Reklaam sulgub sekundi pärast

COACH MARIA BAYDAR: meie aju ei ole disainitud meid õnnelikuks tegema, vaid elus hoidmiseks

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Härms

Coach ja koolitaja Maria Baydar ütleb, et praegusel ajal on inimeste jaoks kõige raskemad just vaimsed teemad ja vaimse tervise häired – ärevus, depressioon ja läbipõlemine.

„On inimesi, kes on saanud diagnoosi, kuid on ka inimesi, kes panevad ise endale diagnoosi ja pöörduvad seejärel minu poole. Kindlasti on ka väga palju inimesi, kes soovivad leida enda päris elu ülesannet ja eesmärki, mida elus teha – vahetada ametit, õppida midagi uut, leida endale elu mõte, mis annaks kire ja saavutada rahulolu, mis tuleks eneseteostusest,“ selgitab Maria. Ta toob välja eraldi ka suhete probleemid, millega üsna sageli tema poole pöördutakse. „Inimestel saab karikas täis – ei suudate enam ennast reeta ja endale valetada. Hakkavad igasugused allasurutud tunded esile tulema. Paljudel esineb pika enese reetmise tulemusena ka erinevaid terviseprobleeme. Ükskõik, kas see on seotud töö, suhete või mõningate teiste lahendamata jäänud teemadega, mingil hetkel hakkab keha andma märku, et enam niimoodi edasi ei saa.“

Polüteraapia muudab sind iseenda terapeudiks

Coach räägib, et enamasti pöördutakse tema poole siiski praktiliste tööriistade saamiseks ja omandamiseks. „Mõni aeg tagasi valitses inimeste sees lootusetuse tunne. Nüüdseks on inimesed juba väga teadlikud, mida nad tahavad saada – nad tulevadki minu juurde küsimusega, et ma jagaksin tööriistasid, praktikaid ja ülesandeid – kuidas nad saaksid ennast aidata. Polüteraapia just seda inimestele pakubki. See õpetab inimestele tehnikaid, kuidas iseennast aidata ja kuidas muutuda iseenda jaoks parimaks terapeudiks,“ selgitab Maria. Ta lisab, et polüteraapia on väga tõhus vahend ükskõik milliste väljakutsete lahenduseks. „Kui inimene soovib tõsta oma elukogemust ja enda elu kvaliteeti järgmisele tasemele, siis polüteraapia tehnikad seda just teha aitavadki.“

Teiseks Coachi poole pöördumise põhjuseks võib välja tuua enda potentsiaali avastamise. „Soov vabaneda enda ärevushäiretest, soov leida endas enesekindlus ja taastada enda eneseusku. Teha ära mingi kauaoodatud oluline samm,“ toob naine välja.

Universaalne meetod, personaalse lähenemisega

Maria sõnul on polüteraapia arendatud välja universaalse meetodina, mis toimib kõikide inimeste puhul. „Seal on piisavalt ruumi personaalsete ja isiklike kohanduste tegemiseks. On tulnud ette olukordi, kus me koos kliendiga leiame just temale sobiva praktika või meetodi, mis varem polüteraapias kasutusel pole olnud,“ toob coach erandliku näite. Üldiselt on polüteraapia tema sõnul universaalne meetod, milles on ruumi kohanduste tegemiseks ja mille järgi kõik inimesed saavad endale abi ning luua kergust, selgust ja teadlikust.

Enesereflektsioon, kui kõikide muutuste algus

„Ma olen aru saanud, et kõik inimeste probleemid, sõltumata sellest, et kas need on vaimsed või materiaalsed probleemid, need tulenevad enesereflektsiooni oskuse puudumisest,“ selgitab Maria. Kui ta peaks valima, et mis oleks see üks asi, millega parandada ükskõik mida, siis see olekski enesereflektsiooni oskuse suurendamine. Lihtsam selgitus sellele oleks – igapäevane eneseteadvustamine läbi ükskõik milliste tehnikate. „Selleks võib olla peegli ees rääkimine, päeviku pidamine, kõva häälega rääkimine, enda filmimine ja selle vaatamine, enda hääle salvestamine ja selle üle kuulamine,“ toob coach näiteid. Igasugune eneseteadvustamise tööriist on tema sõnul väga-väga suureks abiks ja paljud probleemid lahenevad selle kaudu ära. „Inimesel tekib selgus, teadlikus, suurem ja tugevam kontakt iseendaga. Ta seisab endaga silmitsi. Ta kuuleb vastuseid iseendast, sest mõistus on jube kaval osa inimesest. Seal on ainult mineviku materjalid. Seal ei ole mitte midagi uut. Nii, kui me jääme enda mõtetesse ketrama, siis me laseme oma ajul üle mõelda, mis on samuti väga suur probleem tänapäeva inimeste puhul. Kui me laseme endal minna ülemõtlemise keerisesse, siis pannakse vana plaat käima ja midagi uut sellest sündida ei saagi,“ selgitab naine, kuidas inimene ei teadvustagi endale, kuidas sellised automaatsed, mõtlemise ja tundmisharjumused teda üle võtavad, juhivad ja õnnetuks teevad. Ta lisab, et aju ei ole disainitud meid õnnelikuks tegemiseks, vaid hoopis meid elus hoidmiseks. „Kui me tahame mingeid muutusi ellu viia, siis me peame oma sisemaailmaga selget ja teadliku tööd, et me saaksime ennast kõrvalt vaadata. Alles siis saab teha otsuseid ja muutusi iseendas. Enesereflektsiooni tundmine ja arendamine on üks olulisemaid asju, mida iga inimene saab enda igapäeva elus ise ära teha,“ rõhutab coach.

