Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS OMA KEHA beebi tulekuks ette valmistada?

Pea iga naine tahab oma elus kunagi ka emaks saada, seepärast pole kunagi liiga vara ega liiga hilja oma viljakusele mõelda. Ükskõik, kas plaanid rasestuda täna ja kohe või kuskil kaugel tulevikus teadmata aja pärast, saad siit näpunäiteid, kuidas oma keha beebi jaoks ette valmistada. 

Pea iga naine tahab oma elus kunagi ka emaks saada, seepärast pole kunagi liiga vara ega liiga hilja oma viljakusele mõelda. Ükskõik, kas plaanid rasestuda täna ja kohe või kuskil kaugel tulevikus teadmata aja pärast, saad siit näpunäiteid, kuidas oma keha beebi jaoks ette valmistada. 

Enamik naisi valmistub raseduseks juba aastaid varem, pannes enamasti rõhku majanduslikele ja sotsiaalsetele aspektidele, jättes aga selle kõige olulisema – oma keha – unarusse. Samuti peetakse viljakust millekski, millesse ise sekkuda ei saa ning mida ei ole võimalik mõjutada. Niisiis juhtubki, et kui lõpuks on naist tabanud see kauaoodatud õige hetk ja valmisolek lapsi sünnitada, ei toimugi rasestumine üleöö. See võib võtta isegi aastaid aega. Täpselt nii, kui valmistad oma kodu lapse tulekuks ette, tuleb seda teha ka oma kehaga.  

Isegi kui oled otsustanud alles viie aasta pärast lapsevanemaks saada, on sul võimalik juba täna oma keha jaoks üht-teist olulist ära teha. Pane ka tähele, et sinu rasestumisvõime on tunduvalt suurem kahekümnendatel eluaastatel kui kolmekümnendatel ja hiljem, seega mida rohkem sa oma keha praegu hoiad, seda vähem komplikatsioone hiljem tekib.

Kuidas oma viljakust tõsta?

Sa soovid rasestuda ... VIIE AASTA PÄRAST

Kasuta kondoomi. Selleks, et oma viljakust säilitada, pea ise meeles ja palu oma partneril alati kondoomi kasutada. Klamüüdiasse haigestunute arv on viimasel kümnendil drastiliselt suurenenud ning selle diagnoosimata jätmine võib põhjustada seisundi, mille tõttu võib su rasestumisvõime oluliselt halveneda. Lisaks sellele on klamüüdiat raske isegi kahtlustada, kuna sellel puuduvad sümptomid ja see võib aastateks organismi ennast koguma jääda.  

Räägi oma emaga. Kui sul emal on olnud endometrioos (sagedasti esinev krooniline haigus, mille puhul emakaõõnt vooderdava limaskesta (endomeetriumi) taoline kude paikneb kolletena väljaspool emakat – toim), on ka sul selleks soodumus. Juhul kui sul on sellega juba probleeme, on viimane aeg haigusega tegelema hakata. 

Loobu sigarettidest. See võib kirglikule suitsetajale olla kui õudusunenägu, kuid pole midagi hullemat, kui sigaretisuitsus sisalduvad kemikaalid, mis mõjuvad halvasti munasarjadele ning kahjustavad raku DNA-d. 

Piira alkoholi tarbimist. Alkohol takistab oluliste toitainete imendumist ning mõjub diureetiliselt, suurendades ka teiste toitainete kehast väljutamist, mis omakorda vähendab su munarakkude kvaliteeti. 

Mida tema peaks tegema?

Millegipärast arvatakse, et mees ei ole rasestumise eest sugugi vastutav isik. Tegelikult see nii ei ole ning mees peaks eelkõige regulaarselt laskma kontrollida oma munandeid tükikeste suhtes, et välistada munandivähk. Samuti on ohu märgiks laienenud veresooned munanditel, mis põhjustavad paistetust ning mõjuvad halvasti sperma kvaliteedile ja viljastamisvõimele.  

