Reklaam sulgub sekundi pärast

MIDA TEHA, kui omal käel kaalulangetus ei õnnestu? Semaglutiid aitab!

.
Foto: 123rf.com

Dr Martin Adamson ja dr Sander Kütner Health Clinicust on oma töös näinud, et on üsna tavaline, et ülekaalus patsient saavutab dieedi ja füüsilise aktiivsuse tõstmise abil mõningase kaalulanguse, kuid režiimist loobumisel tulevad lisakilod kiirelt tagasi. Tihtipeale näevad nad ka patsiente, kelle igapäevane menüü on vägagi tervislik ja toidukogused väikesed, kuid kaalulangust ikkagi ei saavutata. Mida siis teha, kui omal käel kaalu langetada ei õnnestu? Abiks võib olla semaglutiid, mis aitab vähendada söögiisu.

Põhjused, miks on raske kehakaalu langetada

Suurt ülekaalu seostatakse paljude tervisehädadega – kardiovaskulaarsed haigused nagu kõrgvererõhutõbi ja südamelihase infarkt, düslipideemia, diabeet, liigeseprobleemid, uneapnoe, infertiilsus, pahaloomulised kasvajad, sapikivitõbi, depressioon, ärevushäired.

Kuid kaalu langetamine ei ole alati nii lihtne. Igas sekundis saab inimese aju erinevatelt kehaosadelt kuni 50 signaali. Nende signaalide hulka kuuluvad ka erinevad hormoonid, mis reguleerivad nälja- ja täiskõhutunnet.

Kui vähendada söögist saadavat toiduenergia ehk kalorite hulka, hakkab kehakaal langema. Selle tulemusel muutub söögiisuhormoonide tasakaal, mistõttu tajumegi kaalulangetamise ajal suurenenud söögiisu ja sööme plaanitust rohkem. See on üks põhjustest, miks kaalulangetamine ja ka kaotatud kehakaalu säilitamine on raske.

Ülekaalu ja rasvumise raviks kasutatavad meetodid võiks jagada medikamentoosseteks (ravimite kasutamine) ja kirurgilisteks

Dr Adamson ja dr Kütner selgitavad, et otsus, millist ravimeetodit kasutada, tehakse kehamassiindeksit (KMI), kaasuvaid haigusi ja patsiendi soovi arvesse võttes. 

Ravimitest on siiani kõige paremaid tulemusi saavutatud semaglutiidiga. Suurel osal patsientidest on ravimiga võimalik saavutada kaalulangust 10–15% kehakaalust.

Kirurgiline ravi ehk erinevad bariaatrilised operatsioonid võimaldavad reeglina mõnevõrra radikaalsemat kaalulangust, kuid tihtipeale on vajalik kombineerida kirurgilist ja medikamentoosset ravi.

Foto
Dr. Martin Adamson

Vähendab söögiisu

Semaglutiid matkib meie organismis leiduvat hormooni, mis aeglustab mao tühjenemist ja mõjutab insuliini tasemeid ning aitab seeläbi vähendada söögiisu. See tähendab, et on lihtsam vähendada oma toiduportsjoneid ja kalorite saamist, kuna ei tunta nii sageli nälga.

Arstid selgitavad, et algselt diabeedi raviks välja töötatud semaglutiid on glükagooni-laadse peptiid-1 retseptori agonist (GLP-1 RA). See kõlab keeruliselt, aga sisuliselt tähendab see, et tegemist on ühe kehaomase hormooni analoogiga (keemilises koostises on sarnasus organismis leiduva GLP-1 hormooniga üle 90%). Sarnaselt sellesama organismis leiduva GLP-1 hormooniga, suurendab semaglutiid insuliini eritumist ja langetab seeläbi veresuhkru taset.       

Semaglutiidiga tehtud ravimiuuringute käigus aga avastati, et ravimil on soodne mõju ka kehakaalu langetamisele. Ravim põhjustab söögiisu vähenemist ning aeglustab mao tühjenemist. Läbi kaalulanguse on ravimil seetõttu positiivne efekt ka vererõhu ja kolesterooli väärtuste langetamisel.

Semaglutiidi kasutamise teeb turvaliseks ka asjaolu, et ravim ei põhjusta üleliigset veresuhkru langust ehk hüpoglükeemiat. Hüpoglükeemia oht tuleb kõne alla vaid teiste diabeediravimitega koostoimel (sel juhul tuleb ravimite annuseid vastavalt korrigeerida).

foto
Dr. Sander Kütner

Millised on tulemused?

Semaglutiidi ravikuur peaks kestma vähemalt 6 kuud, kuid hea raviefekti saavutamiseks soovitatakse ravimit kasutada regulaarselt 1 aasta vältel. Arusaadavalt on kaalu langetamisel väga oluline roll lisaks ravimile ka toitumis- ja liikumisharjumiste muutmine. Arstid rõhutavad, et dieedialane nõustamine ravikuuri ajal on seetõttu ülimalt tähtis.

Pärast ravikuuri lõppu peaks inimesel olema mingil määral välja kujunenud tervisliku toitumise ning regulaarse füüsilise koormuse harjumus. Juhul, kui ravi lõppedes kehakaal uuesti tõusma hakkab, võib kaaluda ka uue lühema ravikuuri määramist.

Kuna ravitulemused on üldjoontes head, siis kehakaalu üle saavutatud kontroll annab patsiendile tavaliselt tugeva motivatsiooni oma elustiili muutmiseks ka pikemas perspektiivis.

Siinkohal aga peab meeles pidama, et ükski ravim ei põhjusta iseenesest püsivat kaalulangust. Tervisliku kehakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks on vaja pühendumist pikaajalistele elustiili muutustele. Jäädes lootma üksnes ravimi mõjule, on kaalulangus väiksem ja tõenäosus ravimi kasutamise lõppedes kaalutõusuks suurem. Kui eesmärk on püsivalt kaalust alla võtta, on toitumis- ja liikumisharjumuste muutmine alati vajalik.

Broneeri aeg konsultatsioonile: www.thehealthclinic.eu
Tel. 600 0925

The Health Clinic OÜ, tegevusluba L05471.