Reklaam sulgub sekundi pärast

MARGE TAVA: KES PÄÄSTAB sinu elu?

Ma olen väikesest peale haiguslugusid söögi kõrvale kuulanud. Mu isa oli maakonna peaarst ja linna parim röntgenoloog ning pulmonoloog, seetõttu jõudsid haigla kõige morbiidsemad uudised alati meie õhtusöögilauda. Haigused ja tervenemised oli niivõrd põnev teema, et mu vend teadis juba lasteaias: temast saab kirurg. Nii läkski. Minust arsti ei saanud, aga olen meditsiinimaailmas avantüristlik turist, kelle suurim saavutus selles valdkonnas on eelseisva Tervisefestivali korraldamine. Ma usun, et ükski ravimeetod ei ole 100% tõhus, kui seda ei toeta abivajaja enda sisemine usk. Aga kust seda eneseusku saada, kui sa iseennast ei tunne ega usalda? 

See on lihtsalt uskumatu, kui palju infot omab keskmine eestlane oma naabrinaise ja töökaaslase kohta, aga kui vähe teab ta iseendast! Minu meelest peaks enamus meist olema teadlikum oma kehas elamisest. Vean kihla, et iga teine Eesti mees teab rääkida rohkem oma auto näitajate kui iseenda tervise kohta. Mis on sinu veregrupp, milline on su normaalne pulss ja vererõhk ning millised riskid selle kõigega kaasnevad? Mille peale sa allergiline oled? Kui palju und sinu keha vajab ideaalseks toimimiseks ning millised on vitamiinid ja mineraalid, mida just sina oma eluviiside juures peaksid lisaks võtma? Milliseid soodumuslikke haigusi on põdenud sinu lähisugulased ja vanemad? Ja see pole veel kõik – tänapäeval, mil paljud inimesed võitlevad erinevate vaimsete ja hingeliste probleemidega, peaks iga täiskasvanu tundma iseennast sedavõrd hästi, et oskaks end keerulises olukorras maha rahustada ja sisemist tasakaalu säilitada ning samasugust tuge ka oma lastele pakkuda. Selle asemel aga kasvab antidepressantide müük ja mõnuainete tarbimine. Igale sinu teadmatusele või hoolimatusele iseenda suhtes on apteegis kindlasti mõni ravim olemas. Kas ravimitööstus on meie päästeingel? Kahjuks mitte!

Üldiselt ei hooli keegi sinu tervisest peale sinu enda, kõik üritavad sulle oma toodet või teenust maha müüa, et ise paremat elu elada ja perearsti jaoks oled sa lihtsalt töö. Mõne aja eest kaebas tubli perearst Le Vallikivi ühes päevalehes, et inimesed muretsevad oma tervise pärast liiga palju ja raiskavad riigi raha ning arstide kallist aega. Et Eestis kulutatakse raha tervete inimese rahustamiseks ja tühiste tervisehädadega tulijad peaksid kinni maksma oma ravi EMOs, ning üldse, iga inimene peab kunagi millessegi surema. Valus tõde, mis tegelikult annab ausa ülevaate riigi meditsiinisüsteemi olukorrast ja võib olla ka seletab, miks rahvale alternatiivmeditsiin südamesse ja pähe on pugenud. Arstil pole aega sinu muret kuulata ning arstiabi on rahvast eemaldunud! Perearstid on ülekoormatud, eriarsti juurde saada on peaaegu võimatu ning perearstiliin 1220 jagab sulle vanaemade pähekulunud ravitsemisnippe, sest reaalset ravi ju keegi telefoni teel määrata ei saa. Me ei taha arsti aega järgmise kuu teiseks kolmapäevaks, vaid täna ja seetõttu on paljud oma tegelikuks perearstiks valinud Dr. Google’i. Meditsiin on tänu tehnoloogia arengule liikunud sinnapoole, et inimesed on hakanud aina rohkem ise oma tervist testima, diagnoose panema ja end ravima, sealhulgas ka valediagnoose määrama ja valeravi tegema. Kuna infot ja soovitusi on väga palju, pead sa olema võimeline langetama pädevaid otsuseid õigete ravimeetodite, ravijate ja tervisenippide kasuks, seda enam, et alternatiivravis liigub omajagu pettust ja libaravitsejaid. Kergemate tervisemurede korral võib igast erinevast alternatiivsest lähenemisest abi leida, sest tihti sõltub paranemine väikesest elumuutusest, eneseusust ja tahtejõust. Just viimaste jaoks on holistiline meditsiin parim abimees, sest siin tegeletakse korraga nii sinu keha, vaimu, hinge kui emotsioonidega. Kriitiliste haiguste korral pead sa aga väga täpselt sihtima, sest mõnikord teist võimalust ei anta. 

Ma usun, et teaduspõhine meditsiin on ülioluline, võitlemaks kõikide kaasaegsete kriitiliste haigustega ja eelkõige siis, kui tuleb tegeleda tagajärgedega. Igas kriitilises olukorras tuleks kohe arsti poole pöörduda, mitte Facebooki rahvameditsiini grupist abi küsida, sest iga inimene on erinev ja kellegi teise kogemusest järeldada endale sobiv ravi on pigem hullumeelne ja eluohtlik kui tark otsus. Isegi teaduspõhine meditsiin, mille suureks plussiks on korralik statistika ja teoreetilised põhjendused, kinnitab, et inimeste haigussümptomid võivad erineda ning reaktsioon ravile on erinev. Kuigi tõenäosus on väike, pead olema teadlik, et anesteesia võib lõppeda ajukahjustusega ja Ibumetini tarbimine võib põhjustada viljatust, insulti ja infarkti. Mida suurem on ravimeetodi efekt, seda suurem on ka risk. 

