Lubasid sel aastal olla sportlikum? Need nipid aitavad lubadust pidada!

Lubasid sel aastal olla sportlikum? Need nipid aitavad lubadust pidada!

Esimesed kakskümmend päeva uuest aastast on selja taga ning lubadused ja eesmärgid paljudel juba paberile pandud. Nüüd algab see keerulisem aeg – rakendamine. Energia Kliinik jagas Buduaarile häid ideid, kuidas uuel aastal rohkem liikuda ja oma tervise nimel antud lubadusi täida.

Esimesed kakskümmend päeva uuest aastast on selja taga ning lubadused ja eesmärgid paljudel juba paberile pandud. Nüüd algab see keerulisem aeg – rakendamine. Energia Kliinik jagas Buduaarile häid ideid, kuidas uuel aastal rohkem liikuda ja oma tervise nimel antud lubadusi täida.

Kas oled vaadelnud lasteaialapsi või veelgi nooremaid ennastunustavalt mängimas? Kui täiskasvanud suudaksid end unustada liikumist eeldavaid igapäevategevusi tegema samamoodi nagu need pisikesed, siis oleks meil palju vähem probleeme paljusid kummitavate tervisehädadega, nagu kõhukinnisus, gaasid, aeglane seedimine, jms. Samuti oleks meid kimbutamas palju vähem ülekaalust tingitud veresoonkonna haigused, diabeet, liigesehaigused ja depressioon.

Niisiis! Kui sinu uusaastalubaduseks oli ennast armastada, oma keha eest hoolitseda ja talle lubada auga välja teenitud liikumisvõimalusi, siis järgnevaga aitame sul „lainel püsida“ ja teha plaan, millega vähemalt aasta lõpuni vastu pead.

Stress – liikumine – stress – liikumine 

Pead olema teadlik, et see jada võib nihkuda mõlemas suunas, kui oskad oma keha kuulata. Stressi korral väheneb meie soov liikuda, AGA pea meeles ka seda, et liikumine on parim vahend stressi vastu. Sellepärast, kui märkad, et oled jäänud juba teist õhtut järjest diivanile kössitama, tõuse otsustavalt püsti ja astu uksest välja – kasvõi pooleks tunniks korraga. See aitab jälle liikumisrutiini tagasi saada. Just liikumine on see, mis aitab sul hakkama saada vaimse pinge ja kiire tempoga.

Hommikune rutiin

Hommikvõimlemine hirmutab paljusid, kuid kui sa ei taha päris aeroobikaga oma päevi alustada, leia oma stiil. Paljusid harjutusi saab teha isegi voodist tõusmata, sooja teki all, silmad kinni – keha intensiivne hõõrumine ja silumine südame suunas, tiibeti munkade iidsed harjutused, selili maas jalgratta sõit. Veelgi rohkem on neid harjutusi, milleks pead end AINULT üle voodi ääre veeretama – planking, kätekõverdused (ideaalsed meestele), jooga, 5 tiibetlast, Päikesetervitus. No ja kui nüüd juba püsti oled valmis tõusma ja õue värske õhu kätte minema, siis kiirkõnd, sörkjooks ja sinna juurde hüppenöör, peapeal- või turiseis, lõua tõmbed … ohh kui palju põnevat saab teha, kui juba liikuma saad.

Hommikvõimlemine aitab kogu päeva erksamana püsida, ja kui teed seda esimese asjana hommikul, siis ei saa enam ükski päevane üllatus sinu rutiini rikkuda. Lisaks kiirendab hommikvõimlemine ainevahetust terveks päevaks ja see tähendab, et peale efektiivsema kalorite põletamise, omastab keha ka paremini toitaineid!

Sina oled number 1

Tee endale „püha aeg“ päevas, mis on sinu ja ainult sinu vähemalt kolmel päeval nädalas ja sisusta see meeldiva füüsilise tegevusega. Alustuseks sulge silmad, koonda tähelepanu endale ning küsi mõttes: „Mida mu keha praegu tahab teha?“ Ja just seda järgneva tunni-kahe-kolme jooksul teegi. Pea ainult meeles, et see peab olema liikumist nõudev tegevus. Sõbrannaga kohvikusse jalutamine ei lähe arvesse. Naudi seda aega ja iga liigutust ning tunneta, kuid Sinu keha seda samuti naudib!

Õpi uus hobi

Võta käsile spordiala, mille õppimisele oled juba ammu mõelnud. Uus ala innustab ja ergutab ka selleks aega leidma. Lisaks võid nii leida ka uusi sõpru, kes motiveerivad sind veelgi enam liigutama. Uueks hobiks võib olla ka tantsimine – õhtuse kino, kohviku või baari asemel mine hoopis tantsima!

