mu mõtted tervikule koondada. Muusika, naer, tantsimine (ka omaette), kudumine, söögitegemine – kui leiad selle, mis sind rahustab, reguleerib see tegevus su südame ja aju tööd, aitab olla avatud headusele iseendas ja maailmas,“ loetleb Oprah.