Tahad olla saledam? Loe ja proovi täna

Söök ei ole pelgalt kõhutäide, vaid meile eluliselt oluline energiaallikas. Me teeme iga päev valikuid, mida süüa ja mida mitte ning sageli kiputakse valima toitu, mis maitseb küll hea, ent keha ei saa sellest vajalikke toitaineid kätte ning selle tulemusena on kõht peagi taas tühi ja lisakilod tekivad ilma, et me sellest arugi saaksime. 

Söök ei ole pelgalt kõhutäide, vaid meile eluliselt oluline energiaallikas. Me teeme iga päev valikuid, mida süüa ja mida mitte ning sageli kiputakse valima toitu, mis maitseb küll hea, ent keha ei saa sellest vajalikke toitaineid kätte ning selle tulemusena on kõht peagi taas tühi ja lisakilod tekivad ilma, et me sellest arugi saaksime. 

Kui sa sööd toitu, mis sisaldab rohkelt kaloreid, ent on toitainetevaene, siis kõht ei saa korralikult täis ja keha ei saa seda, mida tal vaja on. Juuksed, küüned ja nahk muutuvad elutuks, energiatase langeb, enesetunne on kehv ja sa võtad kaalust juurde. 

Mida siis süüa, kui aega napib ja oleks vaja kiirelt head energiat? Allpool toome välja 5 tervislikku vahepala, mida sinu organism ka tõepoolest vajab!

1. Pähklid, mandlid

Pähklid sisaldavad suures koguses mineraalaineid, vitamiine, kasulikke rasvhappeid, valke ja kiudaineid. Piisab ühest peotäiest pähklitest ja tunned end taas energilisena. Kui sa sööksid selle asemel näiteks ära paki krõpse, siis ei saa sinu keha ühtegi kasulikku ainet, küll aga saad hunniku tühje kaloreid, liigses koguses soola ja rasva, mis otse puusadele maandub! Krõpsude kõrge soolasisalduse tõttu tekib sul ka vedelikupeetus! Seega valik on sinu! 

2. Hapendatud piimatooted

Jogurt, keefir ja hapupiim on väga head kaltsiumi- ja valguallikad ning lisaks täidavad nad kõhtu. Poes tooteid võrreldes jälgi seda, et valgusisaldus 100 grammi kohta oleks minimaalselt 3 grammi! Kvaliteetsematel toodetel on rasvasisaldus pigem kõrgem, süsivesikuid on vähem ja valke rohkem. Hapendatud piimatooted reguleerivad ainevahetust, aitavad organismil jääkainetest vabaneda ning tänu kaltsiumisisaldusele teevad ka luud tugevamaks. Kas teadsid, et keefiri juues omastab sinu keha kaltsiumit paremini kui piima juues – see vastab tõele.

3. Täisteratooted

Leib, müslid, näkileivad – söö neid julgelt, sest tegu on energiat andvate vahepaladega, mis sisaldavad kiudaineid ja vitamiine. Pööra tähelepanu sellele, et tegu oleks täisteratootega, mille suhkrusisaldus oleks võimalikult madal. Täisteratooted sisaldavad aeglaselt imenduvaid süsivesikuid, mis on meile kasulikud, ent kui neile on lisatud suhkrut, siis pole enam tegu tervisliku vahepalaga. Just müslide ja müslibatoonide valikul tasub pakendil koostisosi lugeda – kui näiteks 60 grammist süsivesikutest 30 grammi on suhkrud, siis jäta kaup poeriiulile. Parim valik on toode, mille kiudainete sisaldus 100 grammi kohta on minimaalselt 10 grammi ja suhkrusisaldus maksimaalselt 5 grammi! 

4. Tume šokolaad, toorkakao

Rohkelt valke, mineraalaineid, kiudaineid ja kasulikke rasvu sisaldav tume šokolaad annab energiat ja reguleerib veresuhkru taset. Kusjuures tume šokolaad ja toorkakao sisaldavad väga suures koguses valke ning neid saab isegi võrrelda valgupulbritega, mida tarvitavad sportlased, et lihased kiiremini taastuksid. Hea soovitus: soojenda 3,5% täispiim, võta kruus ja pane selle põhja 25 grammi tükeldatud tumedat šokolaadi, vala piim peale ja sega. Naudi julgelt! 

5. Puuviljad ja marjad

Need sisaldavad häid süsivesikuid ja kiudaineid, rääkimata vitamiinidest ja mineraalainetest. Kindlasti tasub mahladele eelistada värsket kraami ja et hooaeg on peagi käes, siis kasuta seda ära. Söö iga päev vähemalt paar peotäit marju, pista kotti paar õuna, pirni, kiivit, greipi või mõnda muud puuvilja. 

Allikas: internet

Toimetas: Karin Karu