Milline näeb välja seanss coach Maria Baydari juures?

Maria juurde saab vastuvõtule minna veebi teel või kohapeal Tallinnas, Tartus või Haapsalus. „Tavaline vastuvõtt näeb välja selline, kus inimene tuleb minu juurde, enne mida, ma palun tal mõtestada oma probleemid ja väljakutsed, millele ta lahendust ja abi soovib saada. Enne seansile tulemist ma palun tal luua soovitud eesmärk ja soovitud tulevik, millist elu ta päriselt soovib elada ja mis teeks teda päriselt õnnelikuks,“ kirjeldab coach. Maria seansil toimub veel palju suhtlemist, leitakse koos ülesse takistused ja ressursid. Läbi vestlusi luuakse selgust ja teadlikust iseendast. Coach on inimesele peegeldajaks ja kuulajaks. Esimese seansi lõpuks tutvustakse polüteraapiat – kuidas see saab inimest aidata, kuidas see saab teda aidata. Kuidas see toimib. Kuidas see käib ja milline tehnika selle taga on. „Enda peas ma valmistan juba ette kava, mida me hakkame inimesega läbima ja milliseid osasid me hakkame tervendama. Ma tutvustan talle seda kava, küsin nõusoleku, et ta oleks valmis seda tegema. Koos me paneme paika tempo, kui kiiresti soovitakse eesmärki saavutada. Tempo on igal inimesel väga erinev. Iga seansi lõpus annan ma igale inimesele vastavalt tema vajadustele kohandatud polüteraapia harjutusi, praktikaid ja tehnikaid, mida ta peab praktiseerima seansside vahel. Niimoodi hakkame me vaikselt edasi liikuma. Iga seanss võtame uue eesmärgi ja uue teema, läheme sügavamale. Ma analüüsin tema kodus kirjutatud ja tehtud praktikad läbi, et ma saaksin teda veelgi paremini aidata ja suunata,“ selgitab Maria.

Coach’i sõnul näeb polüteraapia ette, et iga inimene võtab väljaspool seansse vastutuse ise selles eest, kuidas ta oma elu kujundab. „On inimesi, kellele ma ei anna otseselt ülesandeid kaasa. Nendega me viime lihtsalt läbi vestlusi, kus ma küsin, peegeldan ja kuulan. Nende inimeste sees aktiveeruvad protsessid meie vestluse tulemusel. Otseseid praktikaid ja ülesandeid ma ei jaga, kui inimene pole nendeks valmis. Ühel hetkel peaks aga igaüks olema valmis, selleks et astuda muutust kaasatoovaid samme – muutma oma tundeid, harjumusi, mõtlemist, tundeid, endasse suhtumist, parandama enda lapsepõlve ja suhteid teiste inimestega. Kõik inimesed ei pruugi selleks kohe valmis olla,“ tõdeb naine.

Lõpetuseks soovitab Maria teraapilist, enesearengu teadlikku tööd igale inimesele. Kui inimene läbib parasjagu mõnda keerulist eluperioodi ja isegi kui talle tundub, et ta saab iseendaga väga hästi hakkama, siis soovitab coach ikkagi kellegagi peegeldada endas toimuvat. „Väljakutsete rohke periood on sellisel juhul tulemuslikum ja kasulikum. Väljakutsetest võib sündida selle inimese jaoks midagi väga erilist, kui ta läbib seda teadlikult. Kogemus üksi ei õpeta, kogemuse mõtestamine õpetab. Seda me teadlikus enesearengu töös just teemegi,“ ütleb Maria. Ta soovitab teatud hirmude ja väljakutsete puhul teha ka grupipraktikaid, kus koos on palju kergem teatuid pingeid lahustada. „Kui oled oma teekonna alguses, siis soovitan eraseanssi. Kes on juba enesearenguga tegelenud, nende soovitan eraseanssi, millele täienduseks osaleda grupiseanssides,“ jagab naine soovitusi.