Reklaam sulgub sekundi pärast

TERAPEUT EEVA-LIISA VAHTRA avaldas suurima põhjuse, miks naised oma meest petavad

Karin Karu

Eeva-Liisa Vahtra
Eeva-Liisa Vahtra — FOTO: erakogu

Kuigi enamasti peetakse petmise teemal silmis eeskätt mehi, siis tegelikult võib tihtipeale olla hoopis vastupidi ehk siis truudust murrab naine.

Aga miks naised siis petavad? Terapeut ja ja enesearengu teejuht Eeva-Liisa Vahtra möönab, et kuigi ta petmise puhul esimese asjana sugude vahel eristusi ei teeks, siis sellest hoolimata saab nentida, et mõned põhjused ja motiivid esinevad petmise puhul rohkem naiste seas.

"Naistele kipub paarisuhtes olema väga oluline emotsionaalne lähedus ja emotsionaalne turvalisus. See vajadus võib olla ka teadvustamata, alateadlik. Naistele on oluline tunne ja kogemus, et nad on emotsionaalselt nähtud, kuuldud ja mõistetud. Näiteks on see teadmine ja kogemus, et minu tunded ja emotsioonid on paarisuhtes nähtud, kuuldud ja arusaadavad. Et suhtepartnerile läheb korda ning ta mõistab või tahab mõista minu sisemaailmas ja sügavamal sees toimuvat. 
Emotsionaalne lähedus loob pikas perspektiivis üldiselt ka emotsionaalse turvalisuse. See tähendab muuhulgas seda, et tunnete ja emotsioonide väljendamine suhtes on turvaline, vastuvõetud ja normaalne.  
Kui suhtes pole emotsionaalset lähedust ja turvalisust ning selle asemel esineb näiteks palju tunnete ja emotsioonide ignoreerimist, mahategemist, häbistamist või muul viisil allasurumist, võib see viia naise petmiseni," sõnab terapeut.

Lisaks toob ta välja asjaolu, et petmine viitab sageli sellele, et usaldus on mingil kujul juba varem suhtes kadunud või puudulik olnud. "Sel puhul tuleks kindlasti vaadata, kus on see koht, situatsioon või olukorrad, kus usaldus mõranema hakkas või kadus ning siis sellega lähemalt tegeleda.
Kui inimene tunneb, et mingi osa temast või mõni tema jaoks oluline vajadus või aspekt pole suhtes esindatud, aktsepteeritud või täidetud, võib see viia selleni, et ta tunneb vajadust suhtepartnerit petta," ütleb ta.

Petmise teemast laiemalt rääkides soovitab terapeut kõigepealt võtta inimesel fookusesse iseennast ning vaadata enda osa ja rolli antud paarisuhtes. "Kas ma olen oma paarisuhtes olnud aus ja läbipaistev (ka enda suhtes)? Kas ma olen enda jaoks teadvustanud ja seejärel partnerile väljendanud oma tundeid, vajadusi, soove ja piire? Kas ma olen selles paarisuhtes oma tegelikke tundeid, vajadusi, soove ja piire ebaoluliseks pidanud, alla surunud, ignoreerinud või need väljendamata jätnud?
Petmise ja sellega seotud teemade analüüsimiseks, lahtimõtestamiseks ja lahenduste otsimiseks on hea samm teraapia. Siin on võimalikud valikud kas individuaalteraapia- ja nõustamine või paariteraapia," sõnab ta.