Reklaam sulgub sekundi pärast

ANNE SMITH: uni ja kaalulangetamine

Kui me mõtleme kaalulangetamise peale, siis tavaliselt mõtleme tervisliku toitumise ja kehalise aktiivsuse peale. Palju vähem teadvustame aga seda, et eduka kaalulangetuse jaoks on oluline piisav uni. Teaduslikud uuringud on näidanud, et juhul kui inimene magab ööpäevas vähem kui 7 tundi, siis langevad tulemused kehakaalu langetamise osas oluliselt.

Samas on inimeste unevajadus individuaalne ja kõigi jaoks ei pruugi 7 tundi piisav olla. Tähtis on magada igapäevaselt nii palju, et tunneksid ennast hommikul puhanuna.  

Korralik uni on kaalulangetuse jaoks vajalik sellepärast, et see võimaldab sul paremini puhata. Puhanuna oled energilisem ja sul on palju kergem trenni või õue jalutama minna. Kui sa oled vähem maganud, oled tõenäoliselt laisem, pahuram ja rohkem stressis ning pigem tahaksid teleka ees vedeleda kui ennast liigutada.

Puhanud olekus tunned sa vähem näljatunnet ja seega on sul lihtsam vältida ülesöömist ja liigset näksimist. Ebatervislike suupistete näksimine on paljudel inimestel meetod stressiga toimetulekuks ja on selge see, et kui oled magamata, siis võid sa kergemini kannatada stressi all ning valida kaloririkkamaid palasid. Kui sa tänu puhanud olekule suudad olla aktiivsem, siis on ilmselt sinu aju enamus ajast hõivatud muude mõtetega ja sa ei mõtle nii sageli toidu peale. Kui sa oled söömissõltuvusega nagu mina, siis on väga oluline saada enda mõtteid toidust eemale.

Kui sa oled õhtul liiga kaua üleval, siis võib kergesti tekkida olukord, kus sa oled oma planeeritud toidukorrad juba ära söönud, aga kõht läheb tühjaks ja sa haarad mõne ebatervisliku suupiste järele. Sel juhul probleem ei ole tegelikult mitte selles, et öösel kell üks söömine oleks otseselt ebatervislik vaid, et kui sa sööd ka öösel, siis sa tõenäolisemalt sööd terve ööpäeva peale kokku rohkem. Ma olen üsna sageli võtnud põhimõtteks, et kui päeva toidukorrad on ära söödud, kell on liiga palju ja tunnen, et kõht hakkab uuesti tühjaks minema, siis sunnin end magama, enne kui ma uuesti sööma hakkan.

Magamatus võib häirida ka hormoonide tasakaalu, mis omakorda võib soodustada rasvade ladestumist organismis. Ebapiisav uni võib muuta inimese ainevahetust aeglasemaks, mistõttu päevane kalorikulu langeb ja seega saad sa vähem süüa ilma, et kaal ei suureneks. Samuti võivad häired hormoonide tasakaalus tekitada sinus rohkem näljatunnet. Magamatus olekus väheneb ka aju võime ratsionaalselt mõelda ja emotsioone kontrollida. Seega kui sa puhanud olekus suudad paremini kaine peaga mõelda, et mul ei ole mõistlik praegu seda koogitükki teha, siis magamatuna võid sa tunda rohkem kiustatust torti süüa ja sul ei jätku piisavalt kainet mõistust, mis tuletaks sulle meelde, miks see ikkagi kõige parem mõte ei ole. Ühesõnaga selge ja puhanud peaga on kergem oma toitumise üle kontrolli omada.

Minu jaoks on varasemalt olnud öine üleval passimine üsna igapäevane asi ja eks mul tuleb seda praegugi veel omajagu ette, aga olen teinud teadlikult endaga tööd, et paremini ja regulaarsemalt magada. Järgnevalt räägin mõnedest asjadest, mis on minu puhul toiminud.

Oluline on saada paika või vähemalt pingutada kindla režiimi pool, millal ärgata ja millal magama minna. Kindlasti seavad igapäevased kohustused omad piirid ette ja mõni päev on vaja ärgata varem kui tavaliselt, aga ma üritan vältida olukordi, kus ma lõunani magan. Kui ma liiga hilja üles saan, siis ma ei jää järgmisel õhtul õigel ajal magama. Sellest tulenevalt ma enamus aja oma elust väldin ka üritusi ja tegemisi, mille pärast ma pean öösel kaua üleval olema. Ma üldjuhul ei käi ööklubides, baarides ega pidudel, mis kestavad kaua.

Üritan võimaluste piires viibida palju värskes õhus ja liikuda looduses. See mõjub mulle rahustavalt ja pärast on kergem magama jääda. Kui tunnen, et ei ole õhtul piisavalt väsinud, siis lähen jalutan väikse tiiru, see tavaliselt aitab, et tuleks parem ja rahulikum uni.

Harjutan ka, et voodis olles veedan vähem aega nutitelefonis. See on minu jaoks olnud suur probleem ja tunnistan praegugi, et vahel on sellele kiusatusele raske järele anda, kuid see on üks suur põhjus, miks ma õigel ajal magama ei jää. Kui ma voodis nutitelefoni näpin, siis võib märkamatult kuluda mõni tund ilma et oleksin uinunud. Selle asemel olen mõnikord pannud telefonist mängima rahustavad muusika või loodushääled ning panen telefoni käest ära. Olen kastutanud ka spetsiaalseid unehüponoosi videosid, mida Youtubest või mujalt internetist leida võib.

Kuigi ma olen suur kohvijooja, siis olen hakanud vähendama õhtusel ajal kohvi joomisest. Üritan juua ka lahjemat kohvi, et vähendada päeva jooksul tarbitavad kofeiinikogust. 

Uinumise soodustamiseks soovitan ka raamatute lugemist. Justkui mingi müstiline mõju ja rahulikum tunne tekib raamatud lugedes. Lisaks raamatutele võib leida mu öökapi pealt tsitraadi vormis magneesiumi, mida võtan enne uinumist ning looduslikke rahustavaid toidulisandeid nagu näiteks kummel, meliss ja palderjan. Retseptiravimitest unerohtusid ma ei salli, minu kogemuse järgi tekitavad nad järgmisel päeval pohmelli laadse tunde ning pidid päris karm keemia olema.

Vahel võtan periooditi juurde ka melatoniini, aga see, mis kellele aitab on enamasti individaalne ning parim oleks suutlikus rahuneda ning sõuda iseseisvalt ilma abiaineteta unenägudemaale.

Tervet ja mõnusat unereziimi kõigile!

Anne Instagrami tegemisi saad jälgida siin