Reklaam sulgub sekundi pärast

Tervislik toitumine ja eluviis kaalujälgijate moodi!

Ametliku kaalujälgijate kodulehe andmeil on kaalujälgijad  Eestis koos käinud juba aastast 1995. üheksa aasta jooksul on kaalujälgijate ühinguga liitunud 38 000 inimest ning ühtekokku on alla võetud selle ajaga 347 000 kilo. Päris palju, kas pole?

[email protected]

Ametliku kaalujälgijate kodulehe andmeil on kaalujälgijad  Eestis koos käinud juba aastast 1995. üheksa aasta jooksul on kaalujälgijate ühinguga liitunud 38 000 inimest ning ühtekokku on alla võetud selle ajaga 347 000 kilo. Päris palju, kas pole?

Tänapäeval ei ole ülesöömine probleem mitte ainult Ameerikas, kus juba haigusena diagnoositakse nn ameerika paksust, vaid tõsiselt on rahva kehakaalu pärast mures ka Prantsusmaa, Saksamaa jm Euroopa riigid.

Ebatervislik toitumine, istuv eluviis, liiga palju töökoormust ning stress on ka meil Eestis juba väga suureks probleemiks.

Mitte niisama ei öelda, et õige hingamine, toitumine ja mõtlemine tagab õnneliku elu ja enesetunde.  Kui üksi oma eluviise ei suudeta muuta, siis teiste toega on seda palju kergem teha. Kaalujälgijatega  liitudes on tugi olemas. üle Eesti käib koos 105 rühma 38 linnas ja asulas. Kaalujälgijate plussiks on ka see, et kaalu kaotamiseks ei tarvitata mitte ühtegi tabletti.
Normaalse kehakaalu saavutamisel kaovad aga nii mitmedki vaevavad haigused nagu näiteks kõrge vererõhk, paljud südamehaigused ja liigesevalud.

Kui kaalujälgijate moodi nn punktilugemine teeb teid natuke skeptiliseks, ja ei ole võibolla teie elurütmiga sobiv, siis mõned näpunäited võiks nendelt ikkagi kõrva taha panna.

Kaalujälgijate programm põhineb neljal nurgakivil:

1. Tasakaalustatud toiduvalik. Kõike võib süüa, kuid mõõdukalt ja mitmekülgselt. Organism peab toidust kätte saama vajalikud vitamiinid, mineraalid ja mikroelemendid.

2. Rühma tugi. Tavaliselt on üksi raske hakkama saada kõikide heade nõuannete täitmisega.

3. Enese arendamine ja tundmaõppimine. Kaalujälgijate rühmas õpitakse tundma oma nõrkusi ja neid ületama.

4. Liikumine. Igasugune füüsiline koormus on kasulik. Igaüks valib ise, kas käib trepist, jalutab või harrastab mõnda spordiala.

Mida kaalujälgijad soovitavad?

Tuleks toituda nii, et nälg ilmutaks ennast võimalikult hilja ja  ei oleks vaja kogu aeg toidule mõelda. Testidega on tehtud kindlaks, et süsivesikud hoiavad kõhtu kõige kauem täis. Seega jälgi, et sinu toidumenüü sisaldaks võimalikult palju süsivesikuterikast ja samas rasvavaest toitu. Eriti hästi täidavad kõhtu toiduained, mis annavad süsivesikuid verre aeglaselt. Et toitained imenduvad aeglasemalt, tekib näljatunne hiljem. Need on eelkõige kiudaineterikkad toiduained:  täisteratooted, köögivili ja kartulid. Kuna need on aga ka peaaegu seedimatud toitained, sisaldavad need ka väga vähe kaloreid.

Kiudaineterikkaid toiduaineid tuleks aga rohkem närida - nii kestab ka toidukord palju kauem. Nad täidavad kõhtu ja annavad kiirelt täiskõhutunde, hoiavad ära vastupandamatu näljatunde ja töövõime languse. Samuti hoiavad korras seedimise ja vähendavad soolehaiguste riski. Tänu neile on võimalik alandada vere suhkru-ja kolesteroolisisaldust.

Kuidas teha algust?

Kindlasti tuleb oma kehale anda alguses aega kohanemiseks. Mitte millegagi ei tohiks kohe järsku  peale hakata, kuna organism vajab iga muutese jaoks aega. Tuleks alustada tasapisi, maitstes täisterakuklit hommikusöögiks, väikest müsli portsu või täisterariisi lõunaks. Kiudaineid saab organism ka veel köögivilja, kartuleid, puuvilja ja kaunvilju süües.
Kaalujälgijad soovitavad süüa vähemalt 30 g kiudaineid päevas. See on nt 500 g köögivilja, 200 g puuvilja, 2 viilu täisteraleiba ja 80 g täisterahelbeid päevas. Kuna kiudained paisuvad kehas nagu samm, siis panevad nad koos vedelikuga seedimise korralikult käima.
 
Puu-ja köögivilja tarvita võimalikult palju värskelt, kuna mahlas neid peaaegu üldse enam ei ole. Samuti söö neid koos koorega. Kui küpsetad kooki või küpsiseid, siis lisa valgele jahule täisterajahu. Soovi korral võid mõne aja pärast ainult täisterajahu peale üle minna. Valmista täisterajahuga ka pannkooki ja omletti.
Lisa suppidele, salatitele ja lihakastmetele läätsesid, herneid või ubasid.

Organismi kolesteroolisisaldus

Kolesterool on valge vahasarnane aine mis meie tervist hästi palju mõjutab. Kolesterooli vajab peaaega iga organismi rakk. Seda toodab maks. Tervisele on liiga kõrge kolesteroolisisaldus aga kahjulik, sest see ladestub arterite ja veresoonte seintele, teeb need kitsamaks ja toob kaasa ateroskleroosi ohu.

Sellepärast on väga oluline jälgida toidu kolesteroolisisaldust. Et kolesteroolisisaldust oma veres vähendada, siis ära söö üleliia palju mune. Paljud koogid, küpsised ja valmistoidud aga just muna  sisaldavadki. Piirata tuleks ka krabide, krevettide ja tindikala tarbimist. Kasuta taimemargariini ja - õli, milles on palju küllastumata rasvhappeid. Võta oma menüüsse sagedamini kalaroogi.

Kindlasti lase arstil  kontrollida oma vere kolesteroolisisaldust!

Otsi igasuguseid võimalusi enese liigutamiseks!!

Isegi kui inimene suudab oma toitumist kontrollida ei muutu tervis väga palju paremaks kui  kõik oma päevad veedetakse istudes, autoroolis või voodis passiivselt lesides.
Liikumine avaldab tervisele väga suurt mõju,  samuti heale enesetundele.

Kaalujälgijad soovitavad oma rühma liikmetele väga erinevaid võtteid nii enesetunde kui vormi paremaks muutmiseks. Tselluliidi vastu on näiteks väga hea reite väliskülgede, istmiku ja käsivarte mudimine ja trummeldamine iga päev kätega paar minutit . Samuti masseerimine massaa