Reklaam sulgub sekundi pärast

TIIT TROFIMOV: naiste kõige olulisem roll on anda oma meestele…

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Tiit Trofimov
Tiit Trofimov / Foto: Terje Atonen

Enesearengu teejuht Tiit Trofimov tunneb kurbust, et tänapäeva inimesed on oma väljapoole elamisega justkui hulluks läinud, kuigi tegelikult peitub rahulolu just iseenda aktsepteerimises.

Hiljuti väga ausa raamatu „Lõpp on algus” kirjutanud Tiit Trofimov viibib meie vestluse ajal Guatemalas Atitlani järve kaldal, ees ootamas järjekordse Guatemala väereisi korraldamine. Peab ka mainima, et Tiidu raamat maandus Apollo raamatupoodide 2021. aasta müügiedetabelis kenale 16. kohale.

Seekord huvitab meid, mida täpsemalt tähendab julgus elada iseendana? Tiit selgitab, et see tähendabki, et võtad iseennast täielikult vastu, aktsepteerid end sellisena, nagu oled ning julged teha selles hetkes oma otsuseid ja tegemisi.

Paljud inimesed on end justkui kaotanud

Trofimov nendib, et praegusel ajal jõuab temani palju inimesi, kes on end ära kaotanud. Põhjus on selles, et inimesed on ületöötanud, stressis ja kardavad tulevikku. Paljude mureks on väljapoole elamine, tormamine ja iseenda äraunustamine.

Inimesed on oma olemusest ja kehast justkui lahti ühendatud. Nad on ka ärevad, sest ei taha ega oska oma tundeid tunda. See on ka põhjus, miks aetakse taga asju ja mis omakorda tekitab stressi – aetakse taga midagi, mille kohta arvatakse, et see toob rahu ja enesekindlust, unustades sealjuures iseenda sisemise rahu.

Trofimov tõdeb, et inimesed on justkui hulluks läinud oma tahtmiste, jooksmiste ja väljapoole elamisega ja järjest vähem on neid, kes võtavad aega iseendale ja julgevad olla nemad ise, ent väljapääs sellisest olukorrast on olemas. Küsimus on vaid julguses – kas inimene on valmis, et tõmmata käsipidur peale ja öelda „stopp!” ning võtta vastu oma tunded?

Esimene samm iseenda aktsepteerimise teekonnal on leida üles enda hingamine. Tiit selgitab, et tihti joostakse hapniku suunas, et hingata, aga tegelikult on hapnik meil kogu aeg olemas olnud. Iseendaga kontakti saamiseks on erinevaid praktikaid, igaüks peab leidma endale sobiva – kas hakata igapäevaselt jalutamas käima, tegeleda treeningu, meditatsiooni või mõne muu hobiga.

Tiit soovitab iga päev vähemalt tund aega iseendale võtta. Kui tundub, et oleks vaja kellegi toetust, miks mitte külastada terapeuti, kes aitab tundeid välja elada, et enda sisemusse rahu tuua.

Inimene meie kõrval on meie sisemaailma peegel

Segadus iseendas väljendub ka tunnetes. Paljud inimesed elavad koos valede inimestega ega suuda neist lahti lasta. Trofimov selgitab, et see on kaassõltuvus ja hirm, et teistmoodi ei olegi võimalik. „Ka ebanormaalsusega võib ära harjuda,” ütleb ta välja karmi tõe.

Kui saavutame iseendaga parema kontakti, muutub ka meie energia ning tõmbame ligi hoopis teistsuguseid inimesi – see, kellega koos oleme, on peegelpilt meist endist.

„Ära karda võtta vastu uusi väljakutseid ja edasi liikuda. Ainult ise samme tehes muutub ka maailm meie ümber. Kui puhastame enda tunded, hakkab meie energia muutuma ja tulevad ka õiged inimesed,” soovitab ta. Trofimov kirjeldab head suhet sellisena, kus mõlemad pooled saavad olla nemad ise ja aktsepteerivad teist inimest samuti 100%.

Eesti meeste suurim probleem

Trofimov toob välja tõsiasja, et tihti on end ära kaotanud just mehed. Nad rabelevad nagu hullud, teevad tööd, kuklas on kohuse- ja süütunne, et olla pere jaoks piisav, teadvustamata, et nad kaotavad kontakti iseendaga. „Mehed teevad endast justkui tinasõduri – jäiga ja tundetu mehe, aga sellise mehega ei taha naine ega lapsed koos olla,” nendib ta. Selle taga on tihti pikk põlvkondade muster, mida peaks teadvustama ning vabastama.

Seetõttu korraldab Trofimov meeste väeringe, kus ongi vaid mehed koos, iseendana. Nad arenevad, teevad praktikaid, vabastavad enda seest emotsioone.

Ta rõhutab, et see pole mingi nuturing, ent tunnete tundmine on täiesti okei – olgu see siis viha, kurbus, süütunne, kohusetunne või hirm. Ja naised on tihti öelnud, et mees on väeringis kui muutunud – miski on läinud kergemaks, silm säravaks ja tagasi on mõnus mees, kellega kunagi sai tutvutud.

Just tunnete tundmine on Trofimovi sõnul meeste õnne alus. „Igas suures mehes on endiselt sees üks väike poiss, kes vajab tähelepanu. Kui teda märgatakse ja tal lubatakse end väljendada, saab suur mees läbi selle endasse rahu tagasi. Naiste kõige olulisem roll on anda oma meestele ruumi, julgustada neid olema ehedad, ausad, siirad ja vabad,” räägib ta.