Reklaam sulgub sekundi pärast

Hambaarst teab: kuidas sa tahtmatult oma hambaid kahjustad

Kaunis naeratus on ilusa inimese peamine relv, mille omamiseks peab oma hammaste tervise eest igapäevaselt hoolitsema. Küll aga teevad paljud meist tahtmatult just selliseid vigu, mis on hammaste tervisele äärmiselt laastavad. “Hammaste eest hoolitsemise vundamendiks on ennetav hooldus,” räägib hambaarst Bill Kohn. Järgi Kohni nõuandeid ning väldi neid asju.

Kaunis naeratus on ilusa inimese peamine relv, mille omamiseks peab oma hammaste tervise eest igapäevaselt hoolitsema. Küll aga teevad paljud meist tahtmatult just selliseid vigu, mis on hammaste tervisele äärmiselt laastavad. “Hammaste eest hoolitsemise vundamendiks on ennetav hooldus,” räägib hambaarst Bill Kohn. Järgi Kohni nõuandeid ning ära tee järgmiseid asju:

1. Hambaarsti vältimine. Sa küll pesed ja loputad oma suud igapäevaselt ning oled selleks apteegist parimad vahendid hankinud, aga sellest ei piisa. “Mõtle oma suust nagu masinast, mida tuleb aeg-ajalt professionaali juures kontrollimas käia,” ütleb Kohn. Käi hambaarsti vastuvõtul vähemalt kord aastas. 

2. Ebaregulaarne ja ebapiisav harjamine ning loputamine mõjub sinu hammastele kohutavalt. Võta hambapesuks aega ning tee seda põhjalikult. Paljud inimesed ei loputa korra päevas oma suud suuveega, aga see on hammaste tervise säilitamisel väga oluline tegevus. Suuvesi aitab hävitada baktereid, milleni hambahari ei ulatu. 

3. Pesed oma hambaid valesti. Hambaid pestes tuleb seda teha ringjate liigutustega, mitte lihtsalt harjaga edasi-tagasi nühkida. “Jõuline hammaste edasi-tagasi nühkimine valet hambapastat kasutades on üks halvematest asjadest, mida oma hammastele teha saab,” ütleb Kohn. 

4. Oled valinud vale hambapasta. Mõned hambapastad, eriti nn looduslikud, on fluoriidivabad. Viimane on aga hammastele vajalik. “Üks hambapesu peamisi plusse ongi just see, et saaksid pesu käigus oma hammastele fluoriidi kihi,” teab hambaarst. “See aitab bakteritest kahjustatud hammastel terveneda.” 

5. Sa kasutad oma hambaid tööriistana. Leia see ekstraminut kääride otsimiseks ning ära kasuta pakendite avamiseks oma kauneid hambaid. 

6. Sa närid jääkuubikuid või teisi kõva tekstuuriga asju nagu näiteks puuviljades leiduvad kivid. “Hambad pole selliste asjade närimiseks piisavalt tugevad. Kõige hullem näide on loomulikult jää, sest sel juhul lisandub ka temperatuurist põhjustatud kahju.” Just kuuma ja külma vahelduv tarbimine lõhub su hambaid. See tekitab hammastesse praod, mida sa ise näha ei pruugi. 

7. Suhkrut sisaldavate jookide tarbimine. “Kui su laual on pidevalt suhkrurikas jook, siis toidad suus olevaid baktereid just sellega kõige paremini,” ütleb Kohn. Suhkrurikkad mahlad ja eriti karastusjoogid pole sinu tervisele ka üldisemas plaanis kuidagi kasulikud, hoopis vastupidi!

 

Allikas: womenshealthmag.com