Reklaam sulgub sekundi pärast

ÕIGE VÕI VALE? Lükkame ümber levinud toitumismüüdid

Toitumismüütide purustamine
Toitumismüütide purustamine — FOTO: 123rf

Toitumismaailmas leidub palju müüte ja väärarusaamu. Olemasoleva tohutu hulga teabe tõttu on lihtne sattuda dieeditrendide ja toitumisalaste "faktide" ohvriks, mis ei pruugi olla täiesti õiged. Purustame mõned levinumad toitumismüüdid, et aidata teil teha teadlikke toiduvalikuid.

Müüt 1: Süsivesikud on vaenlased

Müüt: Süsivesikud põhjustavad kaalutõusu ja neid tuleks vältida.

Tõde: Süsivesikud on olulised makrotoitained, mis annavad kehale energiat. Oluline on valida õiged süsivesikute tüübid. Täisteratooted, puuviljad, köögiviljad ja kaunviljad on suurepärased kasulike süsivesikute, kiudainete ja oluliste toitainete allikad. Süsivesikuid, mida leidub magusates suupistetes ja rafineeritud teraviljades, tuleks piirata, kuid kõigi süsivesikute vältimine pole vajalik ja võib olla tervisele kahjulik.

Müüt 2: Rasvade söömine teeb paksuks

Müüt: Rasvade tarbimine viib otsekohe kaalutõusuni.

Tõde: Kõik rasvad ei ole ühesugused. Tervislikud rasvad, mida leidub avokaadodes, pähklites, seemnetes ja oliiviõlis, on olulised aju funktsioneerimiseks, hormoonide tootmiseks ja toitainete imendumiseks. Töödeldud toitudes leiduvad transrasvad ja liigselt küllastunud rasva tuleks vältida. Tervislike rasvade mõõdukas tarbimine võib toetada kaalulangust ja üldist tervist.

Müüt 3: Detox on vajalik

Müüt: Detox-dieedid ja puhastused on vajalikud toksiinide eemaldamiseks kehast.

Tõde: Inimkeha on loomulikult varustatud toksiinide eemaldamiseks maksa, neerude, kopsude ja naha kaudu. Kuigi puuviljade, köögiviljade ja täisväärtuslike toitude rikkalik dieet toetab neid loomulikke protsesse, puuduvad teaduslikud tõendid, et detox-dieedid või puhastused pakuvad eeliseid. Tegelikult võivad äärmuslikud detoxid mõnikord rohkem kahju teha, kui head, jättes keha ilma olulistest toitainetest.

Müüt 4: Söögikordade vahelejätmine aitab kaalust alla võtta

Müüt: Söögikordade, eriti hommikusöögi, vahelejätmine aitab kiiremini kaalust alla võtta.

Tõde: Söögikordade vahelejätmine võib viia suurenenud näljatunde ja ülesöömiseni hiljem päeval, häirides teie ainevahetust ja potentsiaalselt põhjustades kaalutõusu. Tasakaalustatud, regulaarne toitumine hoiab energiataseme stabiilsena ja toetab tervislikku ainevahetust. Keskenduge toitaineterikastele toitudele ja suupistetele, et säilitada tervislikku kaalu ja vältida ülesöömist.

Müüt 5: Valk on oluline ainult kulturistidele

Müüt: Ainult sportlased ja kulturistid peavad muretsema oma valgu tarbimise pärast.

Tõde: Valk on oluline kõigile, mitte ainult sportlastele. See mängib olulist rolli kudede ehitamisel ja parandamisel, ensüümide ja hormoonide tootmisel ning immuunsüsteemi toetamisel. Kuigi sportlased võivad vajada rohkem valku lihaste taastumise toetamiseks, vajab keskmine inimene ikkagi piisavas koguses valku, mida saab lahjadest lihadest, piimatoodetest, ubadest ja pähklitest, et säilitada üldist tervist.

Müüt 6: Hilisõhtune söömine põhjustab kaalutõusu

Müüt: Toidu tarbimine pärast teatud kellaaega põhjustab kaalutõusu.

Tõde: Kaalutõus on rohkem seotud toidu üldise kvaliteedi ja kogusega kui söögiaegadega. Hilisõhtune söömine võib kaasa aidata kaalutõusule, kui see viib liigsete kalorite tarbimiseni, eriti ebatervislike suupistete. Keskenduge kogu päeva jooksul tasakaalustatud dieedile ja kui tunnete end öösel näljasena, valige tervislikud suupisted.