Reklaam sulgub sekundi pärast

Brigitta Liivak enese väärtustamisest: kõigepealt peab armastama ennast

Brigitta Liivak
Brigitta Liivak — FOTO: Arturs Briedis

Enese väärtustamine on meie elu üks olulisemaid oskuseid. Ka IT haridusega ettevõtja, endine modell, jumestuskunstnik ja Mrs Worldwide esitiitli võitnud Brigitta Liivak leiab, et pole võimalik olla õnnelik ennast väärtustamata. „Kõigepealt peab armastama ennast, küll siis tulevad ka õiged inimesed ümber.”

Oma välimust ei peaks üle tähtsustama

Aastaid elukutselise modellina tegutsedes nägi Brigitta väga lähedalt seda, kuidas minapilt võib halvas keskkonnas väärastuda, aga ühtlasi õppis ta ka seda, kuidas hoopis rasketel hetkedel toime tulla. “Usun, et ainult oma kogemuse pealt õpetusi jagada pole õige. Küll aga saame üksteisega oma kogemusi jagades ning oma praktilisi oskuseid teistele õpetades üksteisele tuge pakkuda. Mina leidsin tuge just foto poseerimise õppimisest ja nende teadmiste kasutamisest oma enesehinnangu tõstmiseks ning hea meelega jagan oma praktilisi teadmisi ka edasi,” nendib ta ja lisab, et teadmine, et mitte sina ise pole pildil kole, vaid lihtsalt valgus on halb või käe asend paha, aitab kaasa ka enesehinnangu tõstmisele. “Fotod ju moonutavad ning me pole päriselt täpselt sellised nagu pildil. Muidugi ainuüksi mõne praktilise oskuse omandamine ei aita suhet endaga parandada, kui siis ainult arendada. Näen enda ümber nii palju tüdrukuid ja naisi, kes on oma välimuse suhtes kriitilised. Üks hea näide on see, kui teha grupipilte. Lõpuks ei leitagi kamba peale ühtegi, mida kõik oleksid nõus jagama. Oma välimust ei peaks üle tähtsustama.”

Alati on õppida midagi uut

Brigitta tõdeb, et me kõik saame kodust ja vanematelt kaasa oma esimese minapildi. Alles hiljem täiskasvanuna jõuab kohale, et lapsepõlves süvendatud enese väärtustamise pakett ongi "nii nagu on", sest vanemad ise "on nii nagu on".  “Enne ei saagi midagi muutuda kui ei tuvasta ära, et midagi üldse muutust vajaks. Kui kodus vanemad on pidevalt sisendanud midagi, siis sellest saabki  normaalsus, mida pole lihtne muuta,” lausub ta ja lisab, et kõik tahavad ju õpetada enda kogemuse põhjal. Brigitta nendib, et tema ei usu, et neid inimesi on väga palju, kes ka tegelikult päris lõpuni oskavad ennast õigesti väärtustada ja olla lõpmatult õnnelikud.

“Ongi normaalne olla mitte täiuslik. Ma võin ju rääkida, et mida tähendab madal enesehinnang ja kuidas seada piire ning oma sisemaailmaga tegeleda, aga tegelikult on alati midagi uut õppida ükskõik kui targaks end peame.”

Heakskiidu otsimine on puhtalt inimlik

Üks asi, mis Brigitta sõnul pole kindlasti enda väärtustamine on millegi tegemine teiste heakskiidu saamiseks, aga heakskiidu otsimine on puhtalt inimlik. Näitena toob ta välja, et üle oma võimete elavaid inimesi leidub endiselt kuhjaga. “Ühest küljest on kahjulik validatsiooni otsida, aga teisest küljest on see nagu stiimul tegutsemiseks. Ma ise tegelen igapäevaselt müügiga ja inimesed on kõige enam nõus kulutama raha emotsioonile ning paraku kuuluvustundele rõhumine müüb paremini kui ainuüksi toote headest omadustest rääkimine. Seal on suur vahe kas ostetakse kuuluvustunde pärast või otsitakse päriselt midagi head ja kvaliteetset,” selgitab ta ja lisab, et väga palju arutelu käib ka selle ümber, et miks naised ennast meigivad. “Meikimine pidi näitama ebakindlust ja on ebaloomulik ning ebavajalik. Keegi pole öelnud, et mehed ei võiks ka ennast meikida. See sajand meil on hetkel lihtsalt nii kombeks.”

Meie keskkond on meie sisemaailma peegel

Küsimusele, kuidas õppida enda eest seisma ja olla enesekindel, vastab Brigitta, et tal on õigus ükskõik kellele või millele ilma liigseid põhjendusi andmata öelda “EI”. “Ma ei jää mitte kunagi kellelegi põhjendust võlgu. Põhjenduste mitte andmine pole ebaviisakus ega ülbus,” lausub ta ja lisab, et tema keskkond on tema sisemaailma peegel ning ta ei lase endale midagi ega kedagi ligi, kes talle ühel või teisel viisil isegi kaudselt kahju teeb. “Küsimus on selles, et kuidas ma hindan kas see asi on mulle kahjulik ja kas ma sellest üldse aru saan. Väga tähtis, et teaksin oma eesmärke. Mul on eesmärk, mille poole liigun ja kui keegi või miski takistab eesmärgi täitmist, siis selle inimese huvid või see asi pole minu huvides. Mitte keegi ei hakka meid seepärast rohkem hindama ega armastama kui me end hävitades tema järgi jookseme.”

Brigitta toob välja ka seitse punkti, mida tähendab tema jaoks enese väärtustamine:

  • Ma olen väärt olla armastatud ja austatud end ümbritsevate inimeste poolt.
  • Ma olen väärt nautima oma raske töö vilju.
  • Ma olen väärt ise oma elu üle kontrolli omama.
  • Ma olen väärt võtma puhkust ja aega endale.
  • Ma olen väärt tervet keha ja vaimu.
  • Ma olen väärt olla õnnelik.
  • Ma olen väärt kõike.

“On palju asju mida ei saa kontrollida, sealhulgas teised inimesed, aga saame alati võtta kontrolli enda üle. Meil on alati võimalik muuta oma suhtumist,” leiab ta.