Olmeliikumine

See on tegelikkuses aktiivse päeva A ja O. On tehtud katseid, mida saad ka enda puhul lihtsalt korrata – kanna terve päev sammulugejat ning vaata, kui suur erinevus on päevadel, kus järgid järgmisi lihtsaid reegleid:

Lähed alati jala, kui kõndimisele kuluv aeg on alla 15 minuti

Igas töötunnis leiad vähemalt 4 korda põhjuse laua tagant püsti tõusta ning 5 m liikuda ja end lae poole välja sirutada, korraks kõik lihased pingesse tõmmata ja lõdvestada ning kummardudes sõrmed põranda poole venitada (arvesse läheb ka WC-s käik, lõunale minek, printerist paberite toomine vms, kui lisad neile käikudele ka kirjeldatud sirutuse ja venituse)

Lõunapausist sisustad poole jalutuskäiguga

Jood igas tunnis vähemalt klaasi vett

Bussiga tööle minnes lähed esimese/viimase peatuse jala

Autoga pargid alati parkla kõige kaugemasse võimalikku nurka

Vaheta soojemal ajal auto jalgratta või jala käimise vastu

Otsi üles trepid ja kasuta neid

Uuringud on näidanud, et need, kes päeval ei unusta end liigutamast ja sirutamast, tunnevad end õhtul vähem väsinuna. Kasuta endorfiine, mis sinu keha liikudes toodab ning naudi sellest saadavat mõnusat olemist.

Lastega mängima

Ei olegi vaja palju – juba 10-15 minutit lastega tempot hoida annab mõnusa igapäevase lisakoormuse. Boonusena veel see lapselik elevus, kilked ja naeratus näol. Sarnast koormust saad ka aiatöid tehes või koertega mänguplatsile minnes. Tähtis on need vahepalad sobitada igasse päeva! Üks kord nädalas jääb enda ja laste petmiseks.

Nakata pereliikmeid 

Koos on lõbusam ning lihtsam liikumisest rutiini luua ning selle tulemusel on kogu pere rõõmsam, tervem, energilisem ja edukam. Ära jää kõrvaltvaatajaks, kui teistel on põnev – minge matkama, ole vabatahtlikult kesktormaja, kiiguta lapsi, proovi ka ise ronimispuud järgi – usu see kõik on põnev, kui naudid ja unustad selle, et teised täiskasvanud sind (kadedusest muide) vaatavad. Lapsed on kahtlemata rahul, kui vanemad nendega liituvad.

Terve keha küsib paremat toitu

Paljud on seda kindlasti omal nahal tundnud, et aktiivsema eluviisi puhul küsib meie keha ise kvaliteetsemat toitu. Ühel hetkel mõistad, et kartulikrõpsu asemel sirutad käe hoopis pähklikoti järele ja värskenduseks kannad käekotis kaasas veepudelit ja puuvilja. Usu mind, see läheb nii – ole selleks valmis!

Puhkus – parim abimees

Rohkem liikudes on oluline anda kehale taastumiseks aega. Parim, kui see on kvaliteetne une aeg pimedas ja vaikses, hästi tuulutatud ruumis. Enamasti tõdevad trenniga alustajad, et kui esmane kehaline väsimus on üle läinud, väheneb une vajadus keskmiselt isegi terve tunni. Seega ära muretse, kui sinu aktiivne aasta tundub esialgu väsitav olema – luba omale süümepiinadeta 8 ilu-une tundi ööpäevas.

Kusagilt valutab?

Ära ignoreeri keha märguandeid. Kui kusagilt tunned, et ei ole „õige tunne“, mine tervisekontrolli. Haigusi ennetada saame tihti toitumise, liikumise ja muude lihtsate vahenditega. Keegi meist ei taha ju ravida  kõhuvalu, kui seda oleks saanud õige toitumise või paari lihtsa toidulisandiga ennetada. PS! Kõik terviseuuringud ei tähenda süste ja muid valusaid protseduure, mõned neist võivad olla isegi nauditavad puhkuseminutid, nagu näiteks bioresonants uuring.

Vajad veelgi põhjuseid?

Regulaarse liikumisega tugevdad immuunsüsteemi ja oled paremini kaitstud talvel luuravate viiruste vastu. Isegi kui haigestud, siis on keha kiirem paranema.

Ära hoia end tagasi igasuguste esialgu naljakate ideede realiseerimisest. Tee seda, mis mõttesse tuleb ja mille järgi sinu keha igatseb – tantsi poes või keset tänavat, kui kuuled oma lemmiklaulu, jookse paljajalu kastemärjas rohus, mine paduvihma ajal bikiinides õue, mängi lumesõda … Sinu elu on ju nii ilus!

Lõpetuseks tea, et sinu ümber on alati inimesi, kes sind armastavad ja kes tahavad, et sa oleksid õnnelik. Seda sama tahad ju ka sina? Liikumine tõstab rahulolu endaga, suurendab õnnetunnet, ning kui tunned end õnnelikuna, siis saad muuta õnnelikumaks ka sind ümbritsevate inimeste olemise. 

 

PS! Uusaastalubadusi aitab täita ka Buduaari 2015 elustiilimärkmik, mis sisaldab erinevaid toitumise ja treeningu jälgimisvorme. Tutvu lähemalt siit ja soeta endale märkmik kaubandusvõrgust või Buduaar.ee tellimiskeskkonnast.

 

Buduaar.ee