Reklaam sulgub sekundi pärast

ERATREENER KATRIIN avaldas 3 toitumise põhitõde, mida kõik teada võiksid

Karin Karu

Katriin Kool
Katriin Kool — FOTO: erakogu

Teades toitumisest rohkem oskame me ka oma menüüd targemalt kokku panna ning see omakorda tähendab, et meie toidulaud muutub tervislikumaks.

Eratreener Katriin Kool avaldas Buduaarile toitumise põhitõed, mida kõik teada võiksid. 

Katriin tõdeb, et toitumise osas tasuks jälgida reegleid, millest sa suudad jätkusuutlikult kinni pidada. "Mina õpetan, kuidas jõuda oma toidu eesmärgini nii, et selline toitumisstiil sobitub ka sinu igapäevase eluga kokku. Selline 80/20 - 90/10% ehk siis 80-90% ajast toitud tervislikult ja 10-20% ajast saad endale lubada kõike, mida hing ihaldab. Et saaks ka üritusi ja lähedastega kokkusaamisi nautida, tehes samal ajal seal kõige paremaid valikuid," ütleb ta.

Katriini toitumise põhitõed on aga:

1. Üks kõige suuremaid probleeme näiteks minu klientidel on pidev snäkiisu. Ja see tuleb tihti sellest, et ei sööda ära kolm korralikku isetehtud einet. Kohe kui mingi eine lükkub edasi või jääb vahele, on snäkiisu garanteeritud. See on pealt näha nii lihtne ja loogiline, aga samas väga paljud seda ei jälgi ja otsivad lahendusi mujalt, samal ajal kui vundament on ladumata.

2. Panna oma eined kokku võimalikult naturaalsetest koostisosadest ja võimalikult vähe pakendatud ja töödeldud toitudest. Nii lihtne on poelettide vahel sattuda segadusse, et kumb on siis parem, kas see või teine. Ja enamasti vaadatakse seda kahjuks ainult kaloraaži järgi. Kõige lihtsam on keerata see pakend teistpidi ja vaadata, mis koostisainete all on kirjas. Üle paari rea on juba väga töödeldud toit (sisaldab näiteks pulbreid, suhkruasendajaid, karrageene, glükoosi-, fruktoosisiirupeid, ksantaami jms). Otsi poelettidel oma lemmikutest parima koostisega variandid välja ja tarbi neid.

3. Ära karda rasvu ja valke. Kõige suurem valearusaam, millega naistele on salenemise eesmärgil suudetud ajupesu teha, on “low fat” tooted. Rasv (selle all ma mõtlen naturaalseid looduslikke rasvu näiteks loomaliha rasv, kohupiima rasv, avokaado rasv, ehtsa või rasv, mitte ultra töödeldud ja odav rasv, mis on näiteks maiustustes) on naise kehale ja hormoonidele väga kasulik. Rasvakartuse tagajärjel süüakse tihti aga hoopis rohkem süsivesikuid, mis iseenesest annavad sulle korraks energiat, kuid selle arvelt läheb kõht läheb kiiremini tühjaks ja kogu aeg tahaks snäkkida. 

Arvatakse, et rasvavaest dieeti pidades süüakse ära vähem kaloreid ja salenetakse, kuid tegelikult see sama rasvavaene dieet on põhjus, miks tekib rohkem isusid ja kokkuvõttes süüakse ära rohkem ära kaloreid. Nii toimides ei saa kõht kunagi täis ja keha ei saa normaalseks toimimiseks vajalikke kvaliteetseid rasvu toidust kätte. See on nagu iga tunni aja tagant ühe saiakese ära söömine ja imestamine, miks kõht täis ei saa, selle asemel et süüa ära korralik toidukord, mis ei tõsta veresuhkrut lakke ja saad selle pealt pea pool päeva tegutseda," õpetab Kool.