Reklaam sulgub sekundi pärast

Õige toitumine – see on imelihtne!

Õige söömine käib väga lihtsa skeemi järgi. Tuleb vaid lähtuda hea enesetunde ja tervise reeglist: hommikul söö süsivesikuid, lõunal ükskõik mida ning õhtul on kasulikud süsivesikutevaesed road.

 

Õige söömine käib väga lihtsa skeemi järgi. Tuleb vaid lähtuda hea enesetunde ja tervise reeglist: hommikul söö süsivesikuid, lõunal ükskõik mida ning õhtul on kasulikud süsivesikutevaesed road.

HOMMIK

Kes piirdub hommikuti musta kohviga, on oma maksa vaenlane. Ükskõik, kas inimene teeb vaimset või füüsilist tööd, kõigepealt vajab keha toiduenergiat. 

Kui organism kütust ei saa, peab maks hakkama põhikütust - glükoosi - tootma varude arvel. Miks peaks hommikul esimese asjana oma maksale niisuguse koormuse peale panema? Selle asemel võiksid süüa parem putru, rukkileiba või sepikut.

Kel hommikuti kasulikud suutäied mingi väega alla ei lähe, võiksid proovida alustada päeva 10-15 punase viinamarjaga, mis on glükoosirohked ja kiirendavad seedmist. Hea nipp on veel ka veidi varem üles tõusta. Peale hommikust dušši, võimlemist  ja riietumist maitseb ka toit kindlasti juba paremini.

LÕUNA

Lõunaaja reegel on lihtne - siis maitseb tavaliselt igasugune toit ning tegutsedes-toimetades kulutab keha kõik söödu korralikult ära.

ÕHTU

Õhtul tuleb hoolikamalt valida, mida suhu pista. Hilisel tunnil  söödud süsivesikud jäävad kulutamata ja need lähevad otsemat teed rasvaks.

Õhtusöögi menüü võiks olla kombineeritud kalast, tailihast, lahjast juustust, munast ja aedviljast. Hästi sobib ka kodujuust. Ka värsked puuviljad-marjad on alati omal kohal, aga ei maksa liialdada süsivesikurikaste banaanidega. Seejuures on oluline jälgida, et toiduportsjon ei oleks väga suur.

Asi pole ainult selles, et õhtul saadud süsivesikud ladestuvad rasvaks. Ka biokeemilises mõttes on organismil oma ööpäevane rütm, vale toiduvalik ajab selle sassi ja kurnab elutähtsaid organeid.

 

 

Allikas: David W. Grotto" 101 Foods That Could Save Your Life"; Terve & Sale

 

 

Triin Tisler