Treeni targalt ehk võta tehnika appi!

Treeni targalt ehk võta tehnika appi!

Treeningtulemuste ja tervisenäitajate jälgimine kodusel teel on tänapäevaste seadmete abiga tehtud lihtsamast lihtsamaks, kui ainult oskame valida omale sobiva seadme. Kuidas aga endale see õige abimees valida, mis just kõige vajalikumat infot annab? Selleks leiad siit väikese spikri.

Treeningtulemuste ja tervisenäitajate jälgimine kodusel teel on tänapäevaste seadmete abiga tehtud lihtsamast lihtsamaks, kui ainult oskame valida omale sobiva seadme. Kuidas aga endale see õige abimees valida, mis just kõige vajalikumat infot annab? Selleks leiad siit väikese spikri.

Kehakaal koos keha rasvasisalduse mõõtjaga
Sobib igaühele, keha rasvasisalduse mõõtmise funktsioon on mõeldud kasutamiseks alates 18. eluaastast.
Kehakaal on ilmselt levinuim abimees füüsilise vormi jälgimiseks. Nüüd on lõpuks kokku pandud elektrooniline kehakaal ja keha rasvasisalduse mõõtja ehk kaalud, mis suudavad täpselt ja valutult mõõta lisaks kaalule ka keha rasvasisaldust. See annab võimaluse paremini jälgida, kas kaotatud kilod on ikka tõepoolest treeningu tulemus ja kaotame keharasva, mitte väärtuslikku lihasmassi. Keha rasvasisalduse jälgimine dieedi või fitnessi kuuri ajal võimaldab teada saada püsivalt vähenenud kehakaalu.
Näiteks võimaldab Omroni – lipulaev selliste kaalude tootjana – tippmudel saada teada keha skeletilihaste osakaalu, kehamassi indeksit ja kalorikulu puhkeasendis. Lisaks on veel võimalik teada saada oma siseelundite rasvataset ja klassifikaatorit ning klassifikaatorit skeletilihaste protsendi kohta. Ja loomulikult ülimalt täpselt kehakaalu, sest seadme täpsusaste on meditsiiniseadmele vastav.

Vererõhumõõtja
Vajalik tõsisemale, teadlikule ja/või eakamale treenijale, südame-veresoonkonna haiguste puhul vajalik regulaarseks kontrolliks.
Normaalne vererõhk on <130 / <85 mm Hg
Piiripealne vererõhk on 130–139 / 85–89 mm Hg
Kõrge vererõhk on >140 / >90 mm Hg
Iga täiskasvanu peaks kontrollima oma vererõhku vähemalt korra aastas. Juhul kui suguvõsas on teada kõrgvererõhktõve, südameinfarkti või ajuinsuldi esinemist, samuti kui vererõhu näitajad on piiripealsed (130–139 / 85–89 mm Hg), tuleks vererõhku mõõta sagemini.
Vererõhu mõõtmine on vajalik just keha üldise vormi ja treeningtulemuste hindamiseks, samuti ületreeningu ja stressi vältimiseks.
Vererõhumõõtjaid on saadaval kahte tüüpi – aparaat, mis mõõdab randmelt, ja aparaat, mis mõõdab õlavarrelt.
Randmelt mõõtmise vererõhuaparaadid on väikesed ja sobivad suurepäraselt inimestele, kes peavad vererõhku mõõtma tihti – seda ka kodust eemal, sest need on tihti nii väikesed, et mahuvad isegi käekotti. Lisaks on need veel silmapaistvalt stiilse ja moodsa disainiga.

Sammulugeja
See on ideaalne kingitus eakamale ja/või algajale treenijale, samuti neile, kes tahavad trenni mahutada päevakavasse ilma spordiklubisse minemata. Parim igapäevaseks liikumisaktiivsuse hindamiseks.
Kõige lihtsam ja elementaarsem viis treenimiseks on käimistreeningud. Käimistreening on väga lai mõiste – selleks võib olla nii matk looduses kui ka poes käimine. Oluline on, et sammumine oleks järjepidev ning kestaks korraga üle 10 minuti. Päevas peaks nii kogunema vähemalt 10 000 sammu.
Omron oli esimene tootja, kes valmistas digitaalse kiirendusandureid kasutava sammulugeja, mis on oluliselt täpsem pendliga eelkäijatest – see ei loenda võnkeid ja rappumisi, nagu traditsioonilised pendelmehhanismil põhinevad sammulugejad. Nii annab Omroni pedomeeter mitmekülgset ja usaldusväärset tagasisidet sinu igapäevastest käimistreeningutest, motiveerides pidevalt rohkem tähelepanu pöörama keha vormishoidmisele. Kõik Omroni sammumõõtjad loevad kokku iga päevas astutud sammu ja näitavad lisaks eraldi aktiivseid samme, arvutavad päevas läbitud vahemaa, kulutatud kalorid ning täiuslikumad mudelid arvutavad lisaks põletatud rasva jpm. Sammulugeja hind on soodne, mis teeb sellest armastatud abimehe paljudele mõõduka koormusega treenijatele. Iga samm loeb, loe need kõik kokku!

Pulsikell ehk südame löögisageduse monitor
Sobib igapäevaselt sportliku kellana igaühele, erinevate treeningute jälgimiseks, koormuse sobivuse hindamiseks, ületreeningu ja stressi vältimiseks, edasijõudnud ja/või teadlikule treenijale, kes huvitub keha reaktsioonist koormusele.
Pulsikella kasutamise eesmärgiks võib olla taastusravi, kehakaalu vähendamine, sportliku vormi hoidmine või parandamine. Samuti pakuvad pulsikellad suurepärast võimalust kontrollida oma treeningute intensiivsust just erineva suunitlusega treeningute ajal. Tänu pulsikellade arengule on nende kasutamine kujunenud kõige lihtsamaks ja populaarsemaks sporditreeningu monitooringu viisiks.
Selleks, et pulsikella kasutamisest treeningul maksimaalselt kasu saada, tuleks eelnevalt teha koormustest, mis määrab just konkreetsele kasutajale parimad pulsivahemikud ja sobivad treeningkoormused.

Parim valik kvaliteetseid Omroni ja Polari treeningu jälgimise seadmeid ja tervisetooteid on müügil “Käi jala!“ tervisepoes http://epood.kaijala.ee/

 

Kätrin Karu
Buduaari ajakiri, september 2010