Kõik maailmas areneb tohutu kiirusega ning iga kuu kummutatakse teaduslikult mõni seni kehtinud teaduslik tõde.  Näiteks avastati alles 2 aastat tagasi, et kopsud ei ole olulised mitte ainult hingamiseks, vaid ka vereringele, tootes ligi 10 000 vereliistakut tunnis ning leiti, et meie kehas asub eraldi toimiv organ meseenteerium. Hiina meditsiinis tuhandeid aastaid kasutatud meridiaanide süsteem sai samuti hiljuti teadusliku kinnituse, kui Souli ülikooli teadlased tutvustasid meridiaanide süsteemi, mis on südame- ja veresoonkonna oluline osa. 

Tegelikult on teaduspõhist meditsiini alati toetanud rahvameditsiin, sest varem oli apteeker pigem metsamoori taustaga, mitte ärimees. Ka täna saab apteegi käsimüügist osta laias valikus alternatiivravitooteid, alustades ravimtaimedest ja lõpetades ürdieliksiiride ning aroomiõlidega, mida kasutada aroomiteraapias. Teistest kultuuridest pärit alternatiivmeditsiini valdkonnad omavad tihti sadade põlvkondade kogemusi, mis muudab selle kohati usaldusväärsemaks kui vähetestitud moodsad raviviisid. Näiteks Hiina meditsiin, millel on pigem holistiline lähenemine ravimisele ja mis ravib eelkõige inimest, mitte haigust, omab enam kui kaks tuhat aastat praktikat.

Kõik on elus omavahel seotud ja läbi põimunud, tänapäevainimene usaldab lisaks moodsale meditsiinile ka iidseid tarkusi ja loodusravi ning seda ei saa meile ette heita, vaid sellega tuleb arvestada. Võib-olla oleks võinud alternatiivravi naeruvääristava kalli reklaamikampaania „Tervisemurega alusta perearstist” asemel korraldada perearstidele kaasaegse holistilise meditsiini koolituse või õpetada neile Hiina meditsiini? Rahva seas on hinnatud need arstid, kes teavad natuke rohkem, kui Tartu Ülikooli diplom ja ravimifirmade koolitused on andnud. Mul on õnneks rõõm olnud just selliste arstidega kokku puutuda, aga kui sinu perearst soovitab sul ravida peavalu Ibumetini ja seljavalu Diclofenaciga, siis peab sul olema piisavalt tarkust teadmaks, et need rohud ei ravi haigust, vaid lihtsalt peidavad haiguse lühiajaliselt ära. Selle asemel oleks tore, kui arst otsiks valu põhjuseid ja suunaks sind näiteks  kiropraktikasse või nõelravisse. Tegelikult on enamus apteegi käsimüügihittidest asendatavad mõne süütu ja tulemusliku lahendusega – sõltuvusttekitavale Xymelinile võiks samaväärset leevendust pakkuda hoopis akupunktuur. Õige toitumine, piisava koguse vee joomine ja rohke liikumine ravib seedimisprobleeme paremini kui Espumisan. Samas eelistades kahepoolse kopsupõletiku puhul ürtide ja meega ravitsemist antibiootikumidele võid kustutada oma eluküünla.  Kõigel siin elus on kõrvaltoime ja omamoodi ohud, nii apteegirohtudel kui ka alternatiivravil.

Hiljuti käisin ühel seminaril, kus õpetati silmanägemist parandama ilma prillideta. See ei olnud mingi esoteerikamula, vaid tutvustati juba 100 aastat tagasi teaduslikult tõestatud Bates’i meetodit, mis sai oma nime arstiteadlase ja ühtlasi ka adrenaliini avastaja William Bates’i järgi. Meetodi eesmärk on tõsta silmalihaste toonust ja seeläbi parandada nägemist. Eestis ei ole mulle teadaolevalt ühtegi optometristi, kes Bates’i meetodit tasakaaluks prillide väljakirjutamisele pakuks.

Muide, ka „Selgeltnägijate tuleproovi” ravitsejast võib palju abi olla, et tervist päästa. Möödunud aastal olin ma seotud Kolmanda Silma Festivali korraldamisega, kus esines palju tuntud ravitsejaid, terapeute ja selgeltnägijaid. Tean rääkida kaht konkreetset lugu, kus selgeltnägija andis inimesele soovituse minna arsti juurde ja teatud terviseprobleemi kontrollida ning mõlemal juhul avastati tõsine terviseprobleem, mis sel hetkel veel endast märku ei andnud, aga mille avastamine päästis tõenäoliselt inimese elu.

Milline on õige ravi ja milline mitte? Kas ilma arstidiplomita oled libaarst või mitte? Eks sel teemal võib jäädagi väitlema ja ühele küsimusele võib olla mitu õiget vastust. Kui lugesid selle lõpuni ja mõni minu mõte sind kõnetas, siis kohtume juba 9.–10. novembril kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn toimuval Tervisefestivalil.  Tulemas on põnevad inspiratsioonipäevad täis sisukat infot ja huvitavaid kohtumisi nii arstide kui ravitsejatega. Saad juurde kosutust, lootust ja tarkust nii hingele, kehale kui vaimule. Kahel päeval on avatud tasuta terviselaat ja põneva programmiga vabalava. Tasuliste loengute müük algab Cinamoni kino veebilehel juba loetud päevade pärast. 

Kohtumiseni!

Ilmunud ajakirjas Buduaar sept 2019