Reklaam sulgub sekundi pärast

PUUST JA PUNASEKS – kuidas õigesti hambaid hooldada?

Dr Maie Matšenas
Dr Maie Matšenas — FOTO: Karen Härms

Hammaste tervis on väga oluline ja inimeste teadlikkus selle vastu, kuidas hambaid õigesti hooldada, aina tõuseb. Siiski on erinevat infot ja tooteid nii palju, et see võib inimestes tekitada segadust. Kesklinna Hambaravi, Kose Hambaravi, Studio Dental Care ja uue kliiniku 360Dental juht dr Maie Matšenas teeb puust ja punaseks – kuidas kodus õigesti hambaid hooldada?

Hammaste hooldamine on väga individuaalne

Dr Matšenas ütleb, et ühte viisi, kuidas õigesti hambaid pesta, ei ole. Ta toob välja, et videod, kuidas õigesti hambaid pesta, on ideaalne stsenaarium ja neid näidatakse ideaalse hambarea pealt. Inimestel on aga erinevad hambad, paljudel ei ole hambad ideaalselt reas, mis tähendab hambapindade puhtaks saamisel erihoolt, mõnel igemete taandumine. Seega on hambahooldus väga individuaalne.

Harjamisvõtteid võib hambaarst näidata, aga oma suud peab õppima hooldama inimene ise. Selleks on apteegis vabalt ostmiseks saadaval diagnostilised tabletid katu määramiseks. Need tuleb kas katki närida või nendega loputada suud veega ja siis vaadata peegli ees. Need pinnad, mis intensiivselt värvunud punaseks või mõne teise vahendi kasutamisel siniseks, tuleb teadlikult puhastada. Kui ikka maha ei saa, tuleb kasutada hambavaheharjasid või muid abivahendeid.

Rusikareeglid, kuidas hambaid hooldada

Dr Matšenas ütleb, et hammaste hooldust peaks alustama hambaniidist. Seejärel pesta hambaharjaga. Viimasega peaks üle tõmbama ka põskede sisepinnad ja suulae. Ideaalis võiks olla ka keelekaabits, mida eriti hoolikalt tasub kasutada haigena, kui suus võib rohkem kattu olla. Keelekaabitsaga ei tohiks kraapida, vaid rahulikult keelenäsasid maha vajutama.
Mõnel hambaharjal on tagaküljel keelekaabitsad, aga neid dr Matšenas pigem ei soovita.

Hambaarst soovitab väga kasutada ka irrigaatorit. See on nagu intensiivne veeprits, mis aitab pääseda hambavahedesse ja need survega puhtaks saada.

Millist hambaharja kasutada?

Üldiselt soovitatakse elektrilist hambaharja, aga on inimesi, kellele vibratsioon ei meeldi. Dr Matšenas soovitab sel juhul kombineerida – pesta vahel tavalise käsiharjaga ja kui inimene tunneb, et näiteks mõned hambapinnad on karedad, kasutada vahepeal elektrilist hambaharja.

Elektriline hambahari on ka soovitatav, sest sellel on sisse ehitatud survesensorid. Käsiharjaga võib hommikul kiirustades teha liiga tugevaid liigutusi ja halvimal juhul tekivad sellise käitumise järel hambaemaili kahjustused liigse surve tõttu ning ka igemete taandumine. Elektriliste hambaharjade sensorid tugevaid liigutusi teha ei lase.

Tea, mida suhu paned

Hambapastade puhul soovitab dr Matšenas jälgida abrasiivsusnäitajat ehk RDA-d. Pastade peal seda märgitud ei ole, aga tasub vaadata kodulehekülgedelt. Enamlevinud pastade kohta on ka tabelid, mis nende abrasiivsusnäitajad on.

Dr Matšenas toob välja rusikareegli – üle 100 ei tohiks abrassiivsusnäitaja ületada. Kõrgemad numbrid on mõeldud neile, kellel on väga tugev katu kogunemine. Kui hambad on kenad ja läikivad ja neid pesta iga päev kõrge abrasiivsusnäitajaga pastaga, nühib inimene lihtsalt oma emaili maha.

Selliseid pastasid kasutakse tihti ka hammaste valgendamise sooviga, aga efekt võib olla vastupidi – hambad lähevad kollasemaks, sest email on maha nühitud ja seda enam tagasi panna ei saa.

Seega liiga usina pesemise ja hambapastade valikuga tuleb olla ettevaatlik.

Pastade puhul tasub veel mainida seda, et hambapasta vahutama ei pea. Paljude inimeste jaoks annab vahutamine signaali, et hambad saavad puhtaks, aga tegelikult pesevad pastas pesemisained, mitte vahutamine. Vahutamine mõjub halvasti limaskestadele ja eriti neile, kellel on suu limaskestal haavandeid, afte vm. probleeme.

Millal hambaid pesta?

Esiteks dr Matšenas rõhutab, et enne magamaminekut peaks hambaid kindlasti pesema. Suus on soe, meie kehatemperatuur ja võime ise arvata, mis seal toidujääkidega terve öö toimub… lagunemisne ja hapete teke, bakteritel on hea toidulaud.

Tihti tekib inimestel küsimus, kas pesta hambaid hommikul enne või pärast sööki.

Parem variant on: kindlasti enne.

Kui hommikusöök on söödud, soovitab dr Matšenas puhastada hambavahed ja kasutada suuvett.

Paljud ütlevad, et hambapasta maitse rikub kohvi ja toidu maitse ära ning nad valivad pesemise peale söömist.

Teise variandi korral tuleb meeles pidada, et pärast söömist kohe pesta kindlasti ei tasu.

Pärast söömist toimub esimesel 10 minutil hammastel happerünnak ja peaks ootama vähemalt pool tundi. Kuna selle ajani on email kõige rohkem nõrgestatud. Kui lisada sinna valemisse veel kõrge abrasiivsusega hambapasta, on see hambavaabale hävitama toimega.

Happe pärast on oluline ka süüa kindlatel toidukordadel ja vältida pidevat näksimist.