Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas õnnetu suhe uuesti õnnelikuks muuta? Merliis Sulg jagab soovitusi

Merliis Sulg
Merliis Sulg — FOTO: GoodNews, Alice Märtin

Festivali Ühenduses High on Life peakorraldaja ja naiselikkuse treener Merliis Sulg, kes esineb 11. aprillil Buduaari kevadpeol, selgitab, et hea suhte valemiks on eelkõige usaldus ja tunne, et üksteist saab usaldada. Aga ka see, et armastuse andmine ja näitamine oleksid tasakaalus. Selleks, et suhe toimiks, saab ka ise väga palju ära teha.

Kuidas diagnoosida suhte tervist?

Hästi oluline on Merliisi sõnul see, et kas saame jääda suhtes iseendaks ja kas meie partner saab seda sama teha. Kas võid kohtuda oma sõpradega, kes sul enne olid või pead sõpru valima partneri järgi. Kas võid teha neid asju, mis sulle huvi pakuvad ning tegeleda oma hobidega või pead ennast tagasi hoidma. „Partneri pärast ei pea tingimata mingeid valikuid tegema, mis oleksid temale mugavamad. Hea suhe on see, kus saame jääda iseendaks ja lubame seda ka oma partnerile. Kas meie kommunikatsioon on armastav ja terve või on meie vahel asjad, millest me ei saa rääkida. Ehk kas meie suhtes on ausus,“ selgitab ta.

Merliis toob välja, et hea suhte valemiks on:

  • Usaldus. Kas üksteist saab ka päriselt usaldada.
  • Armastus ja selle näitamine – nii armastuse andmine kui ka näitamine peaksid olema tasakaalus.
  • Kommunikatsioon. Suhtlus peaks olema eluterve ja armastav.
  • Empaatia ja tundlikkus üksteise tunnete suhtes.
  • Huvi teineteise vastu ja kiindumine ehk kirg.
  • Oskus lahendada probleeme ja austus.
  • Areng. Ka areng on oluline, et suhtes toimuks areng, muidu muutub suhe igavaks.

Tihtipeale ei väljendata sõnadega seda, mis meile meeldib või mille eest oleme tänulikud

Merliis toob välja, et selleks, et suhe toimiks, saab ise eelkõige iseend tundma õppida,  mõista iseennast ja väljendada oma tundeid. Kommunikeerida ausalt ka siis, kui see meie partneri jaoks võib-olla mugav ei ole. Lisaks teha vahet enda ja partneri tunnete vahel. Kui teine on emotsionaalselt endast väljas, siis jääda enda keskmesse ning avatuks. „Me ei pea võtma vastutust partneri tunnete eest. Kindlasti pakkuma võimalust võtta ühist aega, korraldama kohtinguid või välja pakkuma viise, kuidas igapäevasest rutiinist välja tulla. Austama ja hindama enda partnerit ning sõnadega väljendama enda kiindumust, seda mis sulle meeldib ning mille eest sa tänulik oled - seda tihtipeale ei tehta,“ tõdeb naiselikkuse treener selle kohta, mida saab ise ära teha selle jaoks, et suhe toimiks.

Mida teha siis, kui suhe enam õnnelikuks ei tee, aga lahku minna ka kohe ei tahaks?

Merliis toob välja, et esimese asjana soovitaks ta minna paariterapeudi juurde. Nii tema ise kui ka mitmed Merliisi tuttavad on väga palju kasvanud ja saanud abi sellest, et kui kahekesi enam hakkama ei saa, siis kolmas inimene aitab peegeldada seda, mis parasjagu suhtes toimub. Ta selgitab, et meil tihtipeale ei ole neid oskuseid kaasa antud emapiimaga, kuidas lahendada konflikte ning rasketes olukordades toime tulla. Ainus asi, mida oskame, on põgenemine. Tegelikult on aga paari töös olemas erinevaid vahendeid, mille abil saab üksteisele lähemale jõuda ja minna läbi rasketest kohtadest. „Ei ole häbiasi küsida abi. See on peegeldus - kui oleme suhtes sees, siis me ei näe, mis seal toimub. Kui saame kolmandalt osapoolelt neutraalset peegeldust ja oleme valmis iseennast nägema ning ka partner näeb iseennast, siis väga palju võib muutuda.“

Merliisi soovitused, kuidas õnnetu suhe uuesti õnnelikuks muuta:

Uuri ja pane kirja, mis sind õnnetuks teeb. See aitab aru saada, mis on üldse see, miks sa õnnetu oled. „Tihtipeale hakkame seda õnnetust teise peale panema ning süüdistama teist enda õnnetuses. Kui ma aga kirjutan paberile lehekülgi, miks olen õnnetu, mitte ei lao seda kohe enda partnerile peale, siis saan aru, et võib-olla selle õnnetuse põhjuseks on hoopis midagi muud. Võib-olla ma ise olen elurõõmu ära kaotanud. Ja enamasti see nii ongi. Oleme suhte alguses harjunud, et armumine annab meile elurõõmu, aga kui ühel hetkel hakkab see otsa saama, siis peame seda hakkama ise leidma ja see võib olla ebamugav,“ selgitab ta.

Tervenda oma lapsepõlve haavu. Tegele iseendaga ja tunnetega, mida see suhe sinus tekitab. Kui mingi olukord teeb sind õnnetuks või sulle haiget, siis saab ka üksi läbi enda oma haavadega tegeleda.

Hakka väljendama suhtesse seda, mida sa ise soovid. „Võib-olla sa igatsed armastust ja igatsus on nii tugev, et ainus, mida saad teha, on nõuda seda teiselt. Sul on võimalus pakkuda endale vastupidist kogemust ehk hakka ise väljendama seda armastust. See on tohutu sisemine praktika. See võib olla väga ebamugav - hakata väljendama kui oleme pettunud, aga ehk saad väikeste sammudega leida seda, mille eest saad tänulik olla. Mida saad ilusti öelda ja vaata kas siis hakkab juba suhtes midagi muutuma,“ annab Merliis nõu.

Võta aega. Tihtipeale on igapäevaelu ja kohustused ka meie suhteruumi üle võtnud ning me isegi ei näe teineteist. Naiselikkuse treener soovitab näiteks paariks ööks metsamajja minna, kus puudub sotsiaalmeedia, võimalus põgeneda ja kus tuled teineteise jaoks kohale. See ei pea isegi olema paar ööd metsamajas, vaid võib olla ka pool tundi hommikul tassi kohvi või tee kõrvale. Tähtis on see, et teineteise jaoks oleks aega ja mõlemad saaksid väljendada näiteks, et missugused vajadused on üleval, mis on hetkel aktiivne ja mille eest oled tänulik. See vestlus peaks alati olema neutraalses ruumis, et partner ei võtaks seda isiklikult.

Suhetes kaob oskus omavahel suhelda, sest pole harjutud rääkima

Merliis leiab, et suhetes kaob oskus omavahel rääkida sellepärast, et pole harjutud rääkima. Alguses on armuhormoonid nii tugevad, et rääkida võib kõigest ja kõik on nii ilus, raskeid teemasid pole. „Võib-olla ainus, mis me räägime on see, kui imeline meie partner on. Võib-olla meie perekondades ei ole õpetatudki tunnetest rääkima ning pole eeskuju rääkida rasketest asjadest ning ebamugavatest olukordadest,“ lausub ta ja lisab, et selleks, et kohale jääda, on vaja rohkem energiat. See on ka põhjus, miks tahetakse kohe lahku minna. Kui teisel on suhtes raske olla, siis tekib kohe tahtmine lahkuda. „Kui lihtsalt hingata sellest läbi, võtta vastu ning saada aru, et teisel poolel on omad tunded, omad põhjused, miks nii on. Tuua suhtesse rohkem rääkimist sisse. Enamjaolt aga tahetakse vältida ebamugavust ja sellepärast ongi raske omavahel rääkida. Kui ollakse juba teatud aja omavahel koos ja teemad lähevad ebamugavaks, kui tuleb öelda, mis mulle ei meeldi ja mis mulle ei sobi, siis seda on raske vastu võtta,“ tõdeb Merliis.

Kolm nõuannet, kuidas õppida uuesti omavahel suhtlema:

Ära võta isiklikult partneri öeldut. „Tuleks mõista, et partner räägib alati iseendast, sest tal on valukoht ja mingi tunne, mis sealt tuleb. Isegi kui partner räägib süüdistavalt, siis ära võta seda isiklikult. Tuleks teha vahet, et kas ma tunnen süüd või teine pool on süüdistav. Kui partner on süüdistav, siis see on lähtuvalt tema tundest, aga mina ei pea ennast selletõttu süüdi tundma. Proovi hoida neutraalset ruumi,“ soovitab Merliis.

Väljenda enda tundeid läbi mina sõnumi. „Mitte öeldes, mida teine tegi või ütles. Mitte andes hinnanguid, vaid öelda, et mina tunnen praegu kurbust või mina tunnen ennast praegu nii. Ma kogen kurbust, sellepärast et... Mitte, et ma tunnen, et olid minuga liiga karm, vaid ma kogesin karmust. Õppida oskust väljendada ennast läbi mina sõnumi,“ selgitab naiselikkuse treener.

Ausus. Lõpeta manipulatsioon  ja ole aus. „Ma ei väljenda midagi selleks, et partner midagi teeks või ütleks, vaid ma väljendan ennast läbi selle koha, mis on minu aus sõnum ja tunne. Julge olla aus,“ lausub Merliis.