Sa soovid rasestuda ... KAHE AASTA PÄRAST

Tee vajalik matemaatika. Mõõda oma kehamassiindeks (BMI=kg/m2) ning kui see jääb vahemikku 18,5–24,9, oled piisavalt heas vormis, et rasestuda. Kui see on aga ühel või teisel pool antud vahemikku, võib sul rasestumise peale koguni mitu korda rohkem aega kuluda ning on õige aeg oma toitumine üle vaadata. Lisaks sellele, et normaalkaalus naistel on lihtsam rasestuda, on ka raseduse kulg tervislikum ja kergem. 

Hoolitse oma suuhügieeni eest. Võib kõlada kummaliselt, kuid hamba- ja igemeprobleemid võivad sul emaks saamist segama hakata – ükskõik missugune põletikuline protsess kehas võib emakat mõjutada ja rasestumist takistada. Hamba- ja igemeprobleeme seostatakse ka raseduse katkemisega, seega on oluline kaks korda päevas hambaid pesta ja ka hambaniiti kasutada. 

Loobu pillidest. Kui sa oled juba pikemat aega rasestumisvastaseid tablette tarvitanud, on nüüd aeg neist loobuda. Kui sa siiski veel endas kindel ei ole, kas soovid rasestuda või mitte, kasuta seniks kondoomi.  

Ära üle pinguta. Kui mõõdukas treening võib su rasestumiskatseid kiirendada, võib liiga raskel treeningul olla hoopis vastupidine efekt. Koosta omale jõukohane ning vaheldusrikas treeningplaan ja liigu rõõmuga, nii ei lase sa stressil tekkida ning ka rasestumisega ei tohiks sel juhul probleeme olla.

Söö tervislikke rasvu. Rasestumiseks vajalike hormoonide tootmiseks peab kehas olema vähemalt 18% rasva (parimal juhul 20–25%), seega lisa oma menüüsse rasvane kala, pähklid, seemned jmt. 

Mida tema peaks tegema?

Manitse oma partnerit vähem alkoholi tarbima ning tervislikult toituma – nii toimides tõuseb nii sperma kvaliteet kui kvantiteet.

Sa soovid rasestuda ... JÄRGMISE 6–12 KUU JOOKSUL

Vähenda suhkru tarbimist. Rasestumise õnnestumiseks on parim süsivesikutevaba dieet, seega tarbi võimalikult vähe suhkrut ja süsivesikuterikkaid toite: saia, pastat, koogikesi, küpsiseid jt ning asenda need täisteraleiva, -pasta, pruuni riisi jt, mis imenduvad aeglaselt ning muuhulgas tekitavad pikemaks ajaks täiskõhutunde. 

Mine reisile. Päikesereis mitte ainult ei muuda sind rõõmsamaks ja romantilisemaks, vaid suurendab ka su viljastumisvõimet. Päikesest saadav D-vitamiin aitab viia tasakaalu naiste seksihormoonid ning meestel suurendada sperma hulka, samuti summutab see su immuunvastust, mille tulemusena väheneb võimalus, et emakas võõra DNA hülgab. 

Ära üle mõtle. Naudi seksi ja oma partnerit, nagu sa oled seda alati teinud, ning ära lasku kohustuslikku voodirutiini viljastumise eesmärgil – see ei aita kaasa, pigem tapab teie omavahelise kire ning sa ei pruugigi rasestuda. 

Ära liialda kohviga. On tõestatud fakt, et kofeiin, eriti see, mis sisaldub kohvis, vähendab viljastumisvõimet. Isegi üks tassitäis kanget kohvi võib su püüdlusi poole võrra kahandada. Püüa vältida nii kohvi kui teisi kofeiini sisaldavaid toite ja jooke vähemalt kolm kuud enne plaanitavat rasestumist. 

Ole beebi jaoks valmis. Väga paljud paarid on keskendunud vaid rasestumisele, kuid unustavad lapse tegelikult täiesti ära. Ole ka emotsionaalselt oma lapse jaoks valmis! 

Mida tema peaks tegema?

Sperma tootmiseks on vajalik madalam temperatuur kui mujal kehas. Kitsad teksad, kuum vann, pikad jalgrattasõidud, sülearvuti süles – kõik need võivad temperatuuri tõsta. Seepärast palugi oma mehel kanda mugavaid boksereid, käia sooja (mitte kuuma) duši all ning asetada sülearvuti mõnele muule pinnale.  

Tekst: Annaliisa Köss

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar suvi 2015