Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO! Johann Urb: tahe muutuda peab tulema iseendast

Monika Kuzmina ja Johann Urb
Monika Kuzmina ja Johann Urb — FOTO: Virko Veskoja

Vaimne coach ja püramiidhingamise õpetaja Johann Urb jagas Ühenduses High on Life festivalil kommunikatsiooni tähtsusest inimsuhetes. Tema missiooni üheks osaks on propageerida teadliku eluviisi, mis tuleb armastustest.

Me ise kujundame oma käitumismustreid

Johann on kommunikatsiooni praktiseerinud enda abikaasa Racheliga. Teistele inimestele esinedes ja neid juhendades võib tunduda, et kõik on paaril toimunud väga lihtsalt, kuid see pole alati nii olnud. „Ma olin enda 30-ndate lõpus või 40-ndate alguses, kui me hakkasime Racheliga neid tehnikaid kasutama. Ma nägin, et ma tegin oma suhtes sama asja uuesti ja uuesti. Ma leidsin, et miski minus peab muutuma,“ räägib mees, kuidas me peame jõudma endas arusaamani, et ainult meie ise kujundame enda käitumismustreid. Ta rõhutab, et see kuidas me väljendame end selle kaudu, mida me päriselt tahame öelda ja kuidas see öeldu kohale jõuab on tegelikult ühed ja samad. „Meil Racheliga tekkis huvi, et kuidas võiks teistmoodi suhelda. Kui see huvi tekkis, siis on kogu informatsioon olemas. Selleks võib olla õpetaja või isegi internet,“ rõhutab Johann.

Johann tõdeb, et meile õpetatakse koolis keeli, kuid meile õpetata seda, kuidas südamega suhelda. „Õnneks mõned koolid juba tegelevad sellega, kuid moodustavad kogu tervikust väga-väga osa. Küsimus on, et kas me tahame kultuuri, riigina või ühiskonnaga tegelikult ka astuda sinna kohta? Kui see toimub, siis me hakkame vaatama kõiki neid teisi süsteeme -  miks elu koosneb 8-10 tundi päevas töö tegemisest, mis meile tegelikult ei meeldi?,“ räägib mees. Ta tõdeb, et mõnes mõttes ongi need süsteemid loodud selleks, et suurem masinavärk jätkaks edasi töötamist. Need kellel on jõud ja võim ei pruugigi tahta, et asjad muutuks, sest nad kardavad enda jõudu ja võimu kaotada. „Paraku nad ei saa aru, et see uus maailm, mida me luua üritame on palju parem, ka nende enda jaoks,“ lisab ta

Küsimused, mida küsida endalt enne suhtlusesse laskumist

„Meie vanemate ja kultuuri poolt on meile edasi antud suhtlemisviis, kus puudub armastus. Selle tulemusel läheme me väga kergelt lukku ja tahame võidelda või põgeneda,“ selgitab Johann. Ta soovitab endalt küsida järgmisi küsimusi:

  • Kuidas me saaksime omavahel suhelda nii, et me ei süüdistaks teineteist?
  • Kuidas me saaksime suhelda nii, et me ei häbistaks teineteist?
  • Mis on suhtluses teise osapoole õpetus? Kas tal on neid vajalike teadmisi?
  • Kuidas me saame väljendada hästi valusaid tundeid ja tõdesid?

„See on väga tähtis, et me õpiksime need asjad selgeks. Me ei tea seda, mida me ei tea! Kui me ei tea, et on võimalik suhelda teistmoodi – südamest armastuseni, teades, et teine inimene annab ka oma parima, et siin praegu olla. Mis on tema õpetus? Tal võib-olla ei ole ka neid teadmisi. Kuidas me saame koos kasvada nii, et oleks rohkem intiimsust, turvalisust ja armastust? Isegi läbi nende kõige raskemate hetkede meie elus, mis paratamatult juhtuvad,“ räägib mees. Ta lisab, et kui selliste hetkedega õigesti ümber käia, siis peale seda on meile avatud avarus, armastus ja uued võimalused.

„Osa minust“

Kommunikatsioon ei ole pelgalt sõnad vaid ka energia nende sõnade taga. „Sa võid kasutada pühasid sõnu, kuid kui su energia on madal või su energiaks on viha ja sa teed teisele inimesele sellega haiget, siis mitte miski ei muutu. Kui sul sõnu ei ole ja sa niisama armastades seda öelda ei oska, siis teine inimene ei saa sellest aru. Siinkohal on kombinatsioon oluline,“ selgitab Johann.

Ta toob mõned näited lausetest, mida võiks suhtluses kasutada ilma, et tekiks lisapingeid:

  • Osa minust tunneb hetkel valu
  • See, mida sa mulle ütlesid, pani mind lukku
  • Osa minust arvab, et sa ei armasta mind
  • Osa minust arvab, et sa tahad mulle halba
  • Milline on sinu arusaam kogu olukorrast?
  • Mis sinu sees hetkel toimub?

Johann rõhutab siin „osa minust“ väljendit, et vastaspool saaks aru, et tegelikult on meis teine pool, kes ei arva, et meile taheti halba või tekitati valu.

Igal ühel on oma tõde, mida me saame kommunikatsiooni kaudu võrrelda. See ei tähenda, et ühel on õigus ja teisel mitte – lõpptulemuseks võib olla, et kummalgi pole õigus.

Nõuanded parema elu saavutamiseks

  • Panusta sellesse, mis on sulle tegelikult tähtis
  • Aeg on ressurss, mida ei ole võimalik juurde toota ega osta
  • Küsi endalt, kellega sa soovid enda elu veeta?
  • Küsi endalt, mida tehes soovid sa oma elu veeta?
  • Küsi endalt, mis on sinu tegevuse tulemus? Kas see tekitab maailmas rohkem armastust? Kas see toodab rohkem positiivsust või negatiivsust? Kas see tekitab inimestes rohkem head tunnet või halba tunnet?
  • Julge läheneda ja rääkida asjadest mis on sulle valusad ja rasked. Nii jõuad lõpuks rahuni välja.
  • Ole tänulik – märka ja räägi asju, mille eest sa oled tänulik!
  • Hoia enda sisemaailma ja vaimse maailmaga suhet – mäleta, mis on sinu jaoks tähtis.
  • Ole aus iseenda ja kõigi